زبان عمومی دکتری و ارشد

جهانشاهی - یوسف زاده

تجربیات داوطلبان کنکور ارشد و دکتری از مطالعه زبان

در این مطلب، قصد داریم تجربه داوطلبان کنکور ارشد و دکتری را از مطالعه زبان در اختیار شما قرار دهیم.

این مطلب طی فراخوان کانال تلگرام @GeneralEnglish (پر بازدیدترین کانال زبان تلگرام کنکور ارشد و دکتری) گردآوری شده است و داوطلبان با استفاده از هشتگ #زبان96 ، تجربیات خود را از مطالعه زبان، در اختیار ما گذاشتند. 

این تجربیات بدون کوچکترین تغییری در اختیار شما قرار گرفته اند، حتی اگر با نگرش ما درباره زبان کاملا متفاوت باشند. چنانچه شما نیز تجربه‌ای موفق از مطالعه زبان دارید می‌توانید با استفاده از همان هشتگ به آیدی تلگرام @ZabanZireZarrebin ارسال فرمایید.


دیدگاه ما در امر مطالعه زبان، در این دو مطلب، تبیین شده است:

طریقه صحیح مطالعه زبان برای کنکور ارشد و دکتری

لغات مشابه را چطور یاد بگیریم؟


مطالب به ترتیب زمان ارسال از سوی دانشجویان آورده شده‌اند و ترتیب و اولویت خاصی ندارند:

خانم طناز شجاع ساداتی

تجربه درصد 100 زبان کنکور ارشد 96

سلام خدمت همه ی دوستان عزیز
به نظر بنده برای رسیدن به درصد بالا در زبان کنکور باید اول پایه ی زبان خودمون رو فارغ از بحث کنکور تقویت کنیم که این هم جز به روش یادگیری مستقیم انگلیسی زبان میسر نیست به نظر من,من به شخصه از بچگی پایه ی زبان خوبی داشتم البته این به معنی این نیست که کسی که پایه ی خوبی نداره نمیتونه موفق شه یا بالعکس کسی که پایه ی خوبی داره حتما بدون مطالعه موفق میشه.
من برای لغت اول کتاب زبان عمومی ارشد آقای اصفهانی رو خونده بودم و بعد از اون کتاب لغت زیر ذره بین رو برای تکمیل لغات و مرور و تسلط بیشتر چون لغات کتاب زیر ذره بین بیشتر و کامل تر هستند.
@GeneralEnglish
یکی از روش های مطالعه من در مورد لغت این بود که تا به تعدادی از لغات تسلط کامل پیدا نمیکردم سراغ لغت جدید نمیرفتم,یعنی مثلا اونقدر 30 تا لغت جدید رو مرور میکردم تا کاملا ثبت شه تو ذهنم و بعد سراغ لغات بعدی میرفتم و بعد ها دوباره مرور میکردم لغات قبلی رو هم.
در مورد گرامر من شدیدا اعتقاد دارم که گرامر رو اول باید انگلیسی یاد گرفت نه فارسی.
پیشنهادم به شما دوستان عزیز اینه که اول تا حد متوسطی گرامر رو انگلیسی یاد بگیرید و بعدا برای مرور و تسلط بیشتر سراغ کتاب گرامر فارسی زیر ذره بین برید چون شروع گرامر از صفر با گرامر ترجمه شده سخت و حوصله سر بر خواهد بود.
و در آخر لذت ببرین از زبان انگلیسی و با لذت بخونینش نه با ترس و تنفر.
امیدوارم مفید بوده باشه براتون تا به اینجا☺️??✌️
طناز شجاع الساداتی

Farzanehhh Fth

تجربه درصد 87 زبان کنکور ارشد 96

من امسال سال سومی بود که شرکت کردم البته پارسال شبانه قبول شدم و صرفا برای بهتر شدن احتمالی رتبه شرکت کرده بودم، یه توضیح بدم در مورد تاریخچه رتبه هام و تاثیر و اهمیت زبان که در نوع خودش جالبه و امیدوارم برا بچه ها مفید باشه، من سال اول با زبان 75 و میانگین درسای تخصصی حدود 50 رتبه 70 آوردم، پارسال با زبان 50 (اونجا هم زبان عمومی بالای 70 بودم زبان تخصصی رو خیلی خراب کردم) و میانگین درسای تخصصی بالای 65 رتبه 220!!!! و امسال با درصدهایی که می بینید رتبه 80! یعنی تاثیر زبان بالا اقلا در رشته ما کاملا مشهوده و فکر میکنم بقیه رشته ها هم همین طور باشه (آیا ایمان نمی آورید؟ ??)… در مورد درصد زبان امسالم بگم که من وقتی شروع کردم حداکثر ده درصد زبان میزدم اونم صرفا از بخش درک مطلب، یعنی لغت عمومی کلا تعطیل بودم … دو سال گذشته که کنکور شرکت کردم که در مجموع دو سال حدود 12 ماه زبان خوندم حداکثر روزی یک ساعت با کمک کتابای زیر ذره بین، ولی امسال حتی یک ثانیه هم نخوندم چون همون طور که گفتم دانشجوی ارشد بودم و سرگرم کارای دانشگاه، اون دو تا درسی که می بینید 46 زدم پارسال یکی شو 80 و یکی رو 70 زده بودم و برا هر کدوم اون موقع بالای دو ساعت در روز وقت گذاشته بودم که الان شده این… می بینید؟ زبان اینه، برعکس خیلی از درسای دیگه زحمت هاتون تلف نمی شه کافیه ملکه ذهن تون بشه و دیگه تماااام… در مورد تاثیرات زبان خوب در دوران بعد قبولی ارشد و اینا هم که اصلا هیچی نگم، واقعا کیفیت مقاله هایی که پیدا میکنین و مینویسین بستگی مستقیم به سطح زبان تون داره. اگه واقعا دوست دارین تو مقطع ارشد به عنوان یه پژوهشگر واقعی فعالیت کنین بی تعارف بگم که تقریبا باید بی خیال منابع ایرانی بشید و تمام تمرکزتون رو مقالات به روز دنیا باشه… پس تنبلی رو کنار بذارید و با هر سطحی که هستین حداقل یک ساعت زبان در روز تو برنامه هاتون باشه که سعادت دنیا و آخرت تون در اینه.

در مورد نحوه خوندن بگم که من با سایت ممرایز به شدت راحت بودم و هر روز تعداد لغتایی رو که تعیین کرده بودم وارد میکردم و میخوندم و بعدش مرور طبق برنامه خود سایت بود، سال اول حدود 18 تا از درسنامه ها رو رسیدم و سال دوم فک کنم حدود 75 درصد از کل لغتا رو خوندم که البته برا محکم کاری بود و هر سه سالی که شرکت کردم 9 تست از 10 تا رو درست زدم … کیفیت رو فدای کمیت نکنید من دوستم گفت ممرایز خیلی زمان میگیره با روشای معمولی خوند بیشتر از من لغت خوند ولی خوب نزد زبانو اصلا، نمیگم حتما با ممرایز کار کنید ممکنه اصلا براتون خوب نباشه ولی اگه براتون مفید باشه زمانو بهانه نکنید ظاهرش سخته فقط، شما همون حوالی 25 درسو اگه برسین با کیفیت بخونین طوریکه واقعا مسلط باشین و بعدشم تستای چند سال اخیر کنکورو تمرین کنید بهترین نتیجه رو تو بخش لغت میگیرین و به شدت هم تو بخش تخصصی به کارتون میاد …
پ.ن مهم: اگه از سایت ممرایز استفاده کردین به قانون کپی پایبند باشین و حتما کورس تونو پابلیک نکنین ?

ببخشید طولانی شد نوشته هام، نکاتی بود که به نظرم برا دوستانی که تازه شروع میکنن مفید باشه … با آرزوی موفقیت برای همه و تشکر از زحمات و راهنمایی های استاد ??

Sareh M

من از این تکنیک‌ها استفاده کردم و خیلی نتیجه گرفتم. از خوندن لغات شبیه به هم تا تونستم دوری کردم. از اون طرف هم لغات رو با همخانواده هاشون خوندم. اولش خیلی سخت بود، مخصوصا 15 درس اول برام واقعا سخت بود اما الان یه لذت هست و اگه کتابی اونجوری نباشه خودم ترتیبش رو تغییر می دم و مثه زیر ذره بین دایروه لغاتی میخونم. واقعا باید اولش صبور باشن کسانی که می خونن. سطح زبان من هم متوسط بود. مثلا 20 میزدم. طبق کلید سنجش امسال 73 میزنم. (امیدوارم که اشتباه وارد نکرده باشم). همه شم نتیجه زحمت و صبره. موقع مرور تست زنی زیاد کمک می کنه. از اونورم لغات مشابه مثل bend و blend که اصلا تو کنکور نمیاد و آدم الکی نباید وقتش رو براشون تلف کنه. به جاش واقعا لغات هم خانواده و مترادف کاملا دید میده آدم.

اینا به ذهنم میرسه استاد

سامان

با سلام و خسته نباشید و خدا قوت خدمت استاد عزیز
من آخر شب بعد از درسای اختصاصی یک ساعت زبان میخوندم. و لغات کتاب رو تو جعبه ی لایتنر مینداختم و بنظرم بهترین روش حفظ لغت هستش. البته بعداز یک ماه برگه ها رو بیرون نمیاوردم و بایگانی نمیکردم بلکه دوباره تو خانه ی اول میذاشتم و دوباره دوره رو شروع میکردم.
یکیم در مورد تست زنی بگم من سر جلسه کنکور یک سوال رو هم معنی نکردم . وفقط از جمله چند لغت که خیلی ساده بودن و معنیشون رو میدونستم اونا رو نگاه میکردم و هر کدوم با گزینه ها هماهنگ بود اونو میزدم خوشبختانه حتی یک غلط هم نداشتم. ولی این تکنیک با تست زنی زیاد بدست میاد. دو بار تستای 10سال اخیر رو زدم

Ali.S

#96 ارشد سلام و عرض خسته نباشید هرچند نمیدونم خودم قبول شم یا نه امسال رو شاید منم جزو کنکوریای 97 باشم دوباره توی عالی بودن کتاب که اصلا هیچ شکی نیس هرچند من نتونستم کتاب رو کامل بخونم و 56 درس اول رو کامل خوندم تا درس 90 هم کلامات 2 بار تکرار و بیشتر رو خوندم ولی واقعا همه کلمات کنکور واسم اشنا بود تقریبا

من کلمات رو بجای این که از تو کتاب بخونم و مرور کنم با لاینتر خوندم هر کلمه رو یه سمت و مثالاش رو هم سمت دیگه مینوشتم (مثال مهم تر) به نظرم خیلی خیلی راندمانش اینطور بهتر بود

تجربه من میگه 24 واِه در یک روز زیاده بهتره بقیه 6 ماه وقت بزارن و خودشون رو مقید کنن روزی نصف هر درس رو بخونن مطمئنا وقتی قرار باشه هر روز 10-12 وازه رو یاد بگیری انکیزه بیشتری داری واسه خوندنشون

بازم تشکر از کتاب فوق العادتون

丹lเ

من کل کتاب رو تو پنج شش برگه a4 خلاصه کرده بودم.. اینجوری دیگه فقط یک برگه رو هروقت تو برنامه ام بود مرور میکردم و نه خسته میشدم از وزن کتاب و نه اینکه وحشت زده میشدم از دیدن اون همه لغت کتاب به طور یکجا و اینکه نوشته بودم باعث میشد کلمات بهتر تو ذهنم بمونه و کلمات شبیه به هم رو هم راحتتر شناسایی میکردم و کنار هم می نوشتم و دیگه قاطی نمی کردم با هم.
مثلا Invoke – Convoke – Rebuke – Evoke – Revoke – Provoke
و از این دست که هر کدوم تو یک درس هست رو آورده بودم کنار هم.در آخر اینکه “تکرار می کنم” کل کتاب خلاصه بشه.

۲. معمولا دو یا سه تست تو لغت بود که من تو تست های آزمایشیم که از جلد سه میزدم این هفته های آخر بین دو گزینه مردد میشدم و آخر هم اشتباه میزدم تو کنکور پنج شنبه صبح هم سریع تونستم اون دو سه تا رو پیدا کنم یکیشون تست کمدین بود ی دونه هم تست بیماری و دارو و اینا بود که نزدم و بعد از آزمون دیدم اگر میزدم اشتباه میشد. پس بعد از اینکه خوب خوندید با تست آموزشی و استاندارد خودتون رو بسنجید و بشناسید که معمولا عملکردتون چطور هست بعد سر جلسه از این شناخت استفاده کنید و اشتباه نکنید .

۳. تو گرامر من ی اشتباه کردم همه سوالات رو نخوندم و بعد از اینکه سه تای اول رو درست حل کردم بیخیال دوتای بعدی شدم و اصلا نخوندم ببینم چی هست!(بخاطر اون شناختی که داشتم از خودم تو گرامر، که معمولا سه تا درست میزدم) ولی بعد از آزمون دیدم اون دوتای باقی مونده از سه تای اولم راحت تر بوده 🙁 خلاصه اینکه همه سوالات رو بخونید و پیش داوری نداشته باشید چون ممکنه سبک سوال عوض شده باشه .

A.M

سلام و خسته نباشید …. فکر میکنم یه تشکر به شما بدهکار باشم استاد جهانشاهی عزیز … برای کتاب فوق العادتون ۹ تا از ۱۰ لغت رو درست زدم … باید ازتون تشکر میکردم و حتما … و یه موضوع دیگه اینکه من به بچه هایی که ارشد دارن سال دیگه دسترسی ندارم میخوام شما لطف کنید عوض من بهشون بگید تو خوندن زبان اصلا نا امید نشن و کم نیارن من خودم تا همین هفته ی آخر خیلی خوب نبودم تو لغت کلی همچنان سماجت کردم و جواب لطفا حتما این تجربه رو بهشون بدید که حتی برایلغت که اولش کمی سخته نباید کم آورد ….. باز هم تشکر میکنم از کتاب خوبتون ???❤️❤️❤️❤️❤️????

NO One

سلام.در رابطه با تجربیات موفق زبان می خواستم بگم من با اینکه در کنکور بهترین عملکردمو نداشتم ولی طی یک سال گذشته پیشرفت زیادی در زبان داشتم که به خاطر دلایل زیر بود.
۱.هر روز به مدت ۹ ماه حداقل ۵ دقیقه رو به زبان و خواندن کلمات اختصاص دادم و اصلا این روند رو قطع نکردم،در هر شرایطی این کارو ادامه دادم.
۲.سعی کردم از هر منبعی استفاده کنم تا کلمات جدید یاد بگیرم چون کلماتی که در کنکور مطرح میشه قابل پیش بینی نیست.
۳.من به زبان علاقه داشتم و این باعث شد خوندنم مستمر باشه.در بعضی درس ها که علاقه نداشتم و سعی نکردم ایجاد علاقه کنم عملکردم بد بود؛با اینکه مطالعه هم داشتم.
۴.سعی کردم برای به خاطر سپردن کلمات اونا رو خودم رمز گذاری کنم (مثل کدینگ).
در اخر دوباره باید تاکید کنم که عملکردم در کنکور اونجوری که میخواستم نشد ولی درصدم از کنکور سال پیش که ۴۳ درصد بود، به ۷۷ درصد رسید و همه ۱۵ تا سوال عمومی رو درست جواب دادم. #زبان96 #ارشدصنایع

Shahryar

من از چند ماه قبل روزی دو درس کتاب زیر ذره بین رومیخوندم هر دوره که کتاب تموم میشد کلمه هایی که معنیش رو یادم میرف علامت میزدم.هر دوره کلمه های علامت زده کمتر میشد. بعد چند دور دوره اخرین روز ها فقط همه ی کلماتی که تو ذهنم نمیموند و سخت بود رو روی چند برگ کاغد نوشتم. و چند روزه اخر فقط اون کاغد هارو خوندم. اینجوری تقریبا همشون رو حفظ کردم و همه ی سوال های وکب رو درست زدم

شهریار قلی پور از بابل

Mohammad Heydari

سلام استاد، وقت بخیر

من از تابستان کتاب زیر ذره بین رو استفاده کردم، و تونستم به ۹ سوال لغت از ۱۰ سوال پاسخ صحیح بدم،

استفاده از جعبه لایتنر خیلی کمک کرد، همچنین تست های ۱۰ سال اخیر بسیار کمک کننده بود، شخصا توصیه میکنم در اوقات بیکاری لغت ها رو حفظ کنند یا مرور، تست های ۵ سال اخیر کنکور دکتری هم خیلی مهم هستش اگر اونا کار بشه نور علی نور میشه.

Goli

با سلام. من از کتابهای شما فقز جلد 1 گرامر رو خوندم. چون قدرت مالی خوبی نداشتم کتاب بخرم فقط کتابهای کتابخونه رو میگرفتم. از داوطلبان میخوام اگه زبانشون مثل من ظعیفه حتما بیشتر از 6ماه وقت بذارند. من خوندم اما چون استعداد تحصیلی وقت زیادی از من گرفت به زبان نرسیدم فقط 2 تست. خوشبختانه هر دو مثبت بود. رتبه کنکورم امسال 16 بود و پارسال 227. توصیه من اینکه که کتابهای مختلف رو بخونن و فقط به یک کتاب اکتفا نکنن چون کتابهای مختلف مخصوصا در گرامر تنوع بیان دارند و بهتر تو ذهن جا میافته.

گرامر. از کتابخونه آستان قدس. از بیشتر انتشاراتی ها کتاب داشتن اما کتابهای شما فقط جلد یکش. البته از کانال تلگرامتون استفاده کردم ممنون. آزمون ام اس آرتی در پیش دارم. بهر حال از پیش رفتم راضی ام چون زبان در عین شیرینی برای سخت بود و می ترسیدم سراغش برم.

Maryam Mousavi

سلام
روزتون بخیر
واقعا ازتون تشکر میکنم و خدارو شکر میکنم بابت اشنایی با کتاب زبان عمومی زیر ذره بین!
سطح زبانم نسبتا خوب بود و این باعث شد که خیلی روش کار نکنم تا اینکه تو اسفندماه شروع کردم به تستای سال های گذشته رو زدن و دیدم که خیلی ضعیفم و کنکور ارشد خیلی سختتر از کنکور قبلیم بوده
اتفاقی اواخر اسفند بااین کتاب اشنا شدم و سریع سفارش دادم و خلاصه اوایل اسفند بدستم رسید ب طرز باورنکردنی زبانم خیلی سریع پیشرفت کرد و خدارو شکر تو کنکورم تونستم از ۳۰تا سوال ۲۴رو جواب بدم اون ۶تا هم چون گرامرو کنار گذاشته بودم جواب ندادم
پیشنهاد میکنم کتاب های گرامر و لغت رو تهیه کنید و مطمین باشید شک نکنید موفق میشید
بازم ممنونم بابت کتاب خیلی مفیدتون

ممنون از شما بخاطر کتاب فوق العادتون که زبان منو از ۳۰-۴۰درصد با نگرانی زیاد
به ۶۰-۸۰درصد (به احتمال زیاد)جا بجا کرد واقعااااا ممنون

Maryam Mousavi, [30.04.17 12:56]
????

Sina aria

#زبان96 سلام – من از خرداد شروع کردم و از کتاب زیر ذره بین روزی 10 تا لغت با تکنیک لایتنر خوندم – به نظر من زبان یعنی صبر – من تا اسفند که هنوز یه دور تموم نشده بود حتی 4 تا دونه هم نمی زدم – اما باز صبر کردم و وقتی کل 2500 تا لغت تموم شد و بعد عید تونستم دوبار دوره کنم – تونستم 8 تا از تا 10 تا لغت کنکور را بزنم – البته خب من زبان تخصصی خوبی داشتم و زیاد وقت روش نزاشتم اما تو لغت می تونم بگم فقط صبر صبر صبر یه دفعه تو مرور دوم می تونید دوبرابر بهتر بزنید – لغت را هم شبا می خوندم اما هر شب – پیوسته – و به مدت یک سال – امیدوارم همه بچه های 97 بتونن با صبر و پیوستگی موفق بشن

Aliakbar Ranjbar

سلام به همه ی دوستان عزیز
من دوست دارم حرفام رو با تشکر به شدت ویژه از کتابی شروع کنم که نگاه منو نسبت به زبان انگلیسی برای همیشه دگرگون کرد ؛
ممنونم زبان زیر ذره بین .
علیرغم نتیجه خوبی که تونستم از امتحان ارشدم به دست بیارم اما شاید از اون مهمتر ایجاد این باور و علاقه باشه که زبان رو نه منحصرا به خاطر امتحان و نمره ی خوب بخونم، بلکه به خاطر خودم و وابستگی عمیق زندگی امروزه ما به زبان بین المللی انگلیسی باشه
.شاید بهترین توصیه ی ممکن واسه همه ی دوستان عزیزم ( که البته خودم بیشتر از همه بهش نیاز دارم ) اینه که مهم ترین مرحله ی کار واسه شروع خوندن زبان به نظرم اینه که تا حداقل 6 ماه به خودت فرصت بدی
تو این 6 ماه حق داری خسته بشی اما حق اینکه بخوای پا پس بکشی و ناامید بشی رو اصلا نداری.حتی نباید بهش فکرم کنی .
روش های یادگیری مختلفی هم واسه خوندن وجود داره که همه تقریبا باهاشون آشناییم اما به نظرم مهم تر از اون اینه که با وجود خستگی ، ناامید نشیم و به موفقیت ایمان داشته باشیم و به خوندن ادامه بدیم
این توصیه ی مختصره منه که تو این تقریبا یک سال اخیر فهمیدم می تونه عامل مهمی واسه موفقیت تو یادگیری زبان انگلیسی باشه.موفقیتی که با حمایت و همراهی کتاب های زیر ذره بین ، هم لذت بخشه و هم قابل دسترس.
با آرزوی بهترین ها برای همه ی عزیزان

علی اکبر رنجبر

Mohammad vahedi

#کنکور 96
سلام. اونهایی که مثل من در درس زبان متوسط هستند مهمترین کار اینه که کنکور های زبان 10 سال گذشته ( یا حداقل 90 به بعد) رو بررسی کنند. برای حفظ لغت ها میتونید اونا رو چندین بار بنویسید. برای passage ها هم تکنیک هایی هست که باید اونها رو بدونید. من اون تکنیک ها رو از کانال زیر ذره بین یاد گرفتم. اگه این کارها رو بکنید سر جلسه شگفت زده خواهید شد!

Meh Run

#زبان96
مهران عبدی وند
همیشه واسم عجیب بود که بعضی ها زبان کم میزنن یا حتی بعضی ها اصلن سراغش نمیرن.
قبل از عید رفتم دفتر پژوهش که کتاب بخرم و شاید با مشاور صحبت کنم.
اونجا که منتظر بودم یکی از داوطلب های کنکور 97 داشت با مشاور صحبت میکرد و شنیدم که میگه اصلن نمیخواد سراغ زبان بره.
یادمه قبل از اینکه آزمون های پژوهش شروع بشه،وقتی توی گروه تلگرام کنکور ارشد پژوهش بودم خیلی از بچه ها همین حرفارو میزدن و حتی یه سری اونقدر تست های زبان رو سخت تصویر میکردن که من اعتماد به نفسم رو در رابطه با زبان از دست داده بودم و انتظارش رو نداشتم بیشتر از 50 بزنم آزمون ها رو. ولی وقتی آزمون ها شروع شد این مسئله به من ثابت شد که حرف های منفی فقط باعث دور شدن از بهتر شدن میشه.
من وقت چندانی برای مطالعه واسه کنکور نداشتم. درحقیقت از اواخر اسفند شروع کردم. واسه همین نرسیدم که کتاب های زیر ذره بین که داشتم رو بخونم.
* کارهای مربوط به زبان که قبل ها کرده بودم:
1. یک بار 504 کلمه رو خونده بودم.
2. به سریال و فیلم به زبان انگلیسی دیدن هم علاقه داشتم و وقتی تماشا میکردم به استفاده از کلمات و ساختار جمله ها دقت میکردم.

*عملکردم واسه زبان کنکور اینطوری بود:
1. تمامی لغات و گرامر های آزمون های پژوهش که شرکت کرده بودم و بلد نبودم رو یادداشت میکردم. و قبل کنکور یکی دوبار مرورشون کردم.
2. یه فایل دستم رسیده بود تحت عنوان لغات پرتکرار کنکور ارشد. حدود 600 تا لغت داشت که یک بار حدود 400تای اولیش رو روخوانی کردم(تعداد زیادیش رو بلد بودم البته) و اواخر لغات سخت ترش رو یک بار مرور کردم.
3. یه کتاب داشتم که کنکورهای 80 تا 93 توش بود. 14 سال که هرکدوم کنکور صنایع و کنکور سیستم (دولتی) میشد 28 تا آزمون جامع زبان. اونها رو هر روز صبح یا یکی دوروز درمیون با زمان میزدم و درصد میگرفتم و بعدش هم بررسی میکردم کامل و لغات و گرامرهایی که بلد نبودم یا جالب بود رو یادداشت میکردم. که این یادداشت ها رو روز قبل کنکور رسیدم یک بار مرورشون کنم. و خیلی به آرامش قبل کنکورم کمک کرد. (زدن هر آزمون و درصد گیری و بررسی و یادداشت نکات حدود 45 دقیقه طول میکشید)
4. روز قبل از کنکور توی کانال زیر ذره بین کنکورهای صبح و عصر 5شنبه که استاد لطف کرده بود و پاسخ هاشو گذاشته بود رو از خودم آزمون گرفتم و خیلی کمکم کرد که استرسم برای کنکور کم بشه.
5. شب قبل از کنکور هم توی کانال زیر ذره بین پست هایی که استاد طی چند وقت گذشته برای لغات گذاشته بود و توضیحات گرامری هم داشت مطالعه کردم. این کار هم کمک بزرگی کرد.
*تمامی این ها باعث شد که من با اعتماد به نفس بالا و آرامش خاطر زیادی برم سر جلسه کنکور.
**البته کاش کتاب رو میخوندم،چون یه تست گرامر رو سر کنکور اشتباه زدم.

درنهایت باید بگم باتوجه به پاسخ هایی که اساتید برای کنکور دادن،(من به تمامی 30 تست پاسخ دادم)،یک غلط در گرامر و دو یا سه غلط هم درک مطلب.
کاملن راضی نیستم چون برای درصد بالای 90 رفته بودم سر جلسه. ولی باز هم جای شکرش باقیه.

امیدوارم که به جای اینکه توی تاریکی بایستید و فیل زبان رو لمس کنید، اول اتاق رو برای یک ارزیابی صحیح تر روشن کنید.

موفق باشید ?

Nima MT

سلام
اول از همه باید تشکر کنم از تمام زحماتی که جناب جهانشاهی عزیز برای ما کنکوریا در طی این یک سال کشیدن

میخوام یه سری نکته که شاید برای خیلیا موثر باشه بگم چون اکثر بچه ها از جمله خودم سطح واژگانم در حد دبیرستان یا حتی کمتر بود و خیلی برام سخت بود که چجوری شروع کنم و به یه درصد معقول و مطلوب برای خودم برسم

مهمترینش اینه که اصلا نا امید نشین تو این راه،هرکاری شروع کردنش سخته ( به قول آقای جهانشاهی باید خاکش رو بخورین ) ولی وقتی بعدا تبدیل به عادت بشه خیلی شیرین و دلچسب میشه
برای کسی که زبان رو خیلی وقته کنار گذاشته مشکل بسیار حادتره
10 20 درس اول اصلا متوجه نمیشین انگار که زبان فرانسه رو دارین یاد میگیرین از بس که سطح لغات براتون سنگینه ولی نا امید نشین بعد 1 ماه دوماه کم کم یاد میگیرین

بهترین زمان برای شروع کردن واژگان از تابستونه
لازم نیست جدی شروع کنین برای کنکور که بگین وای بذارین استراحت کنیم یخرده تازه دانشگاهمون تموم شده پاییز شروع میکنیم حالا چه عجلیه و …
زبان رو حتما از تابستون حداکثر شهریور شروع کنید،باور کنید 1 ساعت در روز کمک بسیار زیادی میکنه بهتون که وقتی بعدا کاملا در جو کنکور قرار گرفتید بهش می رسید

روش تیک ایت روش بسیار خوب و در عین حال آسونیه که وقت زیادی نمیگیره ازتون و در ازای کمترین وقت صرف شده بهترین بازده رو داره پس حتما باید واژگان مرور بشه حتی به 8 بار هم اکتفا نکنید!!
درس های اولیه کتاب رو خودم به شخصه بالای 20 بار مرور کردم و نتیجش رو هم دیدم پس بعد 8بار هم حتی انتظار نداشته باشین تمام لغات رو یاد گرفته باشین،مهمترین چیز در یادگیری واژگان پیوستگی مطالعه شماست

مسئله بعدی دایره واژگان است،به شدت مهم و موثر،نمونه کاربردی این ترفند رو هم میتونین در سوال صبح جمعه امسال پیدا کنید (abate,subside)

کنار هم نوشتن لغاتی که برای خودتون تفکیک کردنش سخته شاید اصلا خیلی هم شبیه هم نباشن ولی اشتباه کنین مثلا خودم این لغات رو همیشه مشکل داشتم (accomplish – accommodate – accompany – assimilate – acclimate )
این مشکل ممکنه برای هرکس متفاوت باشه که چه لغاتی رو باهم قاطی کنه پس حتما در کنار هم بیارینشون که تو دوران جمع بندی به شدت بهتون کمک میکنه

تست های واژگان بعد از خوندن هر دو سه درس به شدت توصیه میشه چون با کاربرد لغات در جمله و تست آشنا میشین و میفهمین که کدوم لغت رو کاملا یاد گرفتین
تست های جامع رو هم فقط هروقت که فکر کردین به آمادگی رسیدین شروع کنین،یه سری از بچه ها مثلا 5 درس میخونن میرن سوال پارسال رو نگاه میکنن انتظار دارن بتونن بزنن تستارو و بعد ناامید میشن میگن این همه خوندیم هیچی یه هیچی میذارن کنار
پس به هیچ وجه تا تسلط پیدا نکردین به سمت سوال های کنکور نرید

اما در مورد گرامر سعی کنید با خوندن متن های زیاد قدرت ترجمه خودتون رو بالا ببرید چون ترجمه واقعا به گرامر کمک زیادی میکنه
کلوزتست های سال های قبل منبع خوبیه برای تقویت ترجمه شما،موقع زدن تست گرامر فقط به جای خالی جمله نگاه نکنین و تست نزنید حتما متن رو تحلیل کنین چون ممکنه تو همون جمله یه نکته ای باشه که سال بعد در کنکور بیاد

و در آخر توجه داشته باشین که زبان میتونه ضعف شما رو در درس های دیگه به خوبی جبران کنه
#زبان96

ehsan

برای یادگیری لغات دفعه ی اول یادگیری، اون لغت رو گوگل میکردم و تصاویر مربوط به اون لغت و نوشته ها و نماد های مربوط به اون رو خوب میخوندم.دفعه های بعد مرور اون لغت با تجسم تصاویر و ذهنیت مربوط به اون بود که کمکم میکرد

Arash saraee

سلام ، من نمیخوام خیلی جزئی و ریز بشم رو روش خاصی ، میخوام یه کم کلی گویی کنم چون احساس میکنم کلاً تو جامعه ی ما درد بزرگیه … اصل رو بی خیال شدن و گیر دادن به فرع! تو همه ی زمینه ها 🙂
به نظر من بهترین روش یادگیریه نه تنها زبان انگلیسی ، بلکه هر زبانی ! همون روشیه که یه نوزاد از بدو تولدش تا 5-6 سالگیش ازش استفاده میکنه ، به طور ناخودآگاه ! یعنی در محیط قرار گرفتن و با حواس 5 گانه درک کردن تصاویر، نوشته ها، مکالمات و … در یک کلام : درگیر شدن!
برای ما که تو ایران عزیز زندگی میکنیم ، همچین چیزی ، نشدنیه ! ولی علم شبیه سازی همین جاها بدرد میخوره … میدونم نمیشه جامعه و تمام محیط پیرامون مون رو انگلیسی کنیم ! ولی میتونیم تا حد خوبی این رو شبیه سازی کنیم … میتونیم وقتی الان که داریم میگیم شبیه سازی همزمان تو ذهن مون بگیم Simulation ، یا لغات هم فاز و در یک رنج با شبیه سازی رو بگیم ، مثلاً Imitate , Emulate , Mimic و … میتونیم مستند و فیلم و اخبار و موزیک انگلیسی گوش کنیم ، میتونیم با یه دوست پایه مون روزی چند دقیقه انگلیسی صحبت کنیم ، میتونیم تو ذهن مون برنامه ریزی هامون رو به انگلیسی انجام بدیم و خیلی کارای این شکلیه دیگه …
من از بچگی بر حسب علاقه ی شدیدی که به زبان داشتم ، ناخودآگاه تا یه مدت ، و از یه مدتی به بعد خودآگاه ، این تکنیکا رو اجرا میکردم! کم کم زبان جزئی لاینفک از وجودم شد … شما وقتی به این مرحله برسید، خود به خود، خود جوش، مغز و ذهنتون پذیرا میشه برای یادگیریه لغات جدید و گرامر ، چشمتون عادت میکنه به متون انگلیسی و صد البته مهارتهای دیگه تون مثل مهارت گفتاری یا شنیداری یا لهجه بهتر و بهتر میشه …
نه فقط تو یادگیری زبان، بلکه تو هر موضوعی ، کافیه که شما به معنای واقعی کلمه اون موضوع رو دوست داشته باشی ! محاله ذهنت باهات همکاری نکنه …
به نظر من این اصله !
شما اصل رو اوکی کنید ، فرع هم اوکی میشه به خودیه خود … فرع رو همه میدونن ! همه میدونن باید آهسته پیوسته خوند ، همه بالاخره یا لایتنر یا تیک 8 استفاده میکنن ، همه میدونن ریشه شناسی خیلی مفیده و و و … ولی واقعاً چقدر آدما موفق میشن؟! فرع بدون داشتن اصل مثل انتظار داشتن در اومدن صدا از یک دسته ! 🙂 فایده ای نداره … یا اگر هم داشته باشه خیلی کم و ناچیزه و بسیار هم مایه ی رنجش خاطره …
اصل اینه که زبان رو دوست داشته باشید و باهاش آشتی کنید … قدرت یادگیری تون مسلماً میره بالاتر!
موفق باشید ?
آرش سرایی

reza

#زبان96
از نظر بنده خوندن زبان نه تنها زدن چند نشان با یک تیر هست ، و اگر بخوام بی تعارف بگم ندونستن و یا ضعف در زبان برای یک دانشجوی ارشد یا دکتری می‌تونه بسیار شرم آور باشه، راهی جز خوندن و سختی کشیدن در خوندن زبان به عقل سلیم نمیاد.
بنابراین بنده که زبانم حتما بالای هشتاد درصد و یا حتی نود درصد میشه هم لغات فرار رو به دیوار چسبوندم و برای بعضی حتی شکل هم کشیدم
از طرفی یک سررسید داشتم که در اون هرروز مثل یک فیلتر بود و لغاتی که خوب یادگرفتم از اون روز رد نمیشدن و لغات فراموش شده در روز بعد نوشته می‌شدن
درباره خوندن گرامر هم باید بگم چون گرامرم از قبل بد نبود بادو دور تست های تمام دوره های گرامر کار رو تموم کردم
از درک مطلب هم با یه کم وقت بیشتر به این نتیجه خوب رسیدم
درکل زبان برای کسانی که پایه زبان قوی دارن هم مثل یک گنجه

reza, [30.04.17 13:35]
و البته چیزی حتی برنامه ریزی درست جای تلاش و پافشاری رو نمیگیره
موفق باشید

?Elham?

سلام استاد روزتون بخیر
من کنکور ۹۶ شرکت کردم و ده سوال لغت را کامل زدم.
من خوندن زبان را از اول مهرماه با کتاب جدیدتون اغاز کردم. اوایل با تیک ایت می خوندم تا اذر ماه …. وقتی خواستم مرور کنم چون حجم مرور زیاد شده بود خیلی سخت بود و خیلی از کلمات را فراموش کردم خیلی استرس داشتم چون لغات یادم رفته بود. برای مرور دوباره لغات تصمیم گرفتم ان ها را وارد جعبه لایتنر کنم در واقع هم با تیک ایت می خوندم و هم با لایتنر.
اذر ماه درسهای تخصصی صنایع را هنوز شروع نکرده بودم نمی تونستم زیاد وقت برای زبان بزارم تصمیم گرفتم کنکورهای زبان از سال ۸۵ تا ۹۰ همه ی رشته ها را بدون تست زدن فقط بخونم.
از فروردین هم کنکورهای ۹۰ به بعد را تست زدم.
من تا درس ۸۰ کامل خوندم و در ادامه فقط لغات با تکرار دو را خواندم. هفته ی اخر لغاتی که خونده بودم را بیش از شش بار مرور کردم.
تقریبا مسلط بودم.
ولی از طرفی نگران لغات تکرار صفر هم بودم که خدا را شکر در کنکور ما نبود.
توصیه م به بچه های کنکور سال اینده این هست که زبان را زود شروع کنند و با خوندن کتاب زیرذره بین مطمئن باشن نتیجه می گیرن.

من زبانم ضعیف بود ولی الان خیلی بهتر شده و زبان برام دوست داشتنی تر شده

Sajjad Rahmatii

سلام استاد خسته نباشید

خواستم به کنکوری های عزیز بگم که خوندن پسوند و پیشوندو ریشه کلمات برا یاد گرفتن لغت و پیشرفت در زبان واقن بی نظیره.حتما هر چقد هم که وقت بزارن برا اینک با پسوند و پیشوند شروع کنند زبان رو اصلا ضرر نمیکنند.(و چه کتابی بهتر زبان زیر ذره بین تو این زمینه)

سجاد رحمتی.دانشجوی صنایع

samaneh

معنی لغات جدید رو که توی جملات بودن خیلی راحت تر به ذهن سپردم تا صرفا حفظ کردن خود لغت به روش لاینتر که فراره

Marzieh.JK

سلام
من سطح زبانم متوسط بود.اما خب کلمات ارشد خیلی سختن،سال گذشته فقط یه تست از کلمات زدم اما امسال ۸تا از ده تا زدم و درست بودن و دو سوال مونده هم دوگزینه رو بلد بودم. سعی میکنم دقیق و کامل تجربه ام رو بگم.
من روش تیک ۸ رو کار کردم.
برگه هایی آماده کردم(عکس میفرستم) و به ترتیب تکرارهای زیاد ۲۰کلمه تو هربرگه نوشتم با معنی جلوش. البته من برای تکرار بیشتر تیک ۱۰ اش کردم ?


هرروز حدود ۳۰-۴۵ دقیقه تک تک کلمات رو هرکدوم یه خط مینوشتم تا هم املای کلمه یادبگیرم هم معناشو.و بسیار به این کار اصرار دارم.فقط با چشم‌ نخونید.یکبار وقت بزارید و کامل لغت رو یاد بگیرید.خودتون میبینید تا مدت ها در خاطرتون میمونه.(کلا در تمام درساتون همین کارو بکنید.نوشتن و تکرار واقعا تاثیرگذاره،متاسفانه من هفته آخر تاثیرشو فهمیدم…شما از روز اول درس خوندن همچیو با “تکرار کتبی” در ذهن خودتون تثبیت کنید.)
بعد اون در طول روز ۳-۴تا ۵دقیقه ای بین درسام فقط ۲۰تا کلمه رو مرور میکردم و درنهایت اون برگه تیک اول میخورد…
و روز بعد به همین شکل برگه دوم رو کار میکردم.
و اخرشب برگه دوم تیک اول میخورد و برگه اول تیک دوم…
و روزهای بعد هم به همین شکل!
یادگیری برگه جدید و مرور برگه های قدیم حدود ۱ساعت وقت میبرد.
من فقط وقت کردم حدود ۵۰برگ زبان عمومی بخونم(یعنی ۱۰۰۰ لغت) بعد رفتم سراغ زبان تخصصی.
و یک ماه به کنکورم روزی یکسال زبان عمومی کنکور تست میزدم و اگه لغتی بلد نبودم و یادداشت میکردم و هفته های آخر اونارو مرور میکردم.
و از نتیجه به نسبت وقتی که گذاشتم بسیار راضی بودم.
هم در زبان عمومی هم تخصصی.
فقط تاکید میکنم حتما حتما ۳-۴هفته آخر تست بزنید،تاثیر بسیار زیادی داره.
هر تعداد لغت که خوندین برید سراغ تست.
هم عمومی هم تخصصی.
امیدوارم برای شما هم این روش مفید باشه و بهتون کمک کنه.

Gh R

سلام به همه… آقای جهانشاهی گفتن از کتاب زیر ذره بین تعریف نکنید و فقط تجربیاتتونا بگید من میگم نمیشه تعریف نکرد …اوایل که واسه کنکور میخاستم بخونم وقتی به سوالات زبان سالهای گذشته نگاه میکردم نهایتا یدونه تست می تونستم بزنم و خیلی ناامید بودم تا اینکه با زیر ذره بین اشنا شدم و تحولی تو زبان من حداقل در واژگان ایجاد شد راستشو بگم هنوزم گرامر نخوندم و خوب بلد نیستم …به لطف خدا و کمکهای مجازی زیر ذره بین و البته تلاش خودم امسال حدود ۵۰ درصد درس زبان زدم از ۱۰تا سوال واژگان ۹ تا را صحیح زدم و چنتا هم تخصصی…حالا از تجربیاتم و نحوه ی مطالعه براتون بگم:اولش زبان چیزی نیست که بخوایم تو یکی دوماهه جمش کنیم پس از همین الان شروع به خوندنش کنید بهترین روش و یا حتی تنها روش یادگیری واژگان البته از نظر من استفاده از جعبه لایتنر هست که میتونید بسادگی و با یه جعبه کفش اونو درست کنید من هر روز حدود ۱۵ تا لغت زیر ذره بین را رو کاغذا کوچیک می نوشتم و پشتش اول معنیشا و بعد حالتهای خاص اونا مثلا فعل exaggerateکه به معنی اغراق کردن بود را مینوشتم و پشتش اول معنیشا و بعدش پایینترش اسم و صفت اون با معنیشا جلوشون مینوشتم مثل exaggeration درحالت اسم به معنی اغراق و exaggerated به معنی اغراق آمیز و…. شما هر روز این کارا انجام بدین و سعی کنین فاصله زیادی بینش نندازین با این کار تو هر ماه میتونین حدود چهار صدتا لغت حفظ کنین …بعد از پایان لغات کتاب زیر ذره بین میتونین سراغ ۵۰۴ برین و لغاتی که تو زیر ذره بین نبود را از اونجا در بیارین و وارد لایتنر کنید البته اینو بگم این کتاب کلی از لغات ۵۰۴ را پوشش میده و اصلا جای نگرانی نیست بعد از پایان لغت خونی ام حتما یه مروری به لغاتی که از جعبه خارج شدن بندازید مطمئن باشید که معنی همه تو یادتون میمونه بعدش …شیوه ی خوندن من همین بود البته تو طول سال آزمونهای رایگان..مرور لغات و کلی خدمات رایگان کانال زبان زیر ذره بین واسه تثبیت لغات خیلی کمکم کرد…اصلا اهل تعریف کردن الکی نیستم ولی واقعا استاد جهانشاهی یه برگ برنده واسه زبان من بود که همیشه واسش ارزوی موفقیت میکنم و اینو وظیفم میدونم که هر کی ازم کمک خواست کتاب و کانال ایشون را معرفی کنم راستشو بگم من اصن کتاب ایشون را نخریدم به علت هزینه ی مالی که نداشتم ولی ایشون درسنامه ی کتابشون که تمامی لغات کتابشون را شامل میشه بطور رایگان تو سایتشون گذاشتن و من دانلود کردم و با دیکشنری معنیشونا در آوردم و خوندم…تو این اوضاع که اکثر موسسات و اساتید دنبال پول جمع کردن هستن ایشون تست تو کانال می ذاشت و به کسایی که درست جواب میدادن به قرعه جایزه کتابشونا میداد حتی بعد کنکور تو کانال گفته بود که لغاتی که امروز تو کنکور اومده را واسم بفرستید وقتی از طریق ایدیشون فرستادم سریع ازم سوال پرسید ازمونت چطور بود و این نشون میده که ایشون دوس دارن فقط ماها یاد بگیریم نه اینکه صرفا با درس دادن رفع تکلیف کنه ببخشید اینقد حرف زدم میدونم استاد از تعریف کردن زیاد خوششون نمیاد در آخر برای همه آرزوی موفقیت میکنم و ایشالا با این روشی که گفتم سال بعد حتما یه درصد عالی میارید بای بای همگی ?????? #زبان96
قاسم رحیمی …داوطلب کنکور رشته مدیریت سال ۹۶ کارشناسی ارشد

Cma

سلام
من بعد از خوندن لغات 504و Toefl از کتاب هاشون با برنامه memrise لغات رو‌مرور و تثبیت کردم
و کم کم لغات 1100 روهم‌با برنامه memrise به برنامه ام‌اضافه کردم

برا مرور لغات هم‌معنی و یا هم آوا رو از این سه کتاب لیست میکردم‌که خیلی کمک میکرد مترادفا رو‌حفظ کنم کاملا و هم آوا رو اشتباه نگیرم
در آخر هم لغات زیر ذره بین رو مرور کردم

برا گرامر و متن هم بعد از خوندن و یاد گرفتن نکاتش
علاوه بر تمام کنکورهای ۱۰ سال اخیر معماری و هنر ساخت که رشته خودمه
سایر رشته ها رو دکتری و‌ارشد دانلود میکردم و‌متن و گرامر هاشونو بررسی میکردم برا تمرین

روشم‌خیلی موثر بود و از درصدم کاملا راضیم

و یه نکته برا دوستانی که میگن ما کل تافلو حفظیم نمیتونیم تست لغت بزنیم
لغت رو برای مرور با نرم افزار و‌فلش کارت میشه خوند ولی برای یادگیریش حتما باید تو قالب جمله تمرین کنیم
از مثال های کتابهای مرجع یا کمکی

#زبان96

Cma از تبریز

shahriar

سلام استاد گرامی!
شبتون بخیر?
قبل از هر چیز میخوام ازتون تشکر کنم. استاد من قبل از اینکه با کتاب شما آشنا بشم چند ماه گرامر زبان رو از یک منبع دیگه مطالعه کردم و با وجود اینکه حس سردرگمی داشتم متاسفانه ترجیح دادم به اون کتاب اعتماد کنم. اما وقتی شروع به زدن کلوز تست های کنکور کردم فهمیدم که حسم اشتباه نبوده و شیوه ی دسته بندی و بیان مباحث گرامر در اون کتاب به هیچ وجه صحیح نبوده, تا حدی که گاها حتی خود کتاب در پاسخ دادن به برخی سوالات ناتوان بود. ولی حدودا اوایل اسفند ماه بود که با کتاب شما آشنا شدم و ترجیح دادم به جای اینکه به خاطر کمبود وقت از کلوز تست نا امید بشم اینبار به شما اعتماد کنم. اینجا بود حقیقتا از طرز نگاه شما به گرامر زبان شگفت زده شدم. مطالبی که کاملا واضح بود توسط مؤلفینی باسواد و کاملا مسلط به گرامر نوشته شدن و علاوه بر اون به طرز شگفت آوری حتی برای کسایی که زمانشون کم بود برنامه داشتن!!! من بنا به توصیه ی شما در ابتدای هر فصل و به سرعت مطالب مهم رو خوندم و بعذش با حوصله و مفصل فصل آخر رو مطالعه کردم. البته لازم به ذکرِ که شیوه ی خلاقانه ی نگارشِ کتاب بود که سرعت منو زیاد کرد. پروسه ای که فقط چند روز زمان برد ولی این بار من کاملا حس میکردم که مباحث و یاد گرفتم!
صد البته نتیجه ی 4 یا 5 تست صحیح در کلوز تستای کنکور های سراسری سال های قبل همه چیزو اثبات کرد. نتیجه ای که خوشبختانه در کنکورِ خودم هم تکرار شد?
من با تمام وجودم ازتون تشکر میکنم که باعث شدین از 5 تست کلوز تست برای من در کوتاه ترین زمان ممکن بیشترین بازدهی فراهم شه??❤️
#زبان96

Sajad Soltan

سلام

من برای حفظ لغت از فایل تیک ایت که داخل سایت زبان عمومی هست استفاده کردم.
چون باید معنی لغات رو مینوشتم و بعد هم یبار میخوندم باعث میشد زودتر حفظ بشم و دیگه نیاز به اینکه کتاب کنارم باشه نبود. خیلی راضی بودم و توصیه میکنم بچه ها از این روش استفاده کنن. ضمنا بچه هایی که از روش لاینتر استفاده میکردن بخاطر سرعت پایین و وقت گیر بودن، راضی نبودن. ولی این روش هم شناخته شده و سادس و هم سرعت بالایی داره

ممنون

A.B

#زبان۹۶
عرض سلام،
همونطور که شما هم در کانال فرمودین،نوشتن،در هردرسی نه انحصارا زبان، خیلی موثره…
من بیشتر با نوشتن مطالب کانال برای خودم، تونستم انس بیشتری با زبان بگیرم?
ممنون از زحمات شما?

 Vahid

#زبان96
با سلام خدمت همه دوستان …بنده داوطلب سال 96 رشته عمران در مقطع کارشناسی ارشد بودم و و طبق کلید های منتشر شده توانستم مجموعه زبان عمومی وتخصصی را 87 درصد بزنم … که دوست دارم تجربیات خودم را در زمینه درس زبان در اختیار دوستان قرار دهم….بنده در زمینه واژگان کتاب های 504، essential words for the TOEFL , 400 must have words the TOEFL و در نهایت کتاب 1100 را مطالعه کردم… و طبق تجربیات و سوال هایی که در زمینه زبان در کنکور ارشد در چند سال اخیر مطرح شده به این نتیجه رسیدم 3 کتاب اول برای موفقیت در کنکور ارشد کافی است…و شاید تنها 1یا 2 تست در هر گروه نیاز به دانستن لغات کتاب 1100 می باشد…البته با بررسی تست های کنکور دکتری…کتاب 1100 را برای اطمینان بیشتر توصیه میکنم…. 1 راه میانبر مفید برای احاطه بر واژگان کتاب های تخصصی که که در این زمینه منتشر شدن…به طور مثال کتاب واژگان موسسه زیر ذره بین من فک کنم ماه اخر کنکور دیدم وبا بررسی متوجه شدم اکثر واژگانی که شما باید خیلی وقت بزارید تو کتاب های مرجع بخونید در این کتاب پیدا میکنید…فک کنم تمامی لغتهای 3 کتاب گفته شده در اول صحبتم… و درصد قابل توجهی از لغات کتاب 1100 که مهم ترن در این کتاب من دیدم…بنابراین فک کنم بشه با وقت خیلی کمتری به 80 درصد از لغاتی که تو کتاب های مرجع وجود داره برسید… پیشنهادی که خیلی اکیدا توصیه میکنم اینه که حتما لغات زودتر شروع کنید تا در طول زمان ملکه ذهنتون بشه…
در زمینه گرامر من ضعیف تر عمل کردم و فقط درسنامه و تست هارو بررسی کردم…در صورتی که به نظر بنده پس از مطالعه گرامر و بررسی تست ها خیلی مهم تر اینکه شما هر متنی که میخونید نکات قواعدی را که فرا گرفته اید در قالب متن ها مرور کنید… و این کار را باید چندین بار تکرار کنید تا بتوانید در سوالات، ساختارهایی گرامری را به راحتی تشخیص دهید… لازم به ذکر داشتن دایره لغات بالا و همچنین تسلط بر قواعد کمک خیلی خوبی به زبان تخصصی رشته خودتون هم میتونه داشته باشه.. موفق موید باشید.

ابراهیم

سلام واسه روش مطالعه که گفته بودید
من از جعبه لایتنر استفاده کردم واسه حفظ لغت(به صورت طبیعی نه نرم افزار)
حدودا میتونم بگم تا روز کنکور هر لغتی رو شاید ٣٠-۴٠ بار تکرار کردم
مدت مطالعه ام به روش لایتنر حدودا ۶-٧ ماه بود
و ماه اخر هیچ لغت جدیدی رو نخوندم فقط لغتهایی که به نظرم سخت تر بود رو هرشب مرور کردم
تعداد تست هایی لغت هم اگه مهم هست ٩تاشو زدم همشم صحیح بود
یه نکته به نظرم هر لغتی رو که هرکس لایتنر میکنه حتما پشتش مترادفشو به صورت انگلیسی بنویسه این بسیار بسیار مفید هست،در طولانی مدت متوجه میشین چه کار خوبی کردین

SeyedAmirHosein Aqili

سلام
من هر سه جلد کتابا زیر ذره بین رو خوندم و واقعا بهترین منبع برا کنکور ارشد همین سه تا کتابه چون میشندم که دوستام سال قبل برا خوندن لغت و اینکه یه مرجع کامل نداشتن چقدر اذیت میشدن به نظرم با خوندن یک دور کامل این کتاب حتی اونیم که دایره لغتش ضیعیفه میتونه به ۸ تا از ۱۰ سوال لغت زبان پاسخ بده من خودم بعد از خوندن یک دور کتاب یه مدت وقفه افتاد و یکم کلمات رو فراموش کردم بعد جلد سه رو خریدم و بعد از هر ازمونی که میدادم لغاتی که یادم رفته بود رو توی اون برگه ای که صفحه اخر ویرایش قبلی مینوتم و دوباره دوره میکردم به نظرم بهترین روش هست…

samaneh

سلام من راجب خوندن زبان تجربه ام رو می خواستم بگم.تمرکزم رو گذاشتم روی یادگیری لغت.اما تخصصی رو همش میگفتم بلدم و نیاز به خوندنش ندارم.با این تفکر سرجلسه کنکور ۱۱ سوال تخصصی رو جواب دادم که درعین ناباوری ۸تاش غلط زده بودم.و این فاجعه بود..بگید که اشتباه من رو تکرار نکنن.از خوندن تخصصی غافل نشن.

facebook-زبان-عمومی
google-plus-زبان-عمومی

Instagram-General-English-زبان-عمومی

8 کامنت برای تجربیات داوطلبان کنکور ارشد و دکتری از مطالعه زبان

 1. بهرنگ

  سلام جناب جهانشاهی ممنونم از زحماتتون
  من تو سال ۹۳ کنکور ارشد دادم و از کتاباتون استفاده کردم اون موقع انتظار درصد بالاتر داشتم ولی بدشانسی آوردم و ۵۰ درصد شد چون کنکور ما سخت ترین کنکور بود. یادمه خود شما هم گفتین بهمن ۹۳ جمعه صبح سخت ترین سوالات لعت ده سال اخیرو داشت.
  امسال میخوام آرمون دکتری بدم. کتاب دکتری زیر ذره بین که عالیه رو دارم میخونم. فقط دلم میخواد ایندفعه یه درصد بالای ۷۰-۸۰ بزنم. البته فرقم با دو سال پیش اینه که پارسال تافل شرکت کردم البته چون لیسنینگم خوب نبود نمرم خوب نشد ۷۵ شد. اما دایره واژگانم بهتر از اون موقع است ولی میخوام به تسلط کامل تو لغت و گرامر برسم. سوالم اینه که این لغت هایی که لیست کردین تو کتاب دکتری جامع و کامله؟ یا نیازه باز لغتای دیگه هم بخونم؟ چون الان حدود ۶ ماه وقت دارم. ولی میخوام درصد خوب بیارم. البته نمیخوام همه وقتمم بذارم رو لعت خوندن. میخواستم بدونم کتابتون به تنهایی کفایت میکنه واسه آزمون دکتری؟

  • سلام و درود بر شما.
   شما اگر بتونید جلد ۱ و کتاب زبان عمومی دکتری زیر ذره بین رو بخونین (که روی کاغذ می رسید حتما) بدون شک کنکور عالی و با درصد بالایی خواهید داشت و بی نیاز از هر منبع دیگه ای هستید و نیاز به خوندن هیچ کتابی نخواهید داشت. اصلا شک نکنید و با اطمینان کامل این موضوع رو حضورتون میگم.

   • بهرنگ

    ممنونم استاد. بله کتاب دکتری را به صورت موازی دارم میخوانم قسمت های لغت و گرامر و درک مطلب. فقط جلد یکی که دارم فکر کنم ویرایش سوم باشد. مال همون زمان ینی سال ۹۳ هست. که البته قبلا خوانده ام. آیا همان کفایت می کند؟

 2. ali sepehr

  سلام آقای دکتر . بسیار ممنون از راهنمایی مفیدتون و ازاینکه جواب فرمودید.
  استاد زبانم خیلی ضعیفه . بنظروتون بدون هیچ مقدمه و پیشنیازی از ابتدا برم سراغ کتاب ج ۱ زبان عمومی زیر ذره بین.
  من هدفم هم کنکور ارشده + خواندن کتب انگلیسی یا درک مطلب یا تخصص در reading مابقی تخصص ها مثل گوش دادن و مکالمه یا صحبت کردن برام مهم نیست.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.

 3. Ali

  سلام؛ می تونید راهنمایی بفرمایید چگونه میشه به برنامه memrise در ios لغت اضافه کرد. باتشکر

  • سلام
   فک کنم از سایت خودشون برید بتونید دانلود کنید.
   گرچه ما به شخصه استفاده از تیک ایت رو توصیه می کنیم. خوندن لغت در جمله بهترین گزینه است برای همین خود کتاب به صورت فیزیکی بهتون خیلی کمک میکنه (مخصوصا با تلفظ و تعداد تکرار و …)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

*

Top