یوسف زاده / جهانشاهی

 

 زبان عمومی دکتری و ارشد

پاسخ سوالات متداول دانشجویان در مورد زبان عمومی کنکور کارشناسی ارشد و دکتری

در این مطلب قصد داریم مهمترین سوالات دانشجویان در مورد زبان عمومی کنکور کارشناسی ارشد را پاسخ دهیم. شما می توانید سوالات خود را در مورد نحوه مطالعه زبان عمومی و همچنین در مورد دو جلدی زبان عمومی ارشد زیر ذره بین در انتهای این مطلب بیان نمایید.

به تمامی نظرات رسیده در پایین این صفحه در اسرع وقت پاسخ داده می شود.


جدول مطالب

نحوه مطالعه و تحلیل سوالات زبان عمومی ارشد

سبک و تعداد سوالات زبان عمومی ارشد چگونه است؟

سوالات زبان عمومی کنکور ارشد، مشتمل بر 30 سوال برای هر رشته و گرایش می باشد. این 30 سوال به دو گروه 15 سوالی تقسیم می شود. زبان عمومی و زبان تخصصی.

 • سوال 1 تا 10 سوالات زبان عمومی و مرتبط با مبحث واژگان است.
 • سوال 11 تا 15 سوالات زبان عمومی و از بخش گرامر آن است. این بخش از سوالات در قالب کلوزتست مطرح می شود.
 • سوال 16 تا 30 سوال زبان تخصصی هر رشته است. معمولا در این بخش، داوطلبان با سه متن تخصصی روبرو هستند که از آنها سوالات تخصصی رشته مورد نظر پرسیده می شود. گاها دیده شده که یکی از این متنها حذف شده و به جای آن 5 تک سوال تخصصی پرسیده می شود. (یعنی با دو حالت روبرو هستیم: 3 متن تخصصی و هر متن 5 سوال یا دو متن تخصصی هر متن 5 سوال به همراه 5 سوال جای خالی)

برای پاسخ به سوالات 1 تا 15 خواندن دو جلد زبان عمومی ارشد زیر ذره بین کفایت می کند. (جلد اول برای سوال 1 تا 10 و جلد دوم برای سوال 11 تا 15 طراحی شده است.) همچنین برای پاسخگویی به سوالات تخصصی رشته خود، لازم است علاوه بر دانش مطلوب در زمینه رشته خود، با تکنیکهای پاسخگویی به متن آشنا باشید. در ویرایش جدید جلد اول و مردادماه 93، این تکنیکها به کتاب افزوده خواهد شد. شما با خواندن همان دو جلد و بدون مطالعه زبان تخصصی به طور متوسط می توانید به درصد 60 در زبان عمومی و تخصصی کنکور دست یابید.

کدام منابع بیشتر مورد تاکید طراحان کنکور ارشد است؟

معمولا طراحان زبان عمومی ارشد، بر روی منبع خاصی نظر ندارند. سوالات از طیف گسترده ای از منابع مطرح می شود. به همین جهت اصلا نمی توان منبع خاصی را برای سوالات در نظر گرفت.

برای اولین بار در کتاب جلد اول و دوم زیر ذره بین منبع هر سوال ذکر شده است. سعی شده تا تمامی مثالهای انتهای کتاب و سوالات تالیفی از همان منابع مطرح شوند تا بتوانند راهگشای شما باشند. اما پراکندگی منبع بسیار زیاد است. شما تنها می توانید روند کنکور را از مطالعه این دو کتب درک کنید که خود کمک بزرگی است. منابع متفاوت اند اما روند کاملا یکسان است.

فلذا جهت مشاهده لغات پرتکرار کنکور سالهای اخیر به جلد اول کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین و برای گرامر پرتکرار کنکور 9 سال اخیر به جلد دوم زبان عمومی ارشد زیر ذره بین مراجعه کنید.

آیا مطالعه کتابهای 504 و لغات ضروری تافل برای کنکور ارشد کافی است؟

بر مبنای سوالات سالهای اخیر، می توان گفت که مطالعه کتابهای 504 و تافل تنها به بخش کوچکی از نیاز شما برای کنکور ارشد پاسخ خواهد داد.

هر دوی این کتابها، کتابهای بسیار خوبی هستند و از نظر زبانی سطح بسیار خوبی دارند اما نمی توان آنها را برای کنکور ارشد جامع دانست، بدین معنی که پس از مطالعه هردوی آنها تازه به نیمه راه رسیده اید و هنوز مطالب زیادی هست که می بایست مطالعه نمایید. هر دوی این کتابها در سایت برای دانلود قرار داده شده اند. به زودی تحلیلی از میزان قابلیت شما پس از مطالعه این دو کتاب به سوالات ارشد در سایت قرار داده خواهد شد تا به صحت این صحبت پی ببرید.

تکنیک مطالعه به روش tick eightیا 8 تیک چگونه است؟

هشت تیک یا تیک ایت

تیک ایت گاج

تکنیک تیک ایت، به نقل از سایت انتشارات گاج، تکنیکی است که بر مبنای تکرار لغات در ذهن عمل می کند. این تکنیک یکی از روشهای به خاطر سپردن لغات در ذهن است. شما می توانید پس از تهیه کتاب هشت تیک یا تیک ایت این انتشارات، لغات را بر همان مبنا مطالعه نمایید. طریقه خواندن بدین صورت است:

در هر صفحه ۲۰ واژه وجود دارد و معنی این واژگان در پشت صفحه آورده شده است. در زیر هر واژه نیز هشت خانه مربع شکل وجود دارد که دانش‌آموز برای یادگیری واژگان روز اول به هر واژه نگاه می‌کند و اگر معنی آن را می‌داند، در اولین خانه از سمت چپ، علامت تیک می‌زند و اگر نمی‌داند علامت ضربدر می‌گذارد و سپس به معنی آن واژه در پشت صفحه نگاه می‌کند.

نکته مهم این است که واژه حفظ نمی‌شود و فقط مرور می‌شود. این تکنیک در روز دوم برای صفحه‌های اول و دوم، در روز سوم برای صفحه روز اول، دوم و سوم و…. به همین ترتیب در روز هشتم، برای صفحه‌های اول تا هشتم انجام می‌شود.

در آن روز، خانه‌های واژگان صفحه روز اول همگی علامت خورده‌اند و می‌توانید از خانه‌ها بفهمید که واژه‌ها در کدام روز در حافظه شما جای گرفته است.

 بنابراین این صفحه از روز بعد از دور مطالعات خارج می‌گردد. به همین ترتیب در روز نهم این تکنیک برای صفحه روزهای دوم تا نهم و در روز دهم، برای صفحه روزهای سوم تا دهم انجام می‌گیرد. به بیان دیگر پس از روز هشتم هر روز یک صفحه از صفحه‌های نخست کم و یک صفحه از صفحات بعدی به مرور شما اضافه می‌شود. بنابراین همیشه هشت صفحه برای مرور خواهید داشت. با صرف روزی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه و در مدت ۱۰۰ روز حدود ۲۰۰۰ واژگان به دایره لغات شما افزوده خواهد شد.

همین روش را می‌توانید در مورد یادگیری معنی واژگان از فارسی به انگلیسی نیز به کار ببرید. اما اجرای این کار بعد از مرحله انگلیسی به فارسی مفید است و مطالعه همزمان این دو روش نادرست می‌باشد.

تکنیک مطالعه به روش لایتنر چگونه است؟

جعبه لایتنر

جعبه لایتنر

جعبه لایتنر یک قوطی در باز است که از پنج قسمت تشکیل می شود.

عرض قسمت های مختلف به ترتیب ۱۵,۸,۴,۲,۱ واحد است. این جعبه را می توانید خودتان با مقوا، جعبه یا قوطی های پودر لباسشویی ، کفش و… درست کنید، یا اینکه از بازار تهیه نمائید.

این روش را می توانید برای یادگیری لغات زبان انگلیسی،فارسی و یا هر فرمول یا مطالب درسی فراری که می خواهید به خاطر بسپارید به کار گیرید.

هر موضوع یادگرفتنی را روی یک برگ کاغذ(فیش) بنویسید. دقت کنید که روی هر فیش تنها یک موضوع یادگرفتنی نوشته شود. یعنی لغت را در یک روی کاغذ و جواب آن را در روی دیگر برگه می نویسید.

مراحل کار با لایتنر:

۱. روز اول: تعدادی از برگه ها را تکمیل می کنید و پس از اینکه هر دو روی برگه را یکی دو بار مرور کردید، برگه ها را در خانه اول جعبه قرار دهید. می توانید هر روز، ده پانزده یا تعداد بیشتری برگه آماده نمائید.شاید در بعضی روزها هم برگه ای تهیه نکنید.

۲. روز دوم: ابتدا برگه هایی را که دیروز تهیه کرده بودید از خانه اول بردارید.سؤالات را از روی برگه بخوانید و سعی کنید جواب ها را به خاطر بیاورید. آنهایی را که بلد نبودید، مجدداً در خانه اول قرار دهید و آنهایی را که بلد بودید، به خانه دوم منتقل کنید. پشت این برگه های خانه دوم یک کاغذ رنگی با ارتفاع بیشتر قرار دهید.

در پایان، برگه هایی را که در روز دوم برای اولین بار تهیه کرده اید در خانه اول قرار دهید.

۳. روز سوم: به برگه های خانه دوم دست نمی زنید زیرا خانه دوم هنوز تکمیل نشده است و ظرفیت دو گروه برگه را دارد. پس باز هم از برگه های خانه اول شروع می کنید و برگه هایی را که جواب سؤالاتشان را بلد هستید به خانه دوم منتقل می نمائید و در پشت کاغذ رنگی قرار می دهید تا این برگه ها با برگه های روز گذشته مخلوط نشود. برگه هایی که پاسخشان را بلد نیستید به همراه برگه های جدیدی که امروز تهیه کرده اید در خانه اول قرار دهید.

۴. روز چهارم:

الف) ابتدا از خانه دوم شروع کنید، زیرا خانه دوم ظرفیت دو گروه برگه را دارد و ظرفیت آن روز قبل تکمیل شده است. ولی فقط برگه های ردیف جلوتر را برمی دارید.(یعنی برگه هایی که جلو کاغذ رنگی قرار دارند) سؤالات روی این برگه ها را مطالعه می کنید و اگر جواب درست دادید برگه ها را در داخل خانه سوم و در ابتدای آن قرار می دهید و پشت این برگه ها یک کاغذ رنگی با ارتفاع بیشتر قرار می دهید تا فاصله گذاری مشخص شود. ضمناً برگه های باقی مانده در خانه دوم را جلوتر می برید و کاغذ رنگی را در پشت این برگه ها می گذارید.

ب) سپس به خانه اول برگردید و برگه های آن را بردارید و آنهایی را که بلد هستید در خانه دوم و پشت کاغذ رنگی قرار دهید.

ج) برگه هایی که پاسخ آنها را بلد نیستید و همچنین برگه های جدیدی را که تهیه کرده اید در خانه اول می گذارید.

۵. خانه سوم برای چهار گروه برگه در نظر گرفته شده و باید چهار روز صبر کنید تا این قسمت تکمیل شود.البته هر روز پس از ورود برگه ها از خانه دوم به خانه سوم پشت این برگه ها یک کاغذ رنگی می گذارید تا قسمت سوم هم به تدریج و پس از چهار روز تکمیل شود.

۶. خانه چهارم جای هشت گروه برگه را دارد و هشت روز پس از ورود اولین برگه ها پر خواهد شد. خانه پنجم جای پانزده گروه برگه را دارد و شانزده روز پس از ورود اولین برگه ها، این قسمت تکمیل می شود. یعنی اگر شما در کارتان وقفه ای نیندازید سی روز طول خواهد کشید تا هر پنج قسمت جعبه لایتنر تکمیل شود. توجه دارید که بین هر دو گروه برگه یک کاغذ رنگی با ارتفاع بیشتر قرار می دهید تا برگه های مربوط به روزهای مختلف با یکدیگر مخلوط نشوند.از روز سی و یکم به تدریج برگه ها از داخل جعبه خارج می شوند و شما می توانید این برگه ها را بایگانی نمائید. زیرا پس از پنج بار تکرار موفقیت آمیز هر برگه در زمان های متفاوت، می توانید مطمئن باشید که آن موضوع را برای همیشه فرا گرفته اید و هیچگاه آن را فراموش نخواهید کرد.

به این ترتیب شما با روشی که شبیه بازی انفرادی است، در اوقات فراغت می توانید با کمترین میزان اتلاف وقت آنچه را که یادگیری اش برایتان مشکل تر است بیشتر تکرار کنید و زودتر و برای همیشه به خاطر بسپارید و آنچه را که زودتر یاد می گیرید فقط با پنج بار تکرار برای همیشه فرا بگیرید.

نکته مهم: در هر مرحله که به سؤال یک برگه نتوانستید جواب دهید باید آن را به اولین خانه برگردانید.

کدام نرم افزار را جهت مطالعه زبان به روش لایتنر پیشنهاد می دهید؟

لایتنر پایش

لایتنر پایش

برای استفاده از لایتنر، نرم افزارهای زیادی موجود است. نرم افزار لایتنر پایش، نرم افزار انکی دروید، نرم افزار J Memorize، نرم افزار ماندگار، نرم افزار نارسیس، نرم افزار دلوکس و هزاران نرم افزار دیگر!

در میان این نرم افزارهای متعدد، به دلایلی که در ادامه برشمرده خواهد شد، نرم افزار پایش را مناسب تر می دانیم.

مهمترین دلیل این است که نرم افزار مذکور ورژن ایرانی نرم افزارهای لایتنر است و کمک به تولیدات ملی است. در میان نرم افزارهای متعدد لایتنر نیز، نسخه های اولیه نرم افزار رایگان است و نسخه اصلی آن هزینه بالایی در بر نخواهد داشت. همچنین امکان تلفظ و امکانات متعدد دیگر که همگی در قالب زبان فارسی ارائه شده است، کار با این نرم افزار را راحت می کند.

برای اطلاعات بیشتر به سایت نرم افزار لایتنر پایش مراجعه نمایید.

البته از دانشجویان عزیز خواهشمند است، به جهت زحمت زیادی که برای انتشار کتابهای فارسی کشیده می شود و وسواس بالا در انتخاب لغات، از به اشتراک گذاری پک لغات کتابهای فارسی خودداری نمایند.

آیا خواندن معنی و لغت فارسی به تنهایی کافی است؟

خواندن معنی و لغات فارسی به تنهایی نمی تواند کمک شایانی به شما کند. حتما می بایست کاربرد لغت در جمله را نیز مدنظر قرار دهید. بسیاری از لغات معنی خود را در جمله به شما نشان خواهند داد. باید بیاموزید که معنی لغات را در قالب جمله حدس بزنید.

خواندن متون زبان بهترین راه افزایش دامنه لغات است. اینکه شما یک دیکشنری انگلیسی به فارسی متحرک باشید! نمی تواند به بسیاری از نیازهای زبانی شما پاسخ دهد. باید بتوانید ساختار جمله را درک کنید، معنای لغات را در کاربردهای مختلفشان شناسایی کنید و در نهایت بهترین معنا را برای جمله برگزینید.

پس حتما علاوه بر معنی فارسی، از مثالهایی که لغات مورد نظر را در بر دارند، بهره ببرید. جلد اول زیر ذره بین بر این مبنا، علاوه بر معنای فارسی، مثالهای از هر لغت ذکر نموده است که در این نوع، اولین کتاب کنکور ارشد به شمار می آید. گرچه بعدها کتابهایی مشابه به طبع رسیده است.

روند مطالعه برای زبان عمومی کنکور ارشد چگونه باید باشد؟

برای مطالعه زبان عمومی کنکور کارشناسی ارشد حتما می بایست بر حسب سطح زبانی خود، تصمیم منحصر به فرد اتخاذ نمایید.

بدین منظور می بایست در نظر بگیرید که دامنه لغات شما تا چد حد وسیع است؟ آشنایی شما با ساختار جمله تا چه اندازه است؟ درک شما از معنای جملات و متون به چه میزان است؟

برای افرادی که دامنه لغات پایینی دارند، توصیه می شود در وهله اول به افزایش این دامنه لغات بپردازند. بدین منظور می توانید از جلد اول کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین کمک بگیرید. چنانچه با مثالهای انتهای کتاب و معنای آنها مشکل دارید، یا مدت زیادی است از زبان دور هستید، راه دیگر آن است که ابتدا از کتاب لغات ضروری تافل شروع نمایند. اگر از کتاب لغات ضروری تافل آغاز نموده اید، برای اینکه زمان زیادی برای این کتاب صرف نکنید، بهتر است از تمرینهای دروس این کتاب صرف نظر کنید. (گرچه تاکید می نماییم، کلیه لغات کتاب لغات ضروری تافل، در جلد اول زیر ذره بین پوشش داده شده است.)

چنانچه با معنا نمودن جملات به رغم دانستن معنای تک تک لغات مشکل دارید، حتما از ساختار جمله بی اطلاع هستید. باید به تقویت گرامر زبان بپردازید تا بتوانید به سادگی جملات را ترجمه نمایید. فن جمله سازی از دانش توام معانی و گرامر قابل دستیابی است. پس بدین افراد توصیه می شود، همزمان یا پیش از مطالعه لغات، مباحث گرامری جلد دوم (که 100 صفحه بیشتر نیست) را مطالعه نمایند.

مطالعه زبان تخصصی رشته شما، می تواند پس از پایان یافتن مطالعه زبان عمومی شروع شود. به دو دلیل مهم:

اول آنکه خواندن زبان تخصصی اصلا به اندازه زبان عمومی وقت گیر نیست و در زمانی بسیار کمتر تسلط بر آن قابل دستیابی است.

دوم و مهمتر از نکته اول، دانش زبان عمومی و درک ساختار جمله کمک شایانی به فهم متون تخصصی خواهد نمود. بیش از 90 درصد لغات متون تخصصی، لغات عمومی هستند و بدون افزایش دامنه لغات و درک صحیح گرامر و ساختار جمله، دستیابی به دانش زبان تخصصی غیرممکن خواهد بود.

پس اول زبان عمومی (معمولا شروع با واژگان باشد مگر آنکه در درک ساختار جملات مشکل جدی دارید) و سپس زبان تخصصی.

تست زنی معمولا پس از اتمام یادگیری هر بخش بهتر است. توصیه نمی شود در زمان یادگیری لغات یا گرامر و یا زبان تخصصی، اقدام به تست زنی نمایید و بهتر است پس از تسلط بر مباحث، تست زنی را آغاز نمایید. چراکه تست زنی زودتر از موعد و دانش اندک ممکن است منجر به آن شود که شما برای همیشه قید یادگیری زبان را بزنید!

روزانه یک ساعت برای زبان عمومی کافی است اما این یک ساعت در طول دوران مطالعه چندماهه برای کنکور باید ثابت و مستدام باشد.

آیا رفتن به کلاس کنکور برای زبان می تواند مفید باشد؟

 بدون شک صرف حضور در کلاس نه تنها برای زبان بلکه برای سایر دروس نیز نمی تواند تضمین کننده موفقیت شما در کنکور باشد. اما هرگز از تاثیر شرکت در کلاسها غفلت نکنید.

چنانچه در کلاسی حاضر هستید، حتما و همزمان با کلاس پیش رفته و در روزهای حد فاصل بین جلسات کلاس به خواندن مباحث مطرح شده و افزایش دامنه لغات خود بپردازید. اگر به دلایلی همچون عدم تمکن مالی، عدم دسترسی به کلاسهای اساتید مطرح یا حضور در شهرستانها و عدم امکان رفت و آمد به تهران قادر به شرکت در کلاسها نیستید، می توانید با تکیه بر دانش کتابها به موفقیت کاملی دست پیدا کنید و یا از کلاسهای آنلاین و غیرحضوری کنکور ارشد استفاده نمایید.

در حقیقت کلاسها می توانند همانند کاتالیزور عمل کنند و راه شما را به شرط همراه شدن با کلاسها برای رسیدن به موفقیت کوتاه نمایند اما هرگز اینگونه نیست که بدون شرکت در کلاس نتوان به موفقیتی دست یافت.

در نهایت پاسخ پرسش بالا مثبت است. حتما کلاسها مفید هستند اما باز همه چیز به تلاش شما باز می گردد.

ما برای زبان عمومی؛ کلاس زبان آنلاین زبان عمومی ارشد زیر ذره بین را به جهت تعداد ساعت بالاتر، هزینه مناسب تر، تست زنی مداوم، پشتیبانی تا کنکور گزینه ای مناسب می دانیم.  گرچه همانطور که ذکر شد، در صورت عدم دسترسی یا عدم امکان حضور در کلاسها، نگران چیزی نباشید. موفقیت تنها با تلاش مداوم شما قابل دستیابی است و بسیاری از رتبه های برتر تنها به منابع اصلی و شرکت در آزمونهای آمادگی کنکور برای موفقیت اکتفا نموده اند.

می خواهم تستهای بیشتری علاوه بر کنکورهای سال گذشته بزنم. چه منبعی توصیه می نمایید؟

وبسایت زبان عمومی در نظر دارد تا در زمان نزدیک به کنکور و پاییز و زمستان هر سال، تعدادی آزمون تالیفی برگزار نماید. این آزمونها رایگان بوده و کمک به دانشجویان کنکوری خواهد بود.

همچنین در سایت زبان عمومی ارشد تعداد زیادی از منابع مناسب تست زنی در بخش دانلودها قرار داده شده که مطالعه آنها می تواند منابع جدیدی از تستهای کنکور پیش روی شما قرار دهد.

من زبانم خوب نیست، آیا بهتر نیست قید زبان را بزنم و بر روی سایر دروس تمرکز کنم؟

خیر، شما حتما یک روز در زندگی می بایست برای این مشکل چاره ای بیندیشید. پاسخ به نیاز زبانی شما، چه در مقطع دکتری، چه به منظور ادامه تحصیل در خارج از کشور و چه برای رسیدن به درجات عالی در کار الزامی است. بهتر است از فرصت کنکور بیشترین استفاده را نموده و با یک تیر دو نشان بزنید. زبان راه ارتباطی شما با سایر فرهنگهاست. چنانچه زبان شما تقویت شود، به سادگی قادر به کار با تکنولوژی های روز هستید و می توانید با سایر ملل و تمدن ها ارتباط برقرار کنید. پس یکبار برای همیشه با خود تعارف را کنار گذاشته و بر ترس بی مورد ندانستن زبان فایق آیید.

همچنین تاثیر درصد بالای زبان در کنکور بر کسی پوشیده نیست. طبق آمار دقیق منتشر شده از درصدهای کنکور دو رشته مهندسی صنایع و همچنین سیستمهای اقتصادی و اجتماعی، میانگین درصد رتبه های زیر 20 این دو رشته، در درس زبان، 51 درصد بوده است. طبق سایر اخبار در دسترس، این میانگین بالا به تمامی رشته ها نیز قابل تعمیم است. این موضوع تاثیر بالای درس زبان را نشان می دهد.

تکنیکهای پاسخگویی به متون تخصصی و سوالات درک مطلب چیست؟

جهت پاسخگویی به سوالات زبان تخصصی کنکور ارشد رشته خود می بایست با تکنیکها و راهکارهای پاسخگویی به سوالات درک مطلب آشنا باشید. در ویرایش سوم جلد اول زبان عمومی ارشد زیر ذره بین، بر مبنای کنکور ارشد 93 کلیه رشته ها، راهکارهایی بسیار عملی و ساده برای پاسخگویی آموزش داده شده است. گردآوری این تکنیک ها در قالب زبان عمومی ارشد به گونه ای که برای کلیه رشته ها قابل استفاده باشد برای اولین بار صورت پذیرفته است. به امید اینکه برای شما مفید واقع گردد.


نحوه مطالعه جلد اول زبان عمومی ارشد زیر ذره بین

جلد اول زبان عمومی ارشد زیر ذره بین را از کجا شروع کنم؟

دانلود درسنامه زبان عمومی ارشد زیر ذره بین

پاسخ شما به زمان شروع بستگی دارد:

 • برای کسانی که از بهار یا تابستان شروع به خواندن کتاب می کنند، پیشنهاد می کنیم از بخش واژگان با تکنیک “لایتنر” یا “تیک ایت (۸تیک)” لغات را مسلط شوند و برای این موضوع برهم زدن ترتیب الفبایی می تواند کمک بیشتری نماید. ما درسنامه ای برای جلد اول تدوین کرده و در سایت به صورت رایگان قرار داده ایم که در آن لغات کتاب به ترتیب اولویت به 47 درس 45 لغتی تقسیم شده است. شما کافی است با دانلود آن به صورت درس به درس جلو رفته و لغات را حفظ نمایید. (لینک دانلود) در اولویت دوم به سوالات کنکورها از سال 86 به سمت سال های بعدی پاسخ داده و در نهایت برای تثبیت واژگان تست های تألیفی را پاسخ دهند. (دقت داشته باشید که تستهای سال 86 به مراتب ساده تر از 87، و الی آخر هستند…)
 • برای کسانی که دیر (نیمه دوم پاییز به بعد) شروع به خواندن این کتاب می‌کنند، توصیه می‌شود که ابتدا از تست‌های کنکورهای ۹۳ تا ۸۶ به صورت برعکس شروع به تست زنی نمایند و برای کلماتی که مشکل دارند، به بخش واژگان رجوع نموده و با دقت و استفاده از مثال‌ها به مفهوم واژگان پرتکرار مسلط شوند. البته توصیه می شود بر اساس درسنامه کتاب که در سایت قرار دارد، حداقل 15 یا 20 درس اول را نیز مطالعه نمایند که شامل لغات مهم و پرتکرار کنکور است.

توضیح اضافه: منظور از برهم زدن ترتیب الفبایی این است که شما می توانید با برهم زدن ترتیب لغات از گمراه شدن یا خسته کننده شدن مطالعه واژگان دوری نمایید. ما برای ساده شدن کار شما، درسنامه ای با این هدف تنظیم نموده ایم که در آن درسها و لغات به ترتیب اولویت مرتب شده اند. شما کافی است تا تنها بر اساس آن دروس جلو رفته تا به حداکثر موفقیت در یادگیری لغات دست یابید. در این درسنامه، لغات درس 1 از درس 2، درس 2 از درس 3 و …. مهمتر و پرتکرارتر می باشند. (لینک دانلود رایگان درسنامه جلد اول زبان عمومی ارشد زیر ذره بین)

آیا لغاتی که تعداد تکرار پایینی دارند، اولویت پایین تری دارند؟

هرگز بدین صورت نیست. لغات با تکرار پایین تا حدود زیادی هم ارزش با لغات با تکرار بالا هستند. این لغات پیش بینی ما از روند کنکور است و در سالهای گذشته از لغات با تعداد تکرار صفر نیز سوال مطرح شده است.  پس اگر زمان به مقدار کافی دارید از هیچ لغتی به راحتی نگذرید. تنها در صورتی که زمان اندکی دارید می توانید از برخی از این لغات صرف نظر نمایید.

در سال 1393، 17 درصد گزینه های مطرح شده در کنکور (به طور متوسط در شش گروه آزمایشی) از لغات با صفر بار تکرار کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین بوده است. یعنی 40 گزینه از 240 گزینه زبان عمومی شش گروه آزمایشی، از میان لغات پیش بینی کتاب زبان زیر ذره بین بوده است. این موضوع اهمیت این لغات را می رساند.

ساختار جدولی لغات انتهای کتاب گنگ است، معنای این جدول چیست؟

Vocabulary

همانطور که ملاحظه می فرمایید، برای هر لغت 5 باکس اصلی در نظر گرفته ایم:

 • در باکس اول و قرمز رنگ، کلمه اصلی نوشته شده است. این لغات از میان کتابهای معتبر و مهم تر از همه سوالات زبان عمومی کنکور کلیه رشته ها با وسواس خاصی انتخاب شده اند.
 • در بخش آبی رنگ، مترادف لغت به زبان انگلیسی نوشته شده است. گاها این مترادف ها می توانند در سوالات زبان تخصصی رشته شما نیز کاربرد داشته باشند.
 • در بخش زرد رنگ، ترجمه لغت اصلی نوشته شده است. این ترجمه بر مبنای دیکشنری های معتبر دنیا نوشته شده و در هیچ یک از لغات از لغت نامه های فارسی که غالبا دارای ایراد معنایی هستند، کمک گرفته نشده است.
 • در بخش سبز رنگ نیز تعداد تکرار لغت مورد نظر در کنکورها نوشته شده است. مثلا لغت abandon در 3 دوره کنکور تکرار شده است.  لغت هایی در کتاب وجود دارد که تا 16 بار در کنکورهای مختلف تکرار شده اند.
 • در بخش بنفش، مثالهایی برای لغت مورد نظر نوشته است. این مثال ها بر حسب لغت از 1 تا 3 مثال مختلف است که معنای لغت را به طور کامل شفاف خواهد نمود. سعی شده است این مثال ها دارای لغات مشکل نباشند تا تمرکز شما به هنگام خواندن آن، تنها بر یادگیری لغت اصلی باشد.

برای هرکلمه چند معنی ذکر شده است. آیا باید تمامی معانی را حفظ کنم؟

در هر زبانی، کلمات غالبا بیش از یک معنی دارند. (مثلا شیر در زبان فارسی!)

در این میان برخی از معانی پرکاربردتر و برخی دیگر به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند. ما تنها کاربردی ترین معانی هر لغت را ذکر نموده ایم. پس کلیه معانی را حتما به خاطر سپارید.

نکته بسیار بسیار مهم: برخی لغات در ظاهر چند معنی دارند اما کلیه معانی آنها یکسان است. به این مثال دقت کنید:

justice در معانی عدالت، انصاف، صحت و درستی است. آیا عدالت چیزی جز انصاف است و رعایت صحت و درستی در کار به عدالت نمی انجامد؟

پس بدانید که تمامی این معانی یکسان هستند و نیاز نیست در لایتنر کردن، 4 برگ لایتنر درست کرده و کار را سخت نماییم!! در هر جمله ممکن است یکی از کلمات بالا، بتواند به معنی کردن آن کمک کند اما هریک بیانی دیگر از آن لغت هستند و الزاما چیزی متفاوت و عجیب و غریب نیست! پس سخت نگیرید و در ظاهر کلمات قضاوت نکنید و نگویید باید برای هر کلمه 10 تا معنی حفظ کنم!!

به این مثالهای کلمه lend دقت کنید:

کلمه lend در صورت اصلی خود به معنای قرض دادن، وام دادن، اضافه کردن و دادن است. اما اینها در حقیقت یک کلمه هستند و تعابیر مختلفی از کلمه lend:

 The smile lent his face a certain boyish charm.

یعنی لبخند، به صورتش جذابیت پسرانه خاصی بخشید. یا جذابیت داد یا جذابیت اضافه کرد و افزود یا شاید اینجوری هم بشه در تعبیری شاعرانه تر گفت: جذابیت پسرانه خاصش را از لبخندش وام دارد!

پس سخت نگیرید و اکثر کلمات تعداد معانیشان اندک است و معمولا کلماتی که برای معانی ذکر شده در یک دایره اند.

البته در برخی موارد معانی دور هستند. برای settle داریم: حل و فصل کردن / ساکن و مقیم شدن.

مشخصا این دو معنا متفاوت از هم هستند و جمله مشخص خواهد کرد که settle در آنجا به چه معناست.

اندکی دیر برای خواندن زبان عمومی ارشد زیر ذره بین اقدام کرده ام! بهترین راه پیش روی من چیست؟

چناچه دیر با کتاب آشنا شده اید یا دیرتر اقدام به خرید کتاب نموده اید، می توانید به طریقه زیر کتاب را مطالعه نموده تا بازده شما حداکثر گردد:

بهتر است اگر در پاییز شروع به خواندن کتاب می کنید، از تستهای کتاب شروع به خواندن نمایید. تست های کنکور را از سال 93 به سمت سال 86 پاسخ دهید. پس نکته اول اینکه تستهای جدیدتر مهم تر و البته غالبا مشکل ترند.

هر کلمه ای که برای شما غریب است، یادداشت نموده و در دوران باقیمانده مرور کنید. می توانید برای دانستن معنی این لغات و تسلط بیشتر به بخش واژگان کتاب مراجعه کنید.

سپس اقدام به پاسخگویی به تستهای تالیفی نمایید. در نظر داشته باشید کلمات مهم این بخش را نیز لایتنر و مرور نمایید.

حتما نزدیک به زمان کنکور، کلمات با تکرار بالای 2 بار را نیز از بخش واژگان انتهای کتاب مطالعه نمایید تا درصد مطلوبی در انتظار شما باشد. تعداد این لغات حدود 500 می باشد.

آیا مهم است که سوالات رشته های دیگر را نیز پاسخ بدهم؟

بله حتما. شما نباید تنها به سوالات گروه و رشته خود پاسخ دهید. کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین، برای اولین بار سوالات کلیه رشته ها را گردآوری نموده و به آنها پاسخ کاملا تشریحی داده است. بعدها کتابهایی مشابه از این ایده استفاده نموده و چاپ شدند.

اما فلسفه این کار در این است که شما باید در نظر داشته باشید، هر سال 6 نمونه تست زبان عمومی طراحی شده و به صورت تصادفی بین 6 گروه امتحانی صبح و عصر چهارشنبه و پنج شنبه و جمعه تقسیم می شود. پس به طور مثال سوالات زبان عمومی کلیه دانشجویان صبح پنج شنبه از هر رشته ای که باشند یکسان است! همچنین این تقسیم شدن کاملا تصادفی است و سطح سوالات تقریبا برابر است و شانس اینکه سوالات عصر جمعه به دانشجویان صبح چهارشنبه می رسید کاملا وجود داشت.

پس به تمام این 6 گروه سوال (در سالهای 87 به قبل، 7 گروه بوده است) به یک دید نگاه نمایید. این شانس بزرگی برای شماست که این تعداد نمونه سوال و تست را با پاسخ تشریحی یکجا در اختیار داشته باشید.

هر سال کتاب چه تغییری خواهد داشت؟

هر سال، سوالات زبان عمومی کنکور ارشد سالی که گذشت به همراه حدود 100 لغت جدید و مهم به کتاب افزوده خواهد شد.

ما جهت احترام به عزیزانی که چاپ قدیم را تهیه نموده اند، تغییرات در این سایت و در بخش مطالب به محض ویرایش جدید قرار خواهیم داد.

من چاپ قدیم را دارم، آیا لازم است که حتما چاپ جدید را نیز تهیه کنم؟

همانطور که ذکر شد، سوالات زبان عمومی کنکور گذشته به همراه پاسخ گزینه ای و همچنین لغات منتخب جدید افزوده شده را در همین سایت و در بخش مطالب قرار خواهیم داد.

تغییرات ویرایش چهارم نسبت به ویرایش سوم را از این بخش دانلود کنید.

آیا به جز جلد اول زبان عمومی ارشد زیر ذره بین، برای واژگان لازم است کتاب دیگری بخوانم؟

به اعتقاد نویسندگان کتاب، خواندن این کتاب برای زبان عمومی کنکور ارشد کاملا کافی است. در کنکور ارشد بالا بردن درصد زبان به بیش از 80 درصد کاری بسیار دشوار است. بدبن معنی که خواندن کتابی دیگر در این راستا برای افزایش دامنه لغات ریسک بالایی نسبت به زمان صرف شده خواهد داشت و خواندن یک منبع کفایت می کند. ممکن است به مطالعه چندین کتاب دیگر بپردازید اما درصد شما ارتقا نیابد، اما اگر روند کنکور تغییر محسوس یا عجیب و غریبی ننماید شما قادر هستید تا به طور متوسط حداقل 80 درصد تستهای لغت را پاسخ دهید. ممکن است 3000 لغت دیگر از سایر منابع بخوانید و این 80 درصد به 90 درصد برسد اما ریسک این خواندن و صرف زمان، منطقی به نظر نمی رسد.

آیا لازم است تمام مترادفهای موجود در جلد اول را حفظ نمایم؟

تا جایی که توانسته ایم، سعی در آن شده است تا مترادف لغات یا کلماتی ساده باشند یا کلماتی که در کتاب تکرار شده اند؛ گرچه احتمالا برخی از لغات اندکی دشوارتر هستند. توصیه می شود در دور اول مطالعه تنها مترادف های ساده تر را حفظ نمایید و اگر زمان برای مرور بیشتر داشتید؛ به سراغ مترادف های دشوارتر روید.

در کنکور زبان عمومیارشد مستقیما از مترادفها سوال پرسیده نمی شود، اما به جهت آنکه یادگیری انگلیسی به زبان انگلیسی سرعت درک را افزایش می دهد، توصیه می شود از مترادفها به صورت کلی صرف نظر نکنید. در بخش زبان تخصصی تمامی رشته ها همواره سوالات مترداف (2تا3 سوال) وجود دارد که با دانش مترادفهای کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین قابل پاسخگویی است.

برای مثال، مترادفهای کلمه linger شامل wait, stay, remain هستند. هر سه این لغات بسیار ساده اند. نیاز نیست وقتی کسی از شما پرسید مترادف linger چیست، هر سه کلمه را فورا به او بگویید!! دانستن یکی از آنها نیز کافی است. گرچه اگر کسی از شما پرسید آیا stay و remain هم معنی هستند، مطمئنا به سرعت پاسخ می دهید: بلی… حال برای کلمه loom سه مترادف emerge, appear, impend را داریم. شاید شما بگویید دو مترادف اولی ساده تر هستند وسومی دشوارتر. در دور اول مطالعه همان دو مترادف ساده را یاد بگیرید و در زمان مرور سراغ مطالعه سومین مترادف بروید. پیش از این سابقه داشته است که از مترادفهای موجود در کتاب، تست طرح شود اما تعداد این سوالات به نسبت کمتر بوده است.

پس مترادفها را سخت نگیرید تا خواندن زبان برایتان ساده تر شود. هیچ وقت نیز از یادگیری زبان انگلیسی به زبان انگلیسی فرار نکنید و سعی داشته باشید حتما و فقط از دیکشنری های زبان اصلی استفاده کنید تا از لغت نامه های موجود فارسی.

چنانچه هنوز طریقه مطالعه مترادف ها برای شما گنگ است، این پرسش یکی از دانشجویان و پاسخ آن را نیز بخوانید. (کلیک کنید.)


نحوه مطالعه جلد دوم زبان عمومی ارشد زیر ذره بین

جلد دوم زبان عمومی ارشد زیر ذره بین را از کجا شروع کنم؟

پاسخ شما به زمان شروع بستگی دارد:

 • برای کسانی که از بهار یا تابستان شروع به خواندن این کتاب می‌کنند، پیشنهاد می‌کنیم از بخش اول کتاب که با دقت خاصی به ترتیب و اولویت بندی موضوعات چیده شده است، شروع کنند. زیرا در این کتاب سعی شده است تا با ترتیب خاصی از جز به کل حرکت کنیم. از فعل، حرف، اسم، قید و صفت شروع کرده تا در نهایت به عبارت، شبه جمله و ساختار جمله برسیم. به هنگام خواندن درسنامه گرامر نیازی به حفظ جز به جز تک تک مطالب نیست و تنها کافی است ضمن روخوانی کلی، به درک کلی مطلب دست یابیند. بهترین راه برای تثبیت گرامر، تست زنی است. فلذا پس از تسلط بر مباحث، از تست‌های کنکور سال ۸۶ که ساده‌ترند، شروع نمایید تا به کنکور سال گذشته برسید. در نهایت برای تثبیت یادگیری و تسلط بر قواعد، از تست‌های تألیفی و منتخب غافل نشوید.
 • برای کسانی که دیرتر (نیمه دوم پاییز به بعد) شروع به خواندن کتاب می‌کنند، توصیه می‌شود که ابتدا به تست‌های کنکورهای 93 تا ۸۶ به صورت برعکس پاسخ دهند و برای نکات گرامری که مشکل دارند، به بخش دستور زبان رجوع نمایند و با دقت و استفاده از مثال‌ها، به مفهوم و کاربرد آن موضوع خاص مسلط شوند.
 • حجم مباحث پر تکرار بالا نیست. شما می توانید با مراجعه به مقدمه بخش دستور زبان، حتی اگر زمان محدودی در دسترس دارید، تنها مباحث مهم و پر تکرار را مطالعه نمایید. طریقه یافتن این مباحث در دیباچه فصل دوم توضیح داده شده است.
 • مهم‌ترین مطلبی که برای یادگیری دستور زبان باید متذکر شد، این است که خواندن زیاد متون انگلیسی به روند پیشرفت شما کمک شایانی خواهد کرد. گرچه در ابتدا برای افرادی که سطح زبان متوسطی دارند، دشوار است اما به مرور این امر برایتان آسان خواهد شد. مثلا در مورد حروف اضافه افعال که با توجه به دامنه وسیع آن شما به هیچ وجه نمی توانید تمامی حروف را حفظ کنید، تنها راه یادگیری آن، خواندن متون زیاد و به اصطلاح ملکه ذهن شدن اصطلاحات، عبارات و حروف اضافه است.
 • در آخر پیشنهاد می شود چنانچه با ترجمه جملات (که اغلب از کلمات ساده‌ در آن استفاده شده است) مشکل دارید، حتما ابتدا جلد اول را مطالعه نموده و سپس به سراغ این جلد بیایید. البته سعی شده است این کتاب به گونه‌ای ساده و روان بیان شود که نیاز به دامنه بالای لغات، جهت یادگیری و فهم مثال‌ها نباشد.
 • و مهم‌تر از تمام نکات گفته شده، حتما مقدمه هر بخش را به دقت مطالعه نمایید. نکات بسیار مفید و بااهمیت مباحث، در مقدمه بخش‌های مختلف قرار داده شده است.

مفهوم اعدادی که در شروع هر فصل نوشته شده است، چیست؟

در بخش دستور زبان و توضیحات قسمت گرامر، عددی طوسی رنگ نوشته شده است. این عدد بیانگر تعداد دفعات تکرار آن مبحث در کنکور سراسری بوده است. این عدد می تواند اهمیت موضوع و میزان توجه طراحان کنکور به آن موضوع را معین نماید.

jelde2-tekrarبرای مثال از مبحث clause در کنکور کارشناسی ارشد 86 تا 93 کلیه رشته ها، 78 سوال مطرح شده است.

همچنین در شروع پاسخ به سوالات کنکور هر سال، به تفکیک مباحث  کتاب، تعداد سوالات مطرح شده آن بحث نوشته شده است. عدد 0.5 بیانگر آن است که سوالی خاص نیمی نیاز به دانش یک مبحث و نیمی دیگر نیاز به دانش مبحث دیگر دارد. jelde2-tekrar2برای مثال در سال 89 طبق جدول بالا از مبحث فعل و مصدر 11 سوال طرح شده که به تفکیک بیان شده از هر زیر موضوع چند تست آمده است. (در نظر داشته باشید هر سال شامل 6 دوره آزمون زبان عمومی ارشد و هر دوره 5 تست گرامر دارد. یعنی 11 تست از 30 تست سال مذکور از مبحث فعل و مصدر بوده است.)

معنی تمام کلمات را می فهمم، اما نمی توانم جمله را ترجمه کنم! مشکل از کجاست؟

مشکل از عدم تسلط شما به گرامر است. شما قصد ساخت خانه ای دارید، آیا آن خانه بدون داشتن سقف معنا خواهد داشت؟ مثل این است که بگویید من دیوارهای خانه را ساخته ام اما هنوز هم باران به درون خانه می آید! خب مشکل از سقف خانه است.

شناخت ساختار جمله به منزله آن سقف است و در حقیقت شکلی تازه و هویتی نو به خانه خواهد بخشید. پس برای شما توصیه می شود اول گرامر را بخوانید و پس از تسلط به ساختار آن سراغ ترجمه بروید. این بدین دلیل است که شما هنوز صفت را از قید، اسم را از فعل و حروف ربط و اضافه را از هم تشخیص نمی دهید و بدون این درک قادر به ترجمه صحیح نخواهید بود.

در کامنتهای همین صفحه، اگر معنی جمله خاصی را متوجه نشدید، حتما عنوان نموده تا ترجمه اش را برای شما قرار دهیم.

آیا مهم است که سوالات رشته های دیگر را نیز پاسخ بدهم؟

پاسخش مشابه به سوال در مورد جلد اول است. منبع کلوزتست گرامری آنقدر کم است که شما نباید هیچ کلوزتست گرامری را از دست بدهید. سوالات اکثر کلوزتستهای منابع زبان اصلی، متمرکز بر بحث واژگان است و این در حالی است که تمرکز کلوزتستهای کنکور ارشد، بر روی توانایی شما در درک ساختار و روند جمله است. پس فرصت خواندن تستهای گرامر کنکور سایر رشته ها (آن هم با پاسخ کاملا تشریحی به سبک زبان عمومی ارشد زیر ذره بین) را از دست ندهید.

همچنین طبق توضیحی که در بالا داده شد، هر سال 6 نمونه تست زبان عمومی طراحی شده و به صورت تصادفی بین 6 گروه امتحانی صبح و عصر چهارشنبه و پنج شنبه و جمعه تقسیم می شود. پس به طور مثال سوالات زبان عمومی کلیه دانشجویان صبح پنج شنبه از هر رشته ای که باشند یکسان است! همچنین این تقسیم شدن کاملا تصادفی است و سطح سوالات تقریبا برابر است و شانس اینکه سوالات عصر جمعه به دانشجویان صبح چهارشنبه می رسید کاملا وجود داشت.

پس به تمام این 6 گروه سوال (در سالهای 87 به قبل، 7 گروه بوده است) به یک دید نگاه نمایید. این شانس بزرگی برای شماست که این تعداد نمونه سوال و تست را با پاسخ تشریحی یکجا در اختیار داشته باشید.

هر سال چه تغییری در کتاب مدنظر دارید؟

ما در این کتاب هر ساله به افزودن تست‌های جدید کنکور و به روزرسانی نکات ضروری دستور زبان خواهیم پرداخت.

من چاپ قدیم را دارم، آیا لازم است که حتما چاپ جدید را نیز تهیه کنم؟

خیر- نیازی نیست مگر آنکه کتاب شما مربوط به دو سال قبل تر باشد. در صورت انتشار ویرایشی جدید، ما تستهای هر سال را به همراه پاسخ گزینه ای در سایت جهت دانلود قرار خواهیم داد.

پس توصیه می شود جهت جلوگیری از وصله کردن کپی های متعدد به کتاب، اگر کتاب شما مربوط به چاپ دو سال قبل است، جهت دسترسی به مباحث گرامری جدید و پاسخ تشریحی تستها، ویرایش جدید را تهیه نمایید . در غیر این صورت اقدام به دانلود تغییرات نمایید.

آیا خواندن جلد دوم برای گرامر کافیست؟

صد در صد. کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین، تنها کتاب گرامری است که بر مبنای پاسخگویی به کلوزتستهای کنکور ارشد طراحی شده است. سایر کتب زبان عمومی ارشد مبنای خود را آموزش زبان قرار داده اند یا به ذکر نکات بسنده کرده اند. ما در این کتاب سعی نموده ایم تا شما را با ساختار جمله آشنا کنیم و در روند جمله درگیر نماییم. این برای اولین بار است که ذره بینی بر روی تستهای گرامر قرار داده شده و موشکافانه گزینه های صحیح و غلط کنکور تحلیل شده است.

بدون شک تنها با خواندن این کتاب به سادگی قادر خواهید بود تا به حداقل 4 تست از 5 تست گرامر پاسخ دهید. خود شما با خواندن کتاب بر این موضوع صحه خواهید گذاشت. زمان یکساله صرف شده برای نگارش این جلد، گواهی بر این مدعاست.


پاسخ سوالات متداول جدید

آیا می توان به تلفظ لغات جلد اول کتاب دسترسی داشت؟

پاسخ شما مثبت است. زبان عمومی ارشد زیر ذره بین برای اولین بار در ایران، اقدام به انتشار فایل صوتی کتاب نموده است. ما به ازای تمامی لغات انتهای کتاب، بیش از 2110 فایل صوتی تهیه نموده ایم و آنها را به رایگان در اختیار شما قرار داده ایم. جهت دانلود رایگان فایل صوتی کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین کلیک کنید.

آیا دو جلدی زبان عمومی ارشد زیر ذره بین برای کنکور دکتری مفید است؟

دوجلدی زبان عمومی ارشد زیر ذره بین بر مبنای کنکور کارشناسی ارشد کلیه رشته ها نوشته است، از این رو بسیار جامع و کامل نگاشته شده است. ما با تطبیق سوالات واژگان کنکور دکتری 93 با کتاب زیر ذره بین دریافتیم که در دو گروه اصلی (شامل تمامی رشته ها به جز رشته زبان انگلیسی) از بین 24 سوال مطرح شده لغت، پاسخ 17 سوال عینا در کتاب زیر ذره بین موجود بود. همچنین با تطبیق گرامر کنکور دکتری با کتاب در همان دو گروه اصلی به این نتیجه رسیدیم که از بین 16 تست گرامر کنکور دکتری، 13 تست با جلد دوم کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین قابل پاسخ بود.

مبنای این نتایج کنکور دکتری سال 1393 است که کنکوری است 30 سوالی. جهت دانلود سوالات زبان کنکور دکتری می توانید از لینک زیر اقدام نمایید:

دانلود سوالات زبان کنکور دکتری 93

معنی بعضی از مثالهای جلد اول را متوجه نمی شم، چه کار کنم؟

ما سعی نموده ایم تا اکثر مثالهای دشوار جلد اول دارای معنی کامل باشند و برای کلمات دشوار درون مثالها نیز معنی خاص ارائه نموده ایم. اما چنانچه شما با جمله برخورد کردید که درک معنای آن دشوار بود، به سادگی از طریق لینک زیر مطرح کنید و در کمترین زمان ممکن معنای دقیق آن را دریافت نمایید:

لینک مثالهای دشوار جلد اول زبان عمومی ارشد زیر ذره بین

آیا آمار دقیقی از تعداد تکرارهای کتاب دارید؟ مثلا چند لغت 2 بار در کنکور تکرار شده است؟

بر مبنای جلد اول زبان عمومی ارشد زیر ذره بین که برای اولین بار در ایران، اقدام به انتشار لغات کنکور به همراه تعداد تکرار آن در 8 سال گذشته نموده است، اعداد دقیق زیر از نتایج تحلیل واژگان حاصل می شود:

657 لغت کتاب بدون تکرار هستند و پیش بینی می شود در کنکورهای آتی مطرح شوند. 929 لغت با یک بار تکرار، 287 لغت با دو بار تکرار، 122 لغت با سه بار تکرار، 60 لغت با چهار بار تکرار، 42 لغت با 5 بار تکرار و 56 لغت بیش از 5 بار در ادوار مختلف تکرار شده اند.

خواهشمند است در صورت استفاده از اعداد و ارقام بالا در سایر سایتها، حتما نام کتاب به عنوان مرجع تکرار ذکر گردد.

تعداد کامنتهای این صفحه بیش از 2200 عدد است. برای مشاهده کامنتهای قدیمی تر از دکمه کامنتهای قدیمی تر استفاده نمایید.

facebook-زبان-عمومی
google-plus-زبان-عمومی

Instagram-General-English-زبان-عمومی

2,508 کامنت برای پاسخ سوالات متداول دانشجویان در مورد زبان عمومی کنکور کارشناسی ارشد و دکتری

 1. المیرا

  سلام. چندتا سوال از خدمت شما داشتم.

  برای حل تست های درک مطلب گفتید که چند خط ابتدایی هر پاراگراف رو ابتدا بخونید. میشه توضیح بدید پاراگراف رو چطور حساب کنیم؟ چون متن رو بسیار فشرده و جمع و جور میدن!

  ضمنا نمونه سوالات درک مطلب همراه با ترجمه اون رو از کجا دانلود کنیم؟ شما پایان کتاب خیلی خوب درس دادید اما مثالی من ندیدم.

  • سلام
   پاراگراف می شه جایی که enter میخوره!! یعنی میره خط بعدی
   تو جلد ۳، تمرکز بر زبان عمومی هست و تکنیک های تست درک مطلب هم مرور شده. طبیعتا برای تست بیشتر باید کتاب زبان تخصصی بخرید و از اون تست بزنید.

 2. sara

  سلام استاد ممنون از کتابای خوبتون

  من هر دو جلد کتاب شما رو دارم و تقریبا تا اخراشون هم پیش رفتم.اول امیدی به گرامر نداشتم ولی با توضیحات خودتون که ادامه دادم الان خیلی امیدوارم و خداروشکر بهتر شده.ولی استاد لغات رو احساس میکنم مشکل دارم کتاب شما که عالی بود واقعا ولی خودم زود یادم میرن.الان میخوام گرامر و درک مطلب رو تسلط شم چون حس میکنم هم بلدم و هم نمره بیار تره.به نظرتون درسته این کار؟لغات رو چیکار کنم؟

  البته استاد من درصد زیادی از زبان نمیخوام.ممنون میشم راهنمایم کنید.

 3. ایمان

  سلام استاد میخواستم بدونم کتاب شما برای دکتری۹۷ مناسب هست؟اگر پاسختان مثبت است بفرمایید چجوری بخونم زبانم خیلی ضعیفه

 4. ایمان

  ممنون بابت راهنماییتون استاد با توجه به اینکه شهرستانی هستم و امکان حضور در کلاس های شما نیست میخواستم بدونم از کلاسای گرامرتون دی وی دی دارید؟

 5. 000000000کنکور رکتری 00000

  سلام آقای جهانشاهی.یه مشاوره ازتون میخوام. من ارشدم و دارم برای کنکور دکتری مدیریت اماده میشم. اما زبانم در حد صفر هستش. میخاستم اگه میشه یه راهنمایی بکنید چیکار کنم که حداقل بتونم زبانم رو تو کنکور دکتری بالای ۴۰ درصد بزنم؟

  کدوم کتابارو شروع کنم بخونم؟ منابع کامل رو بهم معرفی کنید لطفا..

  برای گرامر چیارو بخونم؟

  برای لغت و اینا کدوم کتابا رو؟

  چقدر زمان نیازه واس اینکه زبانو بخونم و خیالم راحت باشه که حداقل ۴۰ درصد میزنم تو کنکور دکترا؟

  لطفا راهنماییم کنید چون میخام با مشاوره شما اقدام کنم و زودتر شروع کنم. مرسی منتظر پاسختون هستم.

  • سلام
   اگه در حد صفره، با زبان دبیرستان شروع کنید.
   فایل خلاصه زبان دبیرستان هم گرامر و هم واژگان روی سایت هست. اول اون رو مطالعه کنید.
   بعد از اینکه تموم شد، لغت رو از جلد ۱ بخونید و الباقی گرامر و تست رو از جلد ۴٫ نیازی به تهیه جلد ۲ و ۳ برای بچه های دکتری نیست.
   البته جلد ویژه دکتری، یک ماه دیگه میرسه.

 6. 000000000کنکور رکتری 00000

  سلام مجدد (من یه سوال مهم دیگه هم ازتون پرسیده بودم که منتظر مشاوره شما هستم )
  اما یه سوال دیگه هم دارم ازتون آقای جهانشاهی… شما اعلام کردین که برای دکتری جلد چهارم داره وارد بازار میشه.
  ۱- دقیقا چه زمانی وارد بازار میشه و قابل تهیه هست؟
  ۲-آیا داوطلب دکتری فقط همین کتاب جلد چهارم رو بخره  برایش کفایت میکنه؟ یا اینکه نه حتما باید جلد یک و دوم رو هم بخره؟
  ۳- تفاوت جلد ۱ و ۲   با جلد چهارم چیه؟ برای داوطلب دکتری و کسی که میخاد زبانشو تو ازمون بالا بزنه کدوم کتابهاتون رو توصیه میکنید؟ (با فرض اینکه داوطلب سطح زبانش زیرمتوسط باشه از نظر واژگان و گرامر)..
  با تشکر لطفا پاسخ بدین تا از سردرگمی خارج شم…

  • سلام مجدد
   من تو همون کامنت توضیح دادم براتون.
   جلد ۱ چون ظریف تر واژگان رو گفته از اون بخونید اما گرامر و سایر مسائل رو تو کتاب ویژه دکتری دنبال می کنید. واژگان هم داره اون کتاب اما نه به جزئیات جلد ۱

 7. iman

  استاد گرامی سلام وقتتون بخیر به توصیه شما گرامر دبیرستان رو شروع کردم از اون جزوه تو سایتتون مشکل خاصی نداشتم و اون جزوه لغات رو هر کار میکنم چون پشت سر همه حوصله ام زود سر میره ولش میکنم.نمیشه لغات رو از جلد۱شروع کنم؟

  • سلام
   اگه سطحتون خیلی پایینه اون رو مرور کنید. سریع مرور کنید دیگه. ۹۰ درصدش رو باید بلد باشید از قبل. لغات خیلی کم کاربردش هم بی خیال شید که زود تموم شه.
   بعد برید جلد ۱٫
   ده روزه جمعش کنید.

 8. j

  سلام.
  آیا راهی برای جستجوی لغات جلد ۱ وجود داره به طوریکه معلوم بشه هر لغت مربوط به کدوم درس هست؟
  من ویرایش ۵ رو دارم.

 9. babak

  استاد تست های دکترا تا چه حد برای ارشد می تونه مفید باشه ؟ ارزش داره با وقت تنگ هم بهش سر بزنیم؟

 10. reza

  سلام
  استاد میشه ی توضیح در مورد کلمه ی brash در درس ۸۲ کتاب و توضیح دیکشنری آکسفورد که بصورت زیر داده بفرمایید.
  too bright or too noisy in a way that is not attractive
  Ex:It was real gold but it still looked brash and cheap
  در کتاب زیر ذره بین یکی از معانیش بصورت جذاب معنی شده در حالیکه در اینجا عکسش صادقه.اولش فک کردم شاید منظور کتاب از جنبه ی منفی باشه یعنی مثلا چیزی که تابلو و جلف به نظر میاد ولی مثال سوم کتاب رو که دقت کردم جنبه مثبت کلمه در کنار کلمات قوی و مدرن به چشم میومد در حالی که مثال بالا که در آکسفورد اومده در کنار کلمه cheap و توضیح not atrractive  در قسمت توصیفی دیکشنری و همچنین کلمه ی but درجمله که نشان دهنده تضاد در جملست جنبه ی منفی به کلمه داده.بی زحمت اگه بنده بد برداشت کردم توجیهم کنید.با تشکر

  • سلام جضور شما
   a brash building, place, or object attracts attention by being very colourful, large, exciting etc:
   The painting was bold, brash, and modern.
   این ترجمه لانگمن هست از این لغت
   این لغت البته بیشتر معنای منفی داره و برای همین ما در کتاب، اون رو »گل درشت و توچشم» ترجمه کردیم. یعنی تو تیررس نگاههاست اما نه به صورت نرمال و عادی. بقیه رو جذب می کنه اما نه الزاما از طریق مثبت.

 11. reza

  سلام
  استاد تا حالا دو سری سوال پرسیدم تو لیست سوالات هم ثبت میشه ولی نمیدونم چرا بعدش که سر میزنم سوالمو میبینم تو لیست نیست

 12. اکبری

  با سلام
  ممنون از زحمات شما
  آیا مجموعه ۳ جلدی کتاب ،با کنکور ارشد شیمی ،تطابق دارد و سوالات را پوشش میدهد؟
  با تشکر فراوان

 13. negin

  با سلام و ضمن ارزوی موفقیت و بهروزی در سال جدید برای شما
  من ارشد مهندسی صنایع یک دانشگاه ازاد سطح پایین دارم
  الان شروع به خواندن زبان از جزوات دبیرستان کردم و کتابهای چاپ قدیم(۹۵) شما رو دارم
  به نظر شما امکان اینکه بتونم زبان را حداقل ۷۰ درصد بزنم وجود داره؟
  و برای پذیرش دکتری دانشگاه تهران چه درصدی از زبان باید بیارم؟ من هیچ مدرک زبانی هم ندارم.
  با کمال احترام

  • سلام
   می تونید حتما اگه تلاش کنید.
   زبان چیزی هست که همه با تلاش می تونن نمره خوب کسب کنن.
   برای پذیرش دانشگاه های تهران هم سال به سال فرق داره وبستگی به سختی کنکور داره.
   مشاوره های دقیق رشته تون رو از موسسه پژوهش بگیرید.

 14. sina

  سلام اقای جهانشاهی.
  من میخواستم یک برنامه بلند مدت برای تقویت واژگان م داشته باشم،  تا برای ازمون های پیش رو ( ارشد ، دکتری ، تافل ، ایلتس و شاید هم جی ار ای ) اماده بشم. چه کتاب هایی رو پیشنهاد میدید؟
  من کتاب واژگان شما و یکی از انتشارات همکار شما رو کامل خوندم و مسلطم .
  الان هم اواسط کتابِ Vocabulary for the High School Student هستم.
  به نظرتون این کتابی که میخونم کتاب خوبیه ؟ به نظر خودم که کتاب خوبیه.
  میخواستم چند مورد منابعی بهم معرفی کنید ، که خوندشون ارزش داشته باشه و اتلاف وقت نباشه.
  ایا کتاب هایی مثل college-bond ( جلد دوم همین کتاب) ، word smart ، verball   advantage
  گزینه های خوبین ؟

  • سلام
   همین جلد ۱ حاوی تمام لغات مهم کتابهایی که گفتید هست. به جای اینکه چندین منبع بخوانید، یک منبع را چندین بار بخوانید.
   کتاب سطح بالاتری اگه می خواید بخونید همون کتاب high school و البته کتابهای آزمون تافل ibt که در سایت معرفی شده، مناسب هستند.

 15. mahmoofarazandeh

  سلام سال نو دمبارک ایشالله سال خوب و پر برکتی داشته باشین ببخشید استاد من کتاب گرامر خریدم و وارد سایت شدم از طریق فایل اسکنی ک گذاشتین و ایمیلم وارد کردم اما هنوز تست کتاب به دستم نرسیده چ کنم

 16. پریا اسفندیاری

  سلام
  یک) کتاب ۶۰۱ چقدر در کنکور ارشد و دکترا نقش داره؟
  دو) توی قسمت دانلود ها کتاب ۶۰۱ نبود! از کجا می تونم پیدا کنم؟ خیلی گشتم ولی ….

 17. علی

  با سلام و خسته نباشید

  میخواستم بدونم که ویرایش ۹۶ کی اماده میشه و به بازار میاد و اینکه برای دکترا کدام کتابها رو بخونیم..

  • سلام
   برای دکتری شما جلد ۱ فعلی رو بخرید و بخونید.
   کتاب »زبان عمومی دکتری زیر ذره بین» هم توی نمایشگاه کتاب امسال یعنی یه هفته بعد حدودا رونمایی میشه. اون رو هم بخرید و بخونید. دیگه هیچ چیزی لازم نیست بخونید.

 18. reza

  سلام

  آزمون جامع تست ۲۶ تو پاسخنامه گزینه سه رو درست زده ولی تو آخر توضیحاتش میگه گزینه ۲ درست است.از طرفی دیگه هم برداشت توضیحات به گونه ای هست که گزینه ۴ به نظر گزینه صحیح میباشد.لطفا ی توضیح بفرمایید

 19. داوطـــــلب 96-97 دکتـــــــــری مدیریت

  سلام برادر عزیز آقای جهانشاهی
  ***یه راهنمایی مهم می خوام ازتون…لطفا قدری توضیح بدین که با همین یه سوال ابهاماتم رفع بشه تا سوالای پشت هم نپرسم و مزاحم وقت شریف شما هم نشم…
  **من زبانم ضعیفه در حد دبیرستان حتی. به همین دلیل تو کنکور دکتری صفر میذارم زبانو. اما چون امسال سال اخری هست که کنکور دکتری می خوام بدم به همین دلیل میخوام حتما زبانو از الان شروع کنم و دنبال یه منبع خوب هستم که هم بتونم زبانمو بالا بزنم تو کنکور ۹۶-۹۷ سال اینده و هم اگه بشه بتونم ازون منبع برای ازمونهای زبان msrt شرکت کنم…..لطفا راهنمایی کنید:
  ۱- آیا جلد چهارم شما گرامر و لغات رو برای دکتری کاملا پوشش میده و نیازی به منبع دیگری نیست؟  یا بهتره مثلا جلد یک و دو رو بخرم فقط؟
  ۲- در صورت مثبت بودن سوال اول، بفرمایید جلد چهارم دقیقا کی منتشر میشه؟ آخه باید یه منبع رو زودتر انتخاب کنم و شروع کنم….
  ۳- جلد چهارم برای ازمون msrt  چقدر کفایت میکنه؟ برای msrt پیشنهادتون چیه….
  منتظر پاسختون هستم .ممنون.

  • سلام حضور شما
   ۱٫ جلد چهارم، گرامر، واژگان، درک مطلب و تست های دکتری رو به طور کامل پوشش میده. البته توصیه می کنیم اگه میتونید جلد ۱ رو بخرید و واژگان رو از اون بخونید. خرید هیچ کدوم دیگه از جلدها برای دکتری لازم نیست و همون کتاب مختص کنکور دکتری کفایت هست.
   ۲٫ جلد چهارم، توی نمایشگاه کتاب رونمایی میشه و الان چاپخونه. چیزی نمونده منتشر بشه. دیگه تایپ یا چیز دیگه ای نداره و فقط مونده کار چاپخونه که نهایت یک هفته طول می کشه.
   ۳٫ آزمون msrt غیر از بخش ریدینگ، مهارت شنیداری هم داره. برای ریدینگ کافیه کاملا اما برای بخش لیسنینگ حتما فایل های صوتی مربوط به کتب تافل هم باید گوش بدید.

   • داوطـــــلب 96-97 دکتـــــــــری مدیریت

    آقای جهانشاهی دمتون گرم که انقد خوب برای همه کامنتای دوستان وقت میذارید….خدا خیرت بده…همین ارزش قایل شدن شما برای بچه ها بهترین نوع مشتری مداری واس کتاباتونه….با این کارتون اعتماد بچه ها به کتابای شما بیشتر میشه…دمت گرم داداش…منتظرم ج ۴ بیاد و زودتر بخرمش..موفق باشید

 20. گرامی

  سلام وقتتون به خیر استاد  جلد چهارم کتاب زیر ذربین هنوز وارد بازار نشده درحالیکه قرار بود اوایل سال جدید به دست ما برسه .فرصت ما برای خوندن خیلی زیاد نیست . خیلی ممنون از کتاب های عالی  وزحمات شما

  • سلام
   جلد ۴ توی چاپخونه است. قرار شد رونماییش توی نمایشگاه کتاب باشه.
   چون خواستیم پوشش کامل کنکور دکتری اسفند هم بدیم، یه مقدار طول کشید ولی خب مزیتش اینه که دیگه امسال تغییر نداره و ویرایش نمیشه و به نفع دانشجو هست.
   قبل از نمایشگاه احتمالا فروشش آغاز شه و فروش رسمی ترش توی خود نمایشگاه کتاب ۱۳ فروردین خواهد بود.

 21. ستاره

  سلام
  ببخشید
  من میخام کنکور دکتری امسال رو شرکت کنم..
  زبانمم ضعیفه
  لطفا بگید کدوم جلدای کتابای شما رو بخرم تا بتونم حداقل پنجاه درصد بزنم…
  لطفا راهنمایی کنید..
  از الان ده ماه فرصت دارم برای مطالعه

  • سلام حضور شما
   کتاب زبان عمومی زیر ذره بین، جلد ۱ رو بخونید.
   اگه خیلی زبانتون ضعیفه، قبلش زبان دبیرستان رو از سایت مرور کنید.
   بعد از اینا کتاب زبان عمومی دکتری زیر ذره بین رو بخونید. اون کتاب کامل هست و نیازی نیست دیگه جلد ۲ یا ۳ رو بخرید.
   موفق باشید.

 22. ستاره

  کی جلد چهارمتون رو که مربوط به آزمون دکتری است رو میشه خرید اینترنتی کرد؟؟

 23. بابک

  سلام. خدا قوت

  یه فایل صوتی درباره اینکه چطور واژگان و مهارت شنیداری خودمون رو تقویت کنیم این هفته روی کانال گذاشتید. و تاکیدتون هم روی متون آکادمیک بود. میخواستم بپرسم می تونیم از فیلم های سخنرانی هایTED با توجه به اینکه فرمودید از متون علمی و مستندهای علمی استفاده کنید، بهره بگیریم؟ ممنون

 24. بابک

  سلام

  شما این هفته یه سری منابع برای تقویت مهارت شنیداری معرفی کردید. ولی من میگم این بستگی به خود شخص داره که میخواد لهجه امریکن کار کنه یا بریتیش. مثلا مستندهای بی بی سی با لهجه بریتانیاییه. من خودم چون روی لهجه آمریکایی کار میکنم، لهجه بریتیش برام سخته.

  • سلام
   چون آزمون ها دیکه لهجه محور نیست و شما باید در دنیای واقعی به تمامی لحجه ها مسلط باشید، برای همین به نظرم خیلی خوب نیست از لهجه ای فرار کنید. مخصوصا مستندهای بی بی سی که خیلی خیلی گویاست و اصلا جای نگرانی ندارا.
   حتی تافل هم دیگه صرفا امریکن نیست.

 25. mahnaz

  با سلام

  برای شروع خواندن کارشناسی ارشد از چه کتابی باید شروع کرد.

  لطفا راهنمایی بفرمایید.

 26. پژمان

  با سلام،کتاب های شما در نمایشگاه کتاب تهران که در چند روز آینده در حال برگزاری می باشد،برای فروش عرضه میشود؟!

 27. ط.س

  سلام خدمت جنابعالی و همکاران محترم
  برای مطالعه تستهای کنکور کتاب آبی کافی میباشد ؟
  یا این کتاب رو به همراه تستهای زبان عمومی سالهای قبل مطالعه کنم
  ممنون از راهنماییتون

 28. ط.س

  با عرض سلام مجدد،تفاوت کتاب سبز و ابی چیست؟اگر فقط آبی مطالعه بشه کافی هست؟

 29. سید علی

  سلام
  برای ارشد mba آماده میشم
  کدوم جلد ها رو تهیه کنم؟؟؟
  زبانم متوسط هست

  • سلام
   پوشش MBA توی کتابها حدود ۷۰ درصدی است چون اساسا برای ام بی ای نوشته نشده. البته کنکور ام بی ای از امسال هم تغییر کرد و ساختار جدیدی پیدا کرده.
   کتاب دکتری نزدیک ترین حالت به کنکور ام بی ای است با میزان تطابقی که عنوان کردیم.
   موفق باشید.

   • سید علی

    پس یعنی میگید جلد های ۱ و۲ و ۴ رو تهیه کنم؟؟؟
    و برای زبان تخصصی هم کتاب زبان تخصصی یه انتشارات دیگه رو بگیرم خوبه؟

    • من فقط جلد زبان عمومی دکتری زیر ذره بین رو گفتم. جلد ۲ کامل توی کتاب دکتری پوشش داده می شه و خریدش منطقی نیست. جلد ۱ البته آموزشی جامعی بر واژگان هست که قابل پوشش تو کتاب دکتری به صورت دقیق و جامع نبوده و خرید اون اگه سطحتون خیلی بالا نیست صرفا توصیه می شه.

 30. سینا

  اقای جهان شاهی کتاب ِشما ، گرامر مورد نیاز برای ایلتس و تافل رو تا چه حدی پوشش میدن؟
  سوال دوم اینکه خوندن کتاب های گرامری معروف مث سه جلد گرامر این یوس
  یا  سه جلد کتابِ بِتی اسار رو پیشنهاد میکنید؟ یا مثلا کتاب گرامر ایتلس (صورتیه)
  در صورت داشتن وقت ازاد؟ خوندنش ـون ایا در ازمون ها کمکی میکنه؟
  اگه اره به بهتره رو کدوم وقت بذارم.
  بنده کنکوری نیستم.
  مرسی.

  • سلام
   گرامر مورد نیاز برای آیلتس و تافل رو کامل پوشش میده. البته می دونید احتمالا که اونجا سوال مستقیم گرامری نیست و گرامر برای رایتینگ و اسپیکینگ و … به درد خواهد خورد.
   کتاب grammar in use و بتی آذر هم عالی هستند گرچه خوندنشون خیلی زمان بر هست و نیاز به صبر و حوصله فراوان داره و من از این بابت خیلی توصیه نمی کنم.
   موفق باشید.

 31. فرشته

  با سلام و احترام.
  من مطالب کانال شما رو دنبال میکنم البته به تازگی و بعد کنکور ارشدم یعنی میتونم بگم متاسفانه خیلی دیر با کانال و کتابای شما آشنا شدم.
  اول تشکر میکنم بابت وقتی ک میذارین و این چندروز بعد کنکور ارشد کلی فایل صوتی و راهنمایی های بسیار عالی که زحمت کشیدین توی کانال تلگرام گذاشتین.
  من ی سوال از تون دارم من همیشه زبانم در حد بیست  سی درصد بود توی آزمون های آزمایشی ولی کنکور ارشد متاسفانه تایم نیاوردم و نتونستم بزنم و سفید شد..ولی خ علاقه به زبان دارم و کنکور ارشدمم میدونم تهران قبول میشم ایشالله  .حالا سوالم اینه بنظرتون من از الان کتاب دکتری زبان زیر دره بین رو شروع کنم یا اینکه چون من سه جلد قبلی رو نخوندم اونا رو باید اول بخونم ؟
  سپاس فراوان

  • سلام حضور شما
   پیش نیاز کتاب دکتری، اصلا سه جلد دیگر نیست. مستقل هست این کتاب.
   شما فقط اگه دوست داشتید؛، جلد ۱ رو هم بخونید. خوندن جلد ۱ برای کسی که سطحش خیلی بالا نیست توصیه می شه حتما تا دامنه لغات رو اول گسترش بده.
   جلد ۲ کلا توی کتاب دکتری پوشش داده می شه و جلد ۳ حدود ۷۰۰ تست جدید اما فقط برای کسی که کتاب دکتری رو خوند و تموم کرد و وقت اضافه آورد توصیه می کنم. پس الان نخریدش.
   برای دانشجوهای ارشد واجبه اما برای شما کاملا اختیاری است.
   فردا در مورد کتاب دکتری تو کانال فایل صوتی خواهم گذاشت

 32. علی

  دکتر سلام… یه مشاوره جدی میخواهم ازتون در حد دوروز دیگه ازمون بسندگی زبان دارم مقطع دکتری ک سطحش خیلی بالا نیس..۵۰۴ رو کامل بلدم ولی گرامر ضعیف و درک مطلب هم نه چندان خوب..لطفا ی روش فوری بهم بگید ک چطور تست بزنم و اگه مطالب مهمتری وجود داره روی گرامر روشون تمرکز کنم

  • سلام
   روی این مباحث گرامر تمرکز کنید:
   کارکرد صفت و قید.
   افعال معلوم و مجهول (به همراه زمان افعال)
   ضمایر موصولی و حذف آن
   ساختار موازی و وارونگی
   تطابق (مخصوصا فعل و فاعل)
   ربط دهنده ها هم خوندنش به درک مطلب کمک می کنه

 33. Alireza

  سلام استادخسته نیاشید امیدوارم همیشه پایدار باشید.
  تنها سوالم از شما این است که مترادفهایی که جلوی هر وازه نوشته شده اند تا چه حد خواندنشان ضروری است ؟؟؟
  آیا باید تمامشان و به صورت کامل خوانده شوند و یا نیازی به حفظ همه شان نیست ؟؟
  ممنونم از وقتی که برای پاسخ میگذارید

 34. mohammad

  با سلام.استاد من کتابها رو تهیه کردم-یه مشکلی دارم اینه که با چندین بارکد خوان امتحان کردم ولی نتونستم بار کدهای انتهای هر فصل رو برای دریافت تست ها اسکن کنم.حتی از بارکد خوانی که شما هم در کتاب معرفی کردید نیز استفاده کردم ولی باز هم موفق نشدم.راهنمایی بفرمایید لطفا.با تشکر

 35. طهرانی

  با سلام
  میخواهم درسال۹۶کنکور ارشد در رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری شرکت کنم بنظرتان کدام یک از کتاب ها مناسب تر است با توجه به اینکه سطح بالایی در زبان ندارم.
  با تشکر

 36. امیرحسین دربندی

  سلام روزتون بخیر
  چه زمانی برای زدن تست های واژگان اقدام کنیم؟
  بعد از مطالعه ی کامل جلد اول یا حین مطالعه؟

  • سلام حضور شما
   شما الان خیلی زمان دارید. به نظرم کل جلد ۱ رو تموم کنید و بعد تست زنی کنید. خیلی زود سراغ تست رفتن هم معایب خودش رو داره من جمله از دست دادن انرژی وقتی درصد پایین می زنین. (در حالی که زمان زیادی پیش رو دارید و چیزی نخوندین هنوز)

 37. reza

  سلام
  team melli watching AFC Champions league matches tonight.Perspolis reaches the next round.congratulations from iran National Team in Austria.
  این متن تبریک آقای کیروشه.چیزی که جای سوال داشت برام این بود که چرا تو جمله ی اول کلمه ی watching بدون فعل کمکی اومده و ضمیر موصولی هم نداشتیم که بگیم بخاطر حذف آن ing به خودش گرفته.و در واقع جملمون میشه گفت بدون فعله.آیا تو محاوره به اینصورت استفاده میشه یا دلیل دیگه ای داره؟با تشکر

  • سلام.
   بله چون محاوره و سریعه اینطور شده. ممکنه همین کامنت فارسی ما هم غلط املایی یا گرامری بر اساس عجله مون داشته باشه چه برسه اگه مثه کیروش که انگلیسیش خیلی خوبه اما زبان مادریش نیست. اما پیش میاد و چیز عجیبی نیست.

 38. Ali

  سلام خدمت استاد عزیز ، من حدود یک هفته ای هست که شروع به خوندن کتاب جلد ۱ شما کردم، من دو جلد ویرایش چهارم رو در اختیار دارم، یعنی اخرین کنکوری که در کتاب اومده کنکور ۹۴ هست، و شما گفتید که اگه کتاب دو سال قبل تر رو دارید اقدام به تهیه ویرایش جدید کنید ، و همچنین گفتید که تغییرات ویرایش جدیدو در سایت میزارید. استاد من نمیخوام ویرایش جدیدو تهیه کنم چون ویرایش چهارمو دارم، خواستم بدونم تغییراتی که در ویرایش جدید انجام میشه رو به صورت کامل در سایت میزارید که ما دسترسی پیدا کنیم یا به طور خلاصه و نه اونطور که در کتاب هست، چون برام خیلی مهمه استاد، میخوام تمامی اون تغییراتی که در کتاب اعمال شده رو به طور کامل در قالب پی دی اف داشته باشم. ممنون میشم پاسخ بدید. متشکر

 39. Babak Mahmoodi

  سلام.خسته نباشید
  من یه سوال داشتم جلد سوم کتاب زیر ذره بین که سوالای امسال رو داشته باشه کی میاد به بازار .با تشکر

 40. abolfazl

  با سلام. تشکر از سایت عالیتون

  من واسه ارشد برق میخواستم بخونم.

  چه کتابی باید بخرم؟ تشکر

 41. فرشید دشتکی

  باسلام.
  ۱- ببخشید من توضیحات روش تیک ۸ رو مطالعه کردم . دقیقاً متوجه نشدم . یعنی به عنوان نمونه اگه بعد از ۸ روز لغتی یا لغاتی در حافظه من جای نگرفت تکلیف چیه ؟ و یا اگه برخی لغات یک صفحه جای گرفت و برخی خیر اون موقع چی ؟ تکلیف اون صفحه چی میشه ؟ ملاک بلد بودن رو فقط معنی کلمه بذاریم و یا مترادف و غیره هم بلد بودیم ملاک میشه ؟
  ۲- واقعیتش من قبلاً با روش لایتنر کار کردم و باش راحتم ولی چون قصد دارم زیاد دورم شلوغ نشه و با همون تیک ۸ موجود در کتابتون برم جلو گفتم اگه روش خوبیه که استفاده کنم . ولی بعد از خوندن راهنماش متوجه مطالب ذکر شده نشدم .
  از طرفی اگه بخوام با لایتنر هم برم جلو یه سوال ؟ من مثلا روزی ۲۰ فیش نوشته و وارد خونه اول میکنم . طبق قرار هر روز و یا هر چند ساعت مطالعه میکنم . طبیعتا چند روز اول لغتی توی حافظه نمیشینه و خونه اول قفل میشه . اینی که میگم واسه خودم اتفاق افتاده بطوری که بعد از ۴ روز ۸۰ فیش وارد خونه اول شد و هیچی خارج نشد و خونه اول دیگه پذیرای فیش جدید نبود . البته من علاوه بر معنی ، مترادف و … کلمه رو هم پشت فیش اضافه کردم که گاهی معانی رو بلد بودم ولی چون مترادف رو نمیدونستم فیش رو به خونه دوم نمیبردم .
  حالا لطفاً اگه میشه تکلیف این مشکل لایتنر رو بگید . به همین علت خواستم قبل از شروع تیک ۸ بدونم مشکلی مثل لایتنر پیش نیاد .
  ۳- من دو جلد کتابتون رو توی نمایشگاه کتاب سال ۹۵ تهیه کردم و تغییرات ویرایش پنجم هم دانلود . ولی قصد خریدن دوباره ویرایش جدید رو دارم . چطور عمل کنم ؟ فعلا ۱ و ۲ رو بخرم و واسه ۳ صبر کنم ؟ چی دستور میدید ؟
  ممنون .

  • سلام
   توی کانال تلگرام توضیحش رو دادیم.
   ۱٫ ملاک صفحه نیست بلکه لغت هست. هر لغتی که ۸ تیک خورد که تکلیفش مشخص است و لغاتی که ۸ تیک نخوردند تا مادامی که به ۸ تیک برسند، آنها را مطالعه می کنید. مترادف اولویت کمی داره و معنی مهمه.
   ۲٫ ممکنه مشکل مشابه پیش بیاد و طبیعیه. توی تیک ۸ هم ممکنه یه لغت دائما ضربدر بخوره و دیر به تیک دوم برسه، چاره کار مرور هست، همچنین خواندن ریشه و پیشوند و پسوند و البته مثال لغات.
   ۳٫ با همون قدیمی برید جلو. فعلا نیازی به خرید ندارید. جلد ۳ اگه ویرایش شد بد نیست بخرید. (میشه آخر تابستان)
   موفق باشید.

 42. naser

  سلام و عرض ادب
  در مقدمه کتاب گرامر مطلبی در خصوص مراجعه به سایت جهت مطالعه گرامر دبیرستان عنوان شده است. لیکن مطلب مذکور را یافت ننمودم . لطفا راهنمایی فرموده و در صورت امکان عنایت بفرمایید .
  متشکرم

  • درود بر شما
   طبق نگاشته مندرج در دیباچه آخرین ویرایش دومین مجلد، کدنگاری (qr code)در آنجا تعبیه شده است که پس از پوییدنش (scan) به تارنمایی هدایت می شوید که در آن گرامر دبیرستان جای خوش نموده است. لیکن اگر در این مسیر با دشواری مواجه شدید و اگر گشته اید شما و یافت می نشود، با ما از طریق هویت تلگرامی مان (id) در تماس باشید.
   موید باشید.

 43. Saeedeh

  سلام استاد باتشکر از کتاب ارزشمندتان.استاد من هر۳جلد کتاب شما رو تهیه کردم وکلاس زبان سطح english file 2 هستم کلاس رو تا سطحهای بالاتر ادامه میدم ولی میخواستم بدونم که شرکت در کلاسهای مقدماتی آیلتس فقط جهت گرفتن درصد بالایی از زبان برای ارشد صنایع و همینطور تسلط خوبی از نظر مکالمه و رایتینگ برای مقاله خوبه؟ و سوال بعدی که دارم اینکه فرق in time با on time رو نمیدونم و کلا منبعی برای دونستن این حالت از  اصطلاحها پیشنهاد میکنید.وآخرین سوالم که از نظر شما خواندن کتاب داستانهای انگلیسی برای تقویت زبان در جهت ارشد مفید هست؟ببخشید که تعداد سوالم زیاد بود. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • سلام و درود بر شما
   کلاسهای متفرقه آموزش زبان رو من در مقطع کنکور خیلی مفید نمی دونم. یعنی کمک زیادی به درصد بالای کنکور نخواهند کرد چون سبک متفاوتی دارند.
   همچنین برای این اصطلاحات سرچ ساده گوگلی بهترین راه هست. طبیعتا سرچ ها باید به زبان انگلیسی باشد نه فارسی. یکی یعنی سروقت و راس ساعت، یکی یعنی یخرده زودتر از موعد.
   کتابهای داستان اولویت دهم شما باید باشند. برای مقاصد دیگری شاید خوب باشند اما برای کنکور، کتاب و منبع مفید زیادی وجود دارد که می توانید از وقتتان بهینه تر استفاده کنید. نیازی نیست که مثلا ۵۰ ساعت بخوانید در حالیکه ۵ ساعتش بدرد هدف شما خورده باشد. از وقتتان مفید استفاده کردن، بهترین تصمیم است.
   موفق باشید.

 44. shima

  سلام ببخشید ی سوال داشتم من کنکورmbaمیخام بدم واحتمالا میدونیدک زبان این کنکوربسیارسخت و سرنوشت سازه لطفاراهنماییم کنیدعلاوه بر کتاب زبان عمومی زیرذره بین  شماچه کتاب هایی  باید بخونم؟

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

*

Top