یوسف زاده / جهانشاهی

 

 زبان عمومی دکتری و ارشد

پاسخ سوالات متداول دانشجویان در مورد زبان عمومی کنکور کارشناسی ارشد و دکتری

در این مطلب قصد داریم مهمترین سوالات دانشجویان در مورد زبان عمومی کنکور کارشناسی ارشد را پاسخ دهیم. شما می توانید سوالات خود را در مورد نحوه مطالعه زبان عمومی و همچنین در مورد دو جلدی زبان عمومی ارشد زیر ذره بین در انتهای این مطلب بیان نمایید.

به تمامی نظرات رسیده در پایین این صفحه در اسرع وقت پاسخ داده می شود.


جدول مطالب

نحوه مطالعه و تحلیل سوالات زبان عمومی ارشد

سبک و تعداد سوالات زبان عمومی ارشد چگونه است؟

سوالات زبان عمومی کنکور ارشد، مشتمل بر 30 سوال برای هر رشته و گرایش می باشد. این 30 سوال به دو گروه 15 سوالی تقسیم می شود. زبان عمومی و زبان تخصصی.

 • سوال 1 تا 10 سوالات زبان عمومی و مرتبط با مبحث واژگان است.
 • سوال 11 تا 15 سوالات زبان عمومی و از بخش گرامر آن است. این بخش از سوالات در قالب کلوزتست مطرح می شود.
 • سوال 16 تا 30 سوال زبان تخصصی هر رشته است. معمولا در این بخش، داوطلبان با سه متن تخصصی روبرو هستند که از آنها سوالات تخصصی رشته مورد نظر پرسیده می شود. گاها دیده شده که یکی از این متنها حذف شده و به جای آن 5 تک سوال تخصصی پرسیده می شود. (یعنی با دو حالت روبرو هستیم: 3 متن تخصصی و هر متن 5 سوال یا دو متن تخصصی هر متن 5 سوال به همراه 5 سوال جای خالی)

برای پاسخ به سوالات 1 تا 15 خواندن دو جلد زبان عمومی ارشد زیر ذره بین کفایت می کند. (جلد اول برای سوال 1 تا 10 و جلد دوم برای سوال 11 تا 15 طراحی شده است.) همچنین برای پاسخگویی به سوالات تخصصی رشته خود، لازم است علاوه بر دانش مطلوب در زمینه رشته خود، با تکنیکهای پاسخگویی به متن آشنا باشید. در ویرایش جدید جلد اول و مردادماه 93، این تکنیکها به کتاب افزوده خواهد شد. شما با خواندن همان دو جلد و بدون مطالعه زبان تخصصی به طور متوسط می توانید به درصد 60 در زبان عمومی و تخصصی کنکور دست یابید.

کدام منابع بیشتر مورد تاکید طراحان کنکور ارشد است؟

معمولا طراحان زبان عمومی ارشد، بر روی منبع خاصی نظر ندارند. سوالات از طیف گسترده ای از منابع مطرح می شود. به همین جهت اصلا نمی توان منبع خاصی را برای سوالات در نظر گرفت.

برای اولین بار در کتاب جلد اول و دوم زیر ذره بین منبع هر سوال ذکر شده است. سعی شده تا تمامی مثالهای انتهای کتاب و سوالات تالیفی از همان منابع مطرح شوند تا بتوانند راهگشای شما باشند. اما پراکندگی منبع بسیار زیاد است. شما تنها می توانید روند کنکور را از مطالعه این دو کتب درک کنید که خود کمک بزرگی است. منابع متفاوت اند اما روند کاملا یکسان است.

فلذا جهت مشاهده لغات پرتکرار کنکور سالهای اخیر به جلد اول کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین و برای گرامر پرتکرار کنکور 9 سال اخیر به جلد دوم زبان عمومی ارشد زیر ذره بین مراجعه کنید.

آیا مطالعه کتابهای 504 و لغات ضروری تافل برای کنکور ارشد کافی است؟

بر مبنای سوالات سالهای اخیر، می توان گفت که مطالعه کتابهای 504 و تافل تنها به بخش کوچکی از نیاز شما برای کنکور ارشد پاسخ خواهد داد.

هر دوی این کتابها، کتابهای بسیار خوبی هستند و از نظر زبانی سطح بسیار خوبی دارند اما نمی توان آنها را برای کنکور ارشد جامع دانست، بدین معنی که پس از مطالعه هردوی آنها تازه به نیمه راه رسیده اید و هنوز مطالب زیادی هست که می بایست مطالعه نمایید. هر دوی این کتابها در سایت برای دانلود قرار داده شده اند. به زودی تحلیلی از میزان قابلیت شما پس از مطالعه این دو کتاب به سوالات ارشد در سایت قرار داده خواهد شد تا به صحت این صحبت پی ببرید.

تکنیک مطالعه به روش tick eightیا 8 تیک چگونه است؟

هشت تیک یا تیک ایت

تیک ایت گاج

تکنیک تیک ایت، به نقل از سایت انتشارات گاج، تکنیکی است که بر مبنای تکرار لغات در ذهن عمل می کند. این تکنیک یکی از روشهای به خاطر سپردن لغات در ذهن است. شما می توانید پس از تهیه کتاب هشت تیک یا تیک ایت این انتشارات، لغات را بر همان مبنا مطالعه نمایید. طریقه خواندن بدین صورت است:

در هر صفحه ۲۰ واژه وجود دارد و معنی این واژگان در پشت صفحه آورده شده است. در زیر هر واژه نیز هشت خانه مربع شکل وجود دارد که دانش‌آموز برای یادگیری واژگان روز اول به هر واژه نگاه می‌کند و اگر معنی آن را می‌داند، در اولین خانه از سمت چپ، علامت تیک می‌زند و اگر نمی‌داند علامت ضربدر می‌گذارد و سپس به معنی آن واژه در پشت صفحه نگاه می‌کند.

نکته مهم این است که واژه حفظ نمی‌شود و فقط مرور می‌شود. این تکنیک در روز دوم برای صفحه‌های اول و دوم، در روز سوم برای صفحه روز اول، دوم و سوم و…. به همین ترتیب در روز هشتم، برای صفحه‌های اول تا هشتم انجام می‌شود.

در آن روز، خانه‌های واژگان صفحه روز اول همگی علامت خورده‌اند و می‌توانید از خانه‌ها بفهمید که واژه‌ها در کدام روز در حافظه شما جای گرفته است.

 بنابراین این صفحه از روز بعد از دور مطالعات خارج می‌گردد. به همین ترتیب در روز نهم این تکنیک برای صفحه روزهای دوم تا نهم و در روز دهم، برای صفحه روزهای سوم تا دهم انجام می‌گیرد. به بیان دیگر پس از روز هشتم هر روز یک صفحه از صفحه‌های نخست کم و یک صفحه از صفحات بعدی به مرور شما اضافه می‌شود. بنابراین همیشه هشت صفحه برای مرور خواهید داشت. با صرف روزی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه و در مدت ۱۰۰ روز حدود ۲۰۰۰ واژگان به دایره لغات شما افزوده خواهد شد.

همین روش را می‌توانید در مورد یادگیری معنی واژگان از فارسی به انگلیسی نیز به کار ببرید. اما اجرای این کار بعد از مرحله انگلیسی به فارسی مفید است و مطالعه همزمان این دو روش نادرست می‌باشد.

تکنیک مطالعه به روش لایتنر چگونه است؟

جعبه لایتنر

جعبه لایتنر

جعبه لایتنر یک قوطی در باز است که از پنج قسمت تشکیل می شود.

عرض قسمت های مختلف به ترتیب ۱۵,۸,۴,۲,۱ واحد است. این جعبه را می توانید خودتان با مقوا، جعبه یا قوطی های پودر لباسشویی ، کفش و… درست کنید، یا اینکه از بازار تهیه نمائید.

این روش را می توانید برای یادگیری لغات زبان انگلیسی،فارسی و یا هر فرمول یا مطالب درسی فراری که می خواهید به خاطر بسپارید به کار گیرید.

هر موضوع یادگرفتنی را روی یک برگ کاغذ(فیش) بنویسید. دقت کنید که روی هر فیش تنها یک موضوع یادگرفتنی نوشته شود. یعنی لغت را در یک روی کاغذ و جواب آن را در روی دیگر برگه می نویسید.

مراحل کار با لایتنر:

۱. روز اول: تعدادی از برگه ها را تکمیل می کنید و پس از اینکه هر دو روی برگه را یکی دو بار مرور کردید، برگه ها را در خانه اول جعبه قرار دهید. می توانید هر روز، ده پانزده یا تعداد بیشتری برگه آماده نمائید.شاید در بعضی روزها هم برگه ای تهیه نکنید.

۲. روز دوم: ابتدا برگه هایی را که دیروز تهیه کرده بودید از خانه اول بردارید.سؤالات را از روی برگه بخوانید و سعی کنید جواب ها را به خاطر بیاورید. آنهایی را که بلد نبودید، مجدداً در خانه اول قرار دهید و آنهایی را که بلد بودید، به خانه دوم منتقل کنید. پشت این برگه های خانه دوم یک کاغذ رنگی با ارتفاع بیشتر قرار دهید.

در پایان، برگه هایی را که در روز دوم برای اولین بار تهیه کرده اید در خانه اول قرار دهید.

۳. روز سوم: به برگه های خانه دوم دست نمی زنید زیرا خانه دوم هنوز تکمیل نشده است و ظرفیت دو گروه برگه را دارد. پس باز هم از برگه های خانه اول شروع می کنید و برگه هایی را که جواب سؤالاتشان را بلد هستید به خانه دوم منتقل می نمائید و در پشت کاغذ رنگی قرار می دهید تا این برگه ها با برگه های روز گذشته مخلوط نشود. برگه هایی که پاسخشان را بلد نیستید به همراه برگه های جدیدی که امروز تهیه کرده اید در خانه اول قرار دهید.

۴. روز چهارم:

الف) ابتدا از خانه دوم شروع کنید، زیرا خانه دوم ظرفیت دو گروه برگه را دارد و ظرفیت آن روز قبل تکمیل شده است. ولی فقط برگه های ردیف جلوتر را برمی دارید.(یعنی برگه هایی که جلو کاغذ رنگی قرار دارند) سؤالات روی این برگه ها را مطالعه می کنید و اگر جواب درست دادید برگه ها را در داخل خانه سوم و در ابتدای آن قرار می دهید و پشت این برگه ها یک کاغذ رنگی با ارتفاع بیشتر قرار می دهید تا فاصله گذاری مشخص شود. ضمناً برگه های باقی مانده در خانه دوم را جلوتر می برید و کاغذ رنگی را در پشت این برگه ها می گذارید.

ب) سپس به خانه اول برگردید و برگه های آن را بردارید و آنهایی را که بلد هستید در خانه دوم و پشت کاغذ رنگی قرار دهید.

ج) برگه هایی که پاسخ آنها را بلد نیستید و همچنین برگه های جدیدی را که تهیه کرده اید در خانه اول می گذارید.

۵. خانه سوم برای چهار گروه برگه در نظر گرفته شده و باید چهار روز صبر کنید تا این قسمت تکمیل شود.البته هر روز پس از ورود برگه ها از خانه دوم به خانه سوم پشت این برگه ها یک کاغذ رنگی می گذارید تا قسمت سوم هم به تدریج و پس از چهار روز تکمیل شود.

۶. خانه چهارم جای هشت گروه برگه را دارد و هشت روز پس از ورود اولین برگه ها پر خواهد شد. خانه پنجم جای پانزده گروه برگه را دارد و شانزده روز پس از ورود اولین برگه ها، این قسمت تکمیل می شود. یعنی اگر شما در کارتان وقفه ای نیندازید سی روز طول خواهد کشید تا هر پنج قسمت جعبه لایتنر تکمیل شود. توجه دارید که بین هر دو گروه برگه یک کاغذ رنگی با ارتفاع بیشتر قرار می دهید تا برگه های مربوط به روزهای مختلف با یکدیگر مخلوط نشوند.از روز سی و یکم به تدریج برگه ها از داخل جعبه خارج می شوند و شما می توانید این برگه ها را بایگانی نمائید. زیرا پس از پنج بار تکرار موفقیت آمیز هر برگه در زمان های متفاوت، می توانید مطمئن باشید که آن موضوع را برای همیشه فرا گرفته اید و هیچگاه آن را فراموش نخواهید کرد.

به این ترتیب شما با روشی که شبیه بازی انفرادی است، در اوقات فراغت می توانید با کمترین میزان اتلاف وقت آنچه را که یادگیری اش برایتان مشکل تر است بیشتر تکرار کنید و زودتر و برای همیشه به خاطر بسپارید و آنچه را که زودتر یاد می گیرید فقط با پنج بار تکرار برای همیشه فرا بگیرید.

نکته مهم: در هر مرحله که به سؤال یک برگه نتوانستید جواب دهید باید آن را به اولین خانه برگردانید.

کدام نرم افزار را جهت مطالعه زبان به روش لایتنر پیشنهاد می دهید؟

لایتنر پایش

لایتنر پایش

برای استفاده از لایتنر، نرم افزارهای زیادی موجود است. نرم افزار لایتنر پایش، نرم افزار انکی دروید، نرم افزار J Memorize، نرم افزار ماندگار، نرم افزار نارسیس، نرم افزار دلوکس و هزاران نرم افزار دیگر!

در میان این نرم افزارهای متعدد، به دلایلی که در ادامه برشمرده خواهد شد، نرم افزار پایش را مناسب تر می دانیم.

مهمترین دلیل این است که نرم افزار مذکور ورژن ایرانی نرم افزارهای لایتنر است و کمک به تولیدات ملی است. در میان نرم افزارهای متعدد لایتنر نیز، نسخه های اولیه نرم افزار رایگان است و نسخه اصلی آن هزینه بالایی در بر نخواهد داشت. همچنین امکان تلفظ و امکانات متعدد دیگر که همگی در قالب زبان فارسی ارائه شده است، کار با این نرم افزار را راحت می کند.

برای اطلاعات بیشتر به سایت نرم افزار لایتنر پایش مراجعه نمایید.

البته از دانشجویان عزیز خواهشمند است، به جهت زحمت زیادی که برای انتشار کتابهای فارسی کشیده می شود و وسواس بالا در انتخاب لغات، از به اشتراک گذاری پک لغات کتابهای فارسی خودداری نمایند.

آیا خواندن معنی و لغت فارسی به تنهایی کافی است؟

خواندن معنی و لغات فارسی به تنهایی نمی تواند کمک شایانی به شما کند. حتما می بایست کاربرد لغت در جمله را نیز مدنظر قرار دهید. بسیاری از لغات معنی خود را در جمله به شما نشان خواهند داد. باید بیاموزید که معنی لغات را در قالب جمله حدس بزنید.

خواندن متون زبان بهترین راه افزایش دامنه لغات است. اینکه شما یک دیکشنری انگلیسی به فارسی متحرک باشید! نمی تواند به بسیاری از نیازهای زبانی شما پاسخ دهد. باید بتوانید ساختار جمله را درک کنید، معنای لغات را در کاربردهای مختلفشان شناسایی کنید و در نهایت بهترین معنا را برای جمله برگزینید.

پس حتما علاوه بر معنی فارسی، از مثالهایی که لغات مورد نظر را در بر دارند، بهره ببرید. جلد اول زیر ذره بین بر این مبنا، علاوه بر معنای فارسی، مثالهای از هر لغت ذکر نموده است که در این نوع، اولین کتاب کنکور ارشد به شمار می آید. گرچه بعدها کتابهایی مشابه به طبع رسیده است.

روند مطالعه برای زبان عمومی کنکور ارشد چگونه باید باشد؟

برای مطالعه زبان عمومی کنکور کارشناسی ارشد حتما می بایست بر حسب سطح زبانی خود، تصمیم منحصر به فرد اتخاذ نمایید.

بدین منظور می بایست در نظر بگیرید که دامنه لغات شما تا چد حد وسیع است؟ آشنایی شما با ساختار جمله تا چه اندازه است؟ درک شما از معنای جملات و متون به چه میزان است؟

برای افرادی که دامنه لغات پایینی دارند، توصیه می شود در وهله اول به افزایش این دامنه لغات بپردازند. بدین منظور می توانید از جلد اول کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین کمک بگیرید. چنانچه با مثالهای انتهای کتاب و معنای آنها مشکل دارید، یا مدت زیادی است از زبان دور هستید، راه دیگر آن است که ابتدا از کتاب لغات ضروری تافل شروع نمایند. اگر از کتاب لغات ضروری تافل آغاز نموده اید، برای اینکه زمان زیادی برای این کتاب صرف نکنید، بهتر است از تمرینهای دروس این کتاب صرف نظر کنید. (گرچه تاکید می نماییم، کلیه لغات کتاب لغات ضروری تافل، در جلد اول زیر ذره بین پوشش داده شده است.)

چنانچه با معنا نمودن جملات به رغم دانستن معنای تک تک لغات مشکل دارید، حتما از ساختار جمله بی اطلاع هستید. باید به تقویت گرامر زبان بپردازید تا بتوانید به سادگی جملات را ترجمه نمایید. فن جمله سازی از دانش توام معانی و گرامر قابل دستیابی است. پس بدین افراد توصیه می شود، همزمان یا پیش از مطالعه لغات، مباحث گرامری جلد دوم (که 100 صفحه بیشتر نیست) را مطالعه نمایند.

مطالعه زبان تخصصی رشته شما، می تواند پس از پایان یافتن مطالعه زبان عمومی شروع شود. به دو دلیل مهم:

اول آنکه خواندن زبان تخصصی اصلا به اندازه زبان عمومی وقت گیر نیست و در زمانی بسیار کمتر تسلط بر آن قابل دستیابی است.

دوم و مهمتر از نکته اول، دانش زبان عمومی و درک ساختار جمله کمک شایانی به فهم متون تخصصی خواهد نمود. بیش از 90 درصد لغات متون تخصصی، لغات عمومی هستند و بدون افزایش دامنه لغات و درک صحیح گرامر و ساختار جمله، دستیابی به دانش زبان تخصصی غیرممکن خواهد بود.

پس اول زبان عمومی (معمولا شروع با واژگان باشد مگر آنکه در درک ساختار جملات مشکل جدی دارید) و سپس زبان تخصصی.

تست زنی معمولا پس از اتمام یادگیری هر بخش بهتر است. توصیه نمی شود در زمان یادگیری لغات یا گرامر و یا زبان تخصصی، اقدام به تست زنی نمایید و بهتر است پس از تسلط بر مباحث، تست زنی را آغاز نمایید. چراکه تست زنی زودتر از موعد و دانش اندک ممکن است منجر به آن شود که شما برای همیشه قید یادگیری زبان را بزنید!

روزانه یک ساعت برای زبان عمومی کافی است اما این یک ساعت در طول دوران مطالعه چندماهه برای کنکور باید ثابت و مستدام باشد.

آیا رفتن به کلاس کنکور برای زبان می تواند مفید باشد؟

 بدون شک صرف حضور در کلاس نه تنها برای زبان بلکه برای سایر دروس نیز نمی تواند تضمین کننده موفقیت شما در کنکور باشد. اما هرگز از تاثیر شرکت در کلاسها غفلت نکنید.

چنانچه در کلاسی حاضر هستید، حتما و همزمان با کلاس پیش رفته و در روزهای حد فاصل بین جلسات کلاس به خواندن مباحث مطرح شده و افزایش دامنه لغات خود بپردازید. اگر به دلایلی همچون عدم تمکن مالی، عدم دسترسی به کلاسهای اساتید مطرح یا حضور در شهرستانها و عدم امکان رفت و آمد به تهران قادر به شرکت در کلاسها نیستید، می توانید با تکیه بر دانش کتابها به موفقیت کاملی دست پیدا کنید و یا از کلاسهای آنلاین و غیرحضوری کنکور ارشد استفاده نمایید.

در حقیقت کلاسها می توانند همانند کاتالیزور عمل کنند و راه شما را به شرط همراه شدن با کلاسها برای رسیدن به موفقیت کوتاه نمایند اما هرگز اینگونه نیست که بدون شرکت در کلاس نتوان به موفقیتی دست یافت.

در نهایت پاسخ پرسش بالا مثبت است. حتما کلاسها مفید هستند اما باز همه چیز به تلاش شما باز می گردد.

ما برای زبان عمومی؛ کلاس زبان آنلاین زبان عمومی ارشد زیر ذره بین را به جهت تعداد ساعت بالاتر، هزینه مناسب تر، تست زنی مداوم، پشتیبانی تا کنکور گزینه ای مناسب می دانیم.  گرچه همانطور که ذکر شد، در صورت عدم دسترسی یا عدم امکان حضور در کلاسها، نگران چیزی نباشید. موفقیت تنها با تلاش مداوم شما قابل دستیابی است و بسیاری از رتبه های برتر تنها به منابع اصلی و شرکت در آزمونهای آمادگی کنکور برای موفقیت اکتفا نموده اند.

می خواهم تستهای بیشتری علاوه بر کنکورهای سال گذشته بزنم. چه منبعی توصیه می نمایید؟

وبسایت زبان عمومی در نظر دارد تا در زمان نزدیک به کنکور و پاییز و زمستان هر سال، تعدادی آزمون تالیفی برگزار نماید. این آزمونها رایگان بوده و کمک به دانشجویان کنکوری خواهد بود.

همچنین در سایت زبان عمومی ارشد تعداد زیادی از منابع مناسب تست زنی در بخش دانلودها قرار داده شده که مطالعه آنها می تواند منابع جدیدی از تستهای کنکور پیش روی شما قرار دهد.

من زبانم خوب نیست، آیا بهتر نیست قید زبان را بزنم و بر روی سایر دروس تمرکز کنم؟

خیر، شما حتما یک روز در زندگی می بایست برای این مشکل چاره ای بیندیشید. پاسخ به نیاز زبانی شما، چه در مقطع دکتری، چه به منظور ادامه تحصیل در خارج از کشور و چه برای رسیدن به درجات عالی در کار الزامی است. بهتر است از فرصت کنکور بیشترین استفاده را نموده و با یک تیر دو نشان بزنید. زبان راه ارتباطی شما با سایر فرهنگهاست. چنانچه زبان شما تقویت شود، به سادگی قادر به کار با تکنولوژی های روز هستید و می توانید با سایر ملل و تمدن ها ارتباط برقرار کنید. پس یکبار برای همیشه با خود تعارف را کنار گذاشته و بر ترس بی مورد ندانستن زبان فایق آیید.

همچنین تاثیر درصد بالای زبان در کنکور بر کسی پوشیده نیست. طبق آمار دقیق منتشر شده از درصدهای کنکور دو رشته مهندسی صنایع و همچنین سیستمهای اقتصادی و اجتماعی، میانگین درصد رتبه های زیر 20 این دو رشته، در درس زبان، 51 درصد بوده است. طبق سایر اخبار در دسترس، این میانگین بالا به تمامی رشته ها نیز قابل تعمیم است. این موضوع تاثیر بالای درس زبان را نشان می دهد.

تکنیکهای پاسخگویی به متون تخصصی و سوالات درک مطلب چیست؟

جهت پاسخگویی به سوالات زبان تخصصی کنکور ارشد رشته خود می بایست با تکنیکها و راهکارهای پاسخگویی به سوالات درک مطلب آشنا باشید. در ویرایش سوم جلد اول زبان عمومی ارشد زیر ذره بین، بر مبنای کنکور ارشد 93 کلیه رشته ها، راهکارهایی بسیار عملی و ساده برای پاسخگویی آموزش داده شده است. گردآوری این تکنیک ها در قالب زبان عمومی ارشد به گونه ای که برای کلیه رشته ها قابل استفاده باشد برای اولین بار صورت پذیرفته است. به امید اینکه برای شما مفید واقع گردد.


نحوه مطالعه جلد اول زبان عمومی ارشد زیر ذره بین

جلد اول زبان عمومی ارشد زیر ذره بین را از کجا شروع کنم؟

دانلود درسنامه زبان عمومی ارشد زیر ذره بین

پاسخ شما به زمان شروع بستگی دارد:

 • برای کسانی که از بهار یا تابستان شروع به خواندن کتاب می کنند، پیشنهاد می کنیم از بخش واژگان با تکنیک “لایتنر” یا “تیک ایت (۸تیک)” لغات را مسلط شوند و برای این موضوع برهم زدن ترتیب الفبایی می تواند کمک بیشتری نماید. ما درسنامه ای برای جلد اول تدوین کرده و در سایت به صورت رایگان قرار داده ایم که در آن لغات کتاب به ترتیب اولویت به 47 درس 45 لغتی تقسیم شده است. شما کافی است با دانلود آن به صورت درس به درس جلو رفته و لغات را حفظ نمایید. (لینک دانلود) در اولویت دوم به سوالات کنکورها از سال 86 به سمت سال های بعدی پاسخ داده و در نهایت برای تثبیت واژگان تست های تألیفی را پاسخ دهند. (دقت داشته باشید که تستهای سال 86 به مراتب ساده تر از 87، و الی آخر هستند…)
 • برای کسانی که دیر (نیمه دوم پاییز به بعد) شروع به خواندن این کتاب می‌کنند، توصیه می‌شود که ابتدا از تست‌های کنکورهای ۹۳ تا ۸۶ به صورت برعکس شروع به تست زنی نمایند و برای کلماتی که مشکل دارند، به بخش واژگان رجوع نموده و با دقت و استفاده از مثال‌ها به مفهوم واژگان پرتکرار مسلط شوند. البته توصیه می شود بر اساس درسنامه کتاب که در سایت قرار دارد، حداقل 15 یا 20 درس اول را نیز مطالعه نمایند که شامل لغات مهم و پرتکرار کنکور است.

توضیح اضافه: منظور از برهم زدن ترتیب الفبایی این است که شما می توانید با برهم زدن ترتیب لغات از گمراه شدن یا خسته کننده شدن مطالعه واژگان دوری نمایید. ما برای ساده شدن کار شما، درسنامه ای با این هدف تنظیم نموده ایم که در آن درسها و لغات به ترتیب اولویت مرتب شده اند. شما کافی است تا تنها بر اساس آن دروس جلو رفته تا به حداکثر موفقیت در یادگیری لغات دست یابید. در این درسنامه، لغات درس 1 از درس 2، درس 2 از درس 3 و …. مهمتر و پرتکرارتر می باشند. (لینک دانلود رایگان درسنامه جلد اول زبان عمومی ارشد زیر ذره بین)

آیا لغاتی که تعداد تکرار پایینی دارند، اولویت پایین تری دارند؟

هرگز بدین صورت نیست. لغات با تکرار پایین تا حدود زیادی هم ارزش با لغات با تکرار بالا هستند. این لغات پیش بینی ما از روند کنکور است و در سالهای گذشته از لغات با تعداد تکرار صفر نیز سوال مطرح شده است.  پس اگر زمان به مقدار کافی دارید از هیچ لغتی به راحتی نگذرید. تنها در صورتی که زمان اندکی دارید می توانید از برخی از این لغات صرف نظر نمایید.

در سال 1393، 17 درصد گزینه های مطرح شده در کنکور (به طور متوسط در شش گروه آزمایشی) از لغات با صفر بار تکرار کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین بوده است. یعنی 40 گزینه از 240 گزینه زبان عمومی شش گروه آزمایشی، از میان لغات پیش بینی کتاب زبان زیر ذره بین بوده است. این موضوع اهمیت این لغات را می رساند.

ساختار جدولی لغات انتهای کتاب گنگ است، معنای این جدول چیست؟

Vocabulary

همانطور که ملاحظه می فرمایید، برای هر لغت 5 باکس اصلی در نظر گرفته ایم:

 • در باکس اول و قرمز رنگ، کلمه اصلی نوشته شده است. این لغات از میان کتابهای معتبر و مهم تر از همه سوالات زبان عمومی کنکور کلیه رشته ها با وسواس خاصی انتخاب شده اند.
 • در بخش آبی رنگ، مترادف لغت به زبان انگلیسی نوشته شده است. گاها این مترادف ها می توانند در سوالات زبان تخصصی رشته شما نیز کاربرد داشته باشند.
 • در بخش زرد رنگ، ترجمه لغت اصلی نوشته شده است. این ترجمه بر مبنای دیکشنری های معتبر دنیا نوشته شده و در هیچ یک از لغات از لغت نامه های فارسی که غالبا دارای ایراد معنایی هستند، کمک گرفته نشده است.
 • در بخش سبز رنگ نیز تعداد تکرار لغت مورد نظر در کنکورها نوشته شده است. مثلا لغت abandon در 3 دوره کنکور تکرار شده است.  لغت هایی در کتاب وجود دارد که تا 16 بار در کنکورهای مختلف تکرار شده اند.
 • در بخش بنفش، مثالهایی برای لغت مورد نظر نوشته است. این مثال ها بر حسب لغت از 1 تا 3 مثال مختلف است که معنای لغت را به طور کامل شفاف خواهد نمود. سعی شده است این مثال ها دارای لغات مشکل نباشند تا تمرکز شما به هنگام خواندن آن، تنها بر یادگیری لغت اصلی باشد.

برای هرکلمه چند معنی ذکر شده است. آیا باید تمامی معانی را حفظ کنم؟

در هر زبانی، کلمات غالبا بیش از یک معنی دارند. (مثلا شیر در زبان فارسی!)

در این میان برخی از معانی پرکاربردتر و برخی دیگر به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند. ما تنها کاربردی ترین معانی هر لغت را ذکر نموده ایم. پس کلیه معانی را حتما به خاطر سپارید.

نکته بسیار بسیار مهم: برخی لغات در ظاهر چند معنی دارند اما کلیه معانی آنها یکسان است. به این مثال دقت کنید:

justice در معانی عدالت، انصاف، صحت و درستی است. آیا عدالت چیزی جز انصاف است و رعایت صحت و درستی در کار به عدالت نمی انجامد؟

پس بدانید که تمامی این معانی یکسان هستند و نیاز نیست در لایتنر کردن، 4 برگ لایتنر درست کرده و کار را سخت نماییم!! در هر جمله ممکن است یکی از کلمات بالا، بتواند به معنی کردن آن کمک کند اما هریک بیانی دیگر از آن لغت هستند و الزاما چیزی متفاوت و عجیب و غریب نیست! پس سخت نگیرید و در ظاهر کلمات قضاوت نکنید و نگویید باید برای هر کلمه 10 تا معنی حفظ کنم!!

به این مثالهای کلمه lend دقت کنید:

کلمه lend در صورت اصلی خود به معنای قرض دادن، وام دادن، اضافه کردن و دادن است. اما اینها در حقیقت یک کلمه هستند و تعابیر مختلفی از کلمه lend:

 The smile lent his face a certain boyish charm.

یعنی لبخند، به صورتش جذابیت پسرانه خاصی بخشید. یا جذابیت داد یا جذابیت اضافه کرد و افزود یا شاید اینجوری هم بشه در تعبیری شاعرانه تر گفت: جذابیت پسرانه خاصش را از لبخندش وام دارد!

پس سخت نگیرید و اکثر کلمات تعداد معانیشان اندک است و معمولا کلماتی که برای معانی ذکر شده در یک دایره اند.

البته در برخی موارد معانی دور هستند. برای settle داریم: حل و فصل کردن / ساکن و مقیم شدن.

مشخصا این دو معنا متفاوت از هم هستند و جمله مشخص خواهد کرد که settle در آنجا به چه معناست.

اندکی دیر برای خواندن زبان عمومی ارشد زیر ذره بین اقدام کرده ام! بهترین راه پیش روی من چیست؟

چناچه دیر با کتاب آشنا شده اید یا دیرتر اقدام به خرید کتاب نموده اید، می توانید به طریقه زیر کتاب را مطالعه نموده تا بازده شما حداکثر گردد:

بهتر است اگر در پاییز شروع به خواندن کتاب می کنید، از تستهای کتاب شروع به خواندن نمایید. تست های کنکور را از سال 93 به سمت سال 86 پاسخ دهید. پس نکته اول اینکه تستهای جدیدتر مهم تر و البته غالبا مشکل ترند.

هر کلمه ای که برای شما غریب است، یادداشت نموده و در دوران باقیمانده مرور کنید. می توانید برای دانستن معنی این لغات و تسلط بیشتر به بخش واژگان کتاب مراجعه کنید.

سپس اقدام به پاسخگویی به تستهای تالیفی نمایید. در نظر داشته باشید کلمات مهم این بخش را نیز لایتنر و مرور نمایید.

حتما نزدیک به زمان کنکور، کلمات با تکرار بالای 2 بار را نیز از بخش واژگان انتهای کتاب مطالعه نمایید تا درصد مطلوبی در انتظار شما باشد. تعداد این لغات حدود 500 می باشد.

آیا مهم است که سوالات رشته های دیگر را نیز پاسخ بدهم؟

بله حتما. شما نباید تنها به سوالات گروه و رشته خود پاسخ دهید. کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین، برای اولین بار سوالات کلیه رشته ها را گردآوری نموده و به آنها پاسخ کاملا تشریحی داده است. بعدها کتابهایی مشابه از این ایده استفاده نموده و چاپ شدند.

اما فلسفه این کار در این است که شما باید در نظر داشته باشید، هر سال 6 نمونه تست زبان عمومی طراحی شده و به صورت تصادفی بین 6 گروه امتحانی صبح و عصر چهارشنبه و پنج شنبه و جمعه تقسیم می شود. پس به طور مثال سوالات زبان عمومی کلیه دانشجویان صبح پنج شنبه از هر رشته ای که باشند یکسان است! همچنین این تقسیم شدن کاملا تصادفی است و سطح سوالات تقریبا برابر است و شانس اینکه سوالات عصر جمعه به دانشجویان صبح چهارشنبه می رسید کاملا وجود داشت.

پس به تمام این 6 گروه سوال (در سالهای 87 به قبل، 7 گروه بوده است) به یک دید نگاه نمایید. این شانس بزرگی برای شماست که این تعداد نمونه سوال و تست را با پاسخ تشریحی یکجا در اختیار داشته باشید.

هر سال کتاب چه تغییری خواهد داشت؟

هر سال، سوالات زبان عمومی کنکور ارشد سالی که گذشت به همراه حدود 100 لغت جدید و مهم به کتاب افزوده خواهد شد.

ما جهت احترام به عزیزانی که چاپ قدیم را تهیه نموده اند، تغییرات در این سایت و در بخش مطالب به محض ویرایش جدید قرار خواهیم داد.

من چاپ قدیم را دارم، آیا لازم است که حتما چاپ جدید را نیز تهیه کنم؟

همانطور که ذکر شد، سوالات زبان عمومی کنکور گذشته به همراه پاسخ گزینه ای و همچنین لغات منتخب جدید افزوده شده را در همین سایت و در بخش مطالب قرار خواهیم داد.

تغییرات ویرایش چهارم نسبت به ویرایش سوم را از این بخش دانلود کنید.

آیا به جز جلد اول زبان عمومی ارشد زیر ذره بین، برای واژگان لازم است کتاب دیگری بخوانم؟

به اعتقاد نویسندگان کتاب، خواندن این کتاب برای زبان عمومی کنکور ارشد کاملا کافی است. در کنکور ارشد بالا بردن درصد زبان به بیش از 80 درصد کاری بسیار دشوار است. بدبن معنی که خواندن کتابی دیگر در این راستا برای افزایش دامنه لغات ریسک بالایی نسبت به زمان صرف شده خواهد داشت و خواندن یک منبع کفایت می کند. ممکن است به مطالعه چندین کتاب دیگر بپردازید اما درصد شما ارتقا نیابد، اما اگر روند کنکور تغییر محسوس یا عجیب و غریبی ننماید شما قادر هستید تا به طور متوسط حداقل 80 درصد تستهای لغت را پاسخ دهید. ممکن است 3000 لغت دیگر از سایر منابع بخوانید و این 80 درصد به 90 درصد برسد اما ریسک این خواندن و صرف زمان، منطقی به نظر نمی رسد.

آیا لازم است تمام مترادفهای موجود در جلد اول را حفظ نمایم؟

تا جایی که توانسته ایم، سعی در آن شده است تا مترادف لغات یا کلماتی ساده باشند یا کلماتی که در کتاب تکرار شده اند؛ گرچه احتمالا برخی از لغات اندکی دشوارتر هستند. توصیه می شود در دور اول مطالعه تنها مترادف های ساده تر را حفظ نمایید و اگر زمان برای مرور بیشتر داشتید؛ به سراغ مترادف های دشوارتر روید.

در کنکور زبان عمومیارشد مستقیما از مترادفها سوال پرسیده نمی شود، اما به جهت آنکه یادگیری انگلیسی به زبان انگلیسی سرعت درک را افزایش می دهد، توصیه می شود از مترادفها به صورت کلی صرف نظر نکنید. در بخش زبان تخصصی تمامی رشته ها همواره سوالات مترداف (2تا3 سوال) وجود دارد که با دانش مترادفهای کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین قابل پاسخگویی است.

برای مثال، مترادفهای کلمه linger شامل wait, stay, remain هستند. هر سه این لغات بسیار ساده اند. نیاز نیست وقتی کسی از شما پرسید مترادف linger چیست، هر سه کلمه را فورا به او بگویید!! دانستن یکی از آنها نیز کافی است. گرچه اگر کسی از شما پرسید آیا stay و remain هم معنی هستند، مطمئنا به سرعت پاسخ می دهید: بلی… حال برای کلمه loom سه مترادف emerge, appear, impend را داریم. شاید شما بگویید دو مترادف اولی ساده تر هستند وسومی دشوارتر. در دور اول مطالعه همان دو مترادف ساده را یاد بگیرید و در زمان مرور سراغ مطالعه سومین مترادف بروید. پیش از این سابقه داشته است که از مترادفهای موجود در کتاب، تست طرح شود اما تعداد این سوالات به نسبت کمتر بوده است.

پس مترادفها را سخت نگیرید تا خواندن زبان برایتان ساده تر شود. هیچ وقت نیز از یادگیری زبان انگلیسی به زبان انگلیسی فرار نکنید و سعی داشته باشید حتما و فقط از دیکشنری های زبان اصلی استفاده کنید تا از لغت نامه های موجود فارسی.

چنانچه هنوز طریقه مطالعه مترادف ها برای شما گنگ است، این پرسش یکی از دانشجویان و پاسخ آن را نیز بخوانید. (کلیک کنید.)


نحوه مطالعه جلد دوم زبان عمومی ارشد زیر ذره بین

جلد دوم زبان عمومی ارشد زیر ذره بین را از کجا شروع کنم؟

پاسخ شما به زمان شروع بستگی دارد:

 • برای کسانی که از بهار یا تابستان شروع به خواندن این کتاب می‌کنند، پیشنهاد می‌کنیم از بخش اول کتاب که با دقت خاصی به ترتیب و اولویت بندی موضوعات چیده شده است، شروع کنند. زیرا در این کتاب سعی شده است تا با ترتیب خاصی از جز به کل حرکت کنیم. از فعل، حرف، اسم، قید و صفت شروع کرده تا در نهایت به عبارت، شبه جمله و ساختار جمله برسیم. به هنگام خواندن درسنامه گرامر نیازی به حفظ جز به جز تک تک مطالب نیست و تنها کافی است ضمن روخوانی کلی، به درک کلی مطلب دست یابیند. بهترین راه برای تثبیت گرامر، تست زنی است. فلذا پس از تسلط بر مباحث، از تست‌های کنکور سال ۸۶ که ساده‌ترند، شروع نمایید تا به کنکور سال گذشته برسید. در نهایت برای تثبیت یادگیری و تسلط بر قواعد، از تست‌های تألیفی و منتخب غافل نشوید.
 • برای کسانی که دیرتر (نیمه دوم پاییز به بعد) شروع به خواندن کتاب می‌کنند، توصیه می‌شود که ابتدا به تست‌های کنکورهای 93 تا ۸۶ به صورت برعکس پاسخ دهند و برای نکات گرامری که مشکل دارند، به بخش دستور زبان رجوع نمایند و با دقت و استفاده از مثال‌ها، به مفهوم و کاربرد آن موضوع خاص مسلط شوند.
 • حجم مباحث پر تکرار بالا نیست. شما می توانید با مراجعه به مقدمه بخش دستور زبان، حتی اگر زمان محدودی در دسترس دارید، تنها مباحث مهم و پر تکرار را مطالعه نمایید. طریقه یافتن این مباحث در دیباچه فصل دوم توضیح داده شده است.
 • مهم‌ترین مطلبی که برای یادگیری دستور زبان باید متذکر شد، این است که خواندن زیاد متون انگلیسی به روند پیشرفت شما کمک شایانی خواهد کرد. گرچه در ابتدا برای افرادی که سطح زبان متوسطی دارند، دشوار است اما به مرور این امر برایتان آسان خواهد شد. مثلا در مورد حروف اضافه افعال که با توجه به دامنه وسیع آن شما به هیچ وجه نمی توانید تمامی حروف را حفظ کنید، تنها راه یادگیری آن، خواندن متون زیاد و به اصطلاح ملکه ذهن شدن اصطلاحات، عبارات و حروف اضافه است.
 • در آخر پیشنهاد می شود چنانچه با ترجمه جملات (که اغلب از کلمات ساده‌ در آن استفاده شده است) مشکل دارید، حتما ابتدا جلد اول را مطالعه نموده و سپس به سراغ این جلد بیایید. البته سعی شده است این کتاب به گونه‌ای ساده و روان بیان شود که نیاز به دامنه بالای لغات، جهت یادگیری و فهم مثال‌ها نباشد.
 • و مهم‌تر از تمام نکات گفته شده، حتما مقدمه هر بخش را به دقت مطالعه نمایید. نکات بسیار مفید و بااهمیت مباحث، در مقدمه بخش‌های مختلف قرار داده شده است.

مفهوم اعدادی که در شروع هر فصل نوشته شده است، چیست؟

در بخش دستور زبان و توضیحات قسمت گرامر، عددی طوسی رنگ نوشته شده است. این عدد بیانگر تعداد دفعات تکرار آن مبحث در کنکور سراسری بوده است. این عدد می تواند اهمیت موضوع و میزان توجه طراحان کنکور به آن موضوع را معین نماید.

jelde2-tekrarبرای مثال از مبحث clause در کنکور کارشناسی ارشد 86 تا 93 کلیه رشته ها، 78 سوال مطرح شده است.

همچنین در شروع پاسخ به سوالات کنکور هر سال، به تفکیک مباحث  کتاب، تعداد سوالات مطرح شده آن بحث نوشته شده است. عدد 0.5 بیانگر آن است که سوالی خاص نیمی نیاز به دانش یک مبحث و نیمی دیگر نیاز به دانش مبحث دیگر دارد. jelde2-tekrar2برای مثال در سال 89 طبق جدول بالا از مبحث فعل و مصدر 11 سوال طرح شده که به تفکیک بیان شده از هر زیر موضوع چند تست آمده است. (در نظر داشته باشید هر سال شامل 6 دوره آزمون زبان عمومی ارشد و هر دوره 5 تست گرامر دارد. یعنی 11 تست از 30 تست سال مذکور از مبحث فعل و مصدر بوده است.)

معنی تمام کلمات را می فهمم، اما نمی توانم جمله را ترجمه کنم! مشکل از کجاست؟

مشکل از عدم تسلط شما به گرامر است. شما قصد ساخت خانه ای دارید، آیا آن خانه بدون داشتن سقف معنا خواهد داشت؟ مثل این است که بگویید من دیوارهای خانه را ساخته ام اما هنوز هم باران به درون خانه می آید! خب مشکل از سقف خانه است.

شناخت ساختار جمله به منزله آن سقف است و در حقیقت شکلی تازه و هویتی نو به خانه خواهد بخشید. پس برای شما توصیه می شود اول گرامر را بخوانید و پس از تسلط به ساختار آن سراغ ترجمه بروید. این بدین دلیل است که شما هنوز صفت را از قید، اسم را از فعل و حروف ربط و اضافه را از هم تشخیص نمی دهید و بدون این درک قادر به ترجمه صحیح نخواهید بود.

در کامنتهای همین صفحه، اگر معنی جمله خاصی را متوجه نشدید، حتما عنوان نموده تا ترجمه اش را برای شما قرار دهیم.

آیا مهم است که سوالات رشته های دیگر را نیز پاسخ بدهم؟

پاسخش مشابه به سوال در مورد جلد اول است. منبع کلوزتست گرامری آنقدر کم است که شما نباید هیچ کلوزتست گرامری را از دست بدهید. سوالات اکثر کلوزتستهای منابع زبان اصلی، متمرکز بر بحث واژگان است و این در حالی است که تمرکز کلوزتستهای کنکور ارشد، بر روی توانایی شما در درک ساختار و روند جمله است. پس فرصت خواندن تستهای گرامر کنکور سایر رشته ها (آن هم با پاسخ کاملا تشریحی به سبک زبان عمومی ارشد زیر ذره بین) را از دست ندهید.

همچنین طبق توضیحی که در بالا داده شد، هر سال 6 نمونه تست زبان عمومی طراحی شده و به صورت تصادفی بین 6 گروه امتحانی صبح و عصر چهارشنبه و پنج شنبه و جمعه تقسیم می شود. پس به طور مثال سوالات زبان عمومی کلیه دانشجویان صبح پنج شنبه از هر رشته ای که باشند یکسان است! همچنین این تقسیم شدن کاملا تصادفی است و سطح سوالات تقریبا برابر است و شانس اینکه سوالات عصر جمعه به دانشجویان صبح چهارشنبه می رسید کاملا وجود داشت.

پس به تمام این 6 گروه سوال (در سالهای 87 به قبل، 7 گروه بوده است) به یک دید نگاه نمایید. این شانس بزرگی برای شماست که این تعداد نمونه سوال و تست را با پاسخ تشریحی یکجا در اختیار داشته باشید.

هر سال چه تغییری در کتاب مدنظر دارید؟

ما در این کتاب هر ساله به افزودن تست‌های جدید کنکور و به روزرسانی نکات ضروری دستور زبان خواهیم پرداخت.

من چاپ قدیم را دارم، آیا لازم است که حتما چاپ جدید را نیز تهیه کنم؟

خیر- نیازی نیست مگر آنکه کتاب شما مربوط به دو سال قبل تر باشد. در صورت انتشار ویرایشی جدید، ما تستهای هر سال را به همراه پاسخ گزینه ای در سایت جهت دانلود قرار خواهیم داد.

پس توصیه می شود جهت جلوگیری از وصله کردن کپی های متعدد به کتاب، اگر کتاب شما مربوط به چاپ دو سال قبل است، جهت دسترسی به مباحث گرامری جدید و پاسخ تشریحی تستها، ویرایش جدید را تهیه نمایید . در غیر این صورت اقدام به دانلود تغییرات نمایید.

آیا خواندن جلد دوم برای گرامر کافیست؟

صد در صد. کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین، تنها کتاب گرامری است که بر مبنای پاسخگویی به کلوزتستهای کنکور ارشد طراحی شده است. سایر کتب زبان عمومی ارشد مبنای خود را آموزش زبان قرار داده اند یا به ذکر نکات بسنده کرده اند. ما در این کتاب سعی نموده ایم تا شما را با ساختار جمله آشنا کنیم و در روند جمله درگیر نماییم. این برای اولین بار است که ذره بینی بر روی تستهای گرامر قرار داده شده و موشکافانه گزینه های صحیح و غلط کنکور تحلیل شده است.

بدون شک تنها با خواندن این کتاب به سادگی قادر خواهید بود تا به حداقل 4 تست از 5 تست گرامر پاسخ دهید. خود شما با خواندن کتاب بر این موضوع صحه خواهید گذاشت. زمان یکساله صرف شده برای نگارش این جلد، گواهی بر این مدعاست.


پاسخ سوالات متداول جدید

آیا می توان به تلفظ لغات جلد اول کتاب دسترسی داشت؟

پاسخ شما مثبت است. زبان عمومی ارشد زیر ذره بین برای اولین بار در ایران، اقدام به انتشار فایل صوتی کتاب نموده است. ما به ازای تمامی لغات انتهای کتاب، بیش از 2110 فایل صوتی تهیه نموده ایم و آنها را به رایگان در اختیار شما قرار داده ایم. جهت دانلود رایگان فایل صوتی کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین کلیک کنید.

آیا دو جلدی زبان عمومی ارشد زیر ذره بین برای کنکور دکتری مفید است؟

دوجلدی زبان عمومی ارشد زیر ذره بین بر مبنای کنکور کارشناسی ارشد کلیه رشته ها نوشته است، از این رو بسیار جامع و کامل نگاشته شده است. ما با تطبیق سوالات واژگان کنکور دکتری 93 با کتاب زیر ذره بین دریافتیم که در دو گروه اصلی (شامل تمامی رشته ها به جز رشته زبان انگلیسی) از بین 24 سوال مطرح شده لغت، پاسخ 17 سوال عینا در کتاب زیر ذره بین موجود بود. همچنین با تطبیق گرامر کنکور دکتری با کتاب در همان دو گروه اصلی به این نتیجه رسیدیم که از بین 16 تست گرامر کنکور دکتری، 13 تست با جلد دوم کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین قابل پاسخ بود.

مبنای این نتایج کنکور دکتری سال 1393 است که کنکوری است 30 سوالی. جهت دانلود سوالات زبان کنکور دکتری می توانید از لینک زیر اقدام نمایید:

دانلود سوالات زبان کنکور دکتری 93

معنی بعضی از مثالهای جلد اول را متوجه نمی شم، چه کار کنم؟

ما سعی نموده ایم تا اکثر مثالهای دشوار جلد اول دارای معنی کامل باشند و برای کلمات دشوار درون مثالها نیز معنی خاص ارائه نموده ایم. اما چنانچه شما با جمله برخورد کردید که درک معنای آن دشوار بود، به سادگی از طریق لینک زیر مطرح کنید و در کمترین زمان ممکن معنای دقیق آن را دریافت نمایید:

لینک مثالهای دشوار جلد اول زبان عمومی ارشد زیر ذره بین

آیا آمار دقیقی از تعداد تکرارهای کتاب دارید؟ مثلا چند لغت 2 بار در کنکور تکرار شده است؟

بر مبنای جلد اول زبان عمومی ارشد زیر ذره بین که برای اولین بار در ایران، اقدام به انتشار لغات کنکور به همراه تعداد تکرار آن در 8 سال گذشته نموده است، اعداد دقیق زیر از نتایج تحلیل واژگان حاصل می شود:

657 لغت کتاب بدون تکرار هستند و پیش بینی می شود در کنکورهای آتی مطرح شوند. 929 لغت با یک بار تکرار، 287 لغت با دو بار تکرار، 122 لغت با سه بار تکرار، 60 لغت با چهار بار تکرار، 42 لغت با 5 بار تکرار و 56 لغت بیش از 5 بار در ادوار مختلف تکرار شده اند.

خواهشمند است در صورت استفاده از اعداد و ارقام بالا در سایر سایتها، حتما نام کتاب به عنوان مرجع تکرار ذکر گردد.

تعداد کامنتهای این صفحه بیش از 2200 عدد است. برای مشاهده کامنتهای قدیمی تر از دکمه کامنتهای قدیمی تر استفاده نمایید.

facebook-زبان-عمومی
google-plus-زبان-عمومی

Instagram-General-English-زبان-عمومی

2,404 کامنت برای پاسخ سوالات متداول دانشجویان در مورد زبان عمومی کنکور کارشناسی ارشد و دکتری

 1. حمیدرضا

  با سلام میخواستم بدونم برای تست واژگان ارشد چه کتابی رو معرفی میکنید و اینکه جلد سوم زیر ذره بین کی چاپ میشه و برای تست واژگان کافیه؟ چون جلد اول تست نداره

 2. maryam.shirzad

  سلام واحترام.
  بابت سایت خیلی خوبتون و خدمات عالی اش  واقعا سپاسگزارم .خیلی اتفاقی اینجا رو پیدا کردم و ایکاش زودتر سرچ میکردم برای زبان …
  کنکور ارشد حسابداری دارم . فاصله زیادی زبان گرفتم،سطح زبانم الان رو به پایین رسیده خیلی.
  میخاستم زبان کنار بزارم اما الان میخام حداقلش ۲۰-۳۰ درصد بزنم .توی رشته ما همین مقدار درصد خیلی خیلی زیاد تاثیر داره .حتی ۱۰ درصدش !!.میشه راهنماییم کنید از کجا شروع کنم ؟ الان ۵ ماه فرصت دارم فقط. هر دو جلد رو میرسم بخونم ؟ اگر نرسم کتاب تموم کنم بازم میتونم درصدی بزنم ؟ از دوستانم۵۰۴خوندن ،رای نبودن برا کنکور . میگفتن حیف وقتی که برا زبان گذاشتیم کاش برا تخصصی میزاشتیم…. حالا تردید دارم …
  حتما ترافیک کارتون زیاد هست با سایت بسیار کاربردیتون.. ممنون میشم من رو هم راهنمایی کنید .

  • سلام
   می تونید بخونید و برسید. لغاتی که تو کنکورهای سالهای قبل اومده رو بزنید می تونه کمک زیادی به شما بکنه.
   گرامر رو در حد دبیرستان باید بدونید. بعد برای گرامر کنکور وقت بذارید.
   برای زبان تخصصی هم باید در حد معمولی به واژگان و گرامر عمومی مسلط باشید وگرنه با حفظ لغت تخصصی و عدم تسلط به ساختار جمله نمی شه تست تخصصی زد.
   پس یه تقویت روی زبان عمومی داشته باشید و بعدش تخصصی
   ۲۰ یا ۳۰ خیلی دست یافتنی هست.

 3. mohamadi

  سلام وقت شما بخیر.
  خواستم از خدمتتون بپرسم  ویرایش جدید جلد ۲ مربوط به گرامر چه زمانی منتشر میشه ؟ جلد سوم که تست است چه زمانی منتشر میشه؟ و اینکه پیشتهاد شما برای مطالعه ی زبان تخصصی برای کنکور آی تی چه کتابی است؟
  پیشاپیش از پاسخگویی شما سپاسگزارم

  • سلام
   ویرایش جدید جلد ۲ رو سعی داریم تا آخر آذر برسونیم! شما هم برامون دعا کنید که برسه.
   بعدش حداکثر با فاصله یک ماه جلد ۳ میاد.
   برای زبان تخصصی آی تی می تونید کتاب پوران پژوهش رو مطالعه کنید.
   زبان تخصصی ای تهیه کنید که تست های ۱۰ سال اخیر کامپیوتر و آی تی در کنکور رو پاسخ تشریحی داده باشه و لغات این تست ها رو تجزیه و تحلیل کرده باشه.

 4. محمد

  سلام وقت بخیر
  من قصد شرکت در آزمون دکتری سال آینده رو دارم. خواستم از خدمتتون سوال کنم آیا خوندن کتاب های شما کفایت میکنه با توجه به گستردگی مطالب و منابع؟ و اینکه با توجه به فرصت نسبتا زیادی که دارم آیا میرسم هردو رو کامل مطالعه کنم؟ ممنونم

  • سلام
   وقت که خیلی خیلی زیاد دارید شما. حتما می رسید. ما کتاب دکتری رو هم در دست چاپ داریم.
   شما فعلا فقط جلد ۱ که واژگان هست رو تهیه کنید و گرامر رو از کتاب دکتری مخصوص به خودتون می تونید مطالعه کنید.
   اون حدود ۴ ماه دیگه چاپ خواهد شد.
   موفق باشید.

 5. فرزاد

  سلام برای دکتری امروز جلد یک کتابتون رو خریدم
  دو سوال
  یک اینکه با توجه به کمبود وقت چطور بخونم کتاب رو که حداکثر استفاده رو ببرم؟
  کتاب دکتری کی میاد؟؟

  • سلام
   کتاب دکتری واقعا یخرده دیرتر میرسه چون خیلی درگیر هستیم حقیقتا
   توی مقدمه کتاب جلد ۱ یه بارکدی هست که شما رو به صفحه پشتیبانی مخصوص جلد ۱ می رسونه
   اونجا یه سری فایل خوب برای دانلود و توضیحات صوتی دقیق در مورد طریقه مطالعه منتظر شماست.
   حتما بهشون گوش بدید.

 6. محمد

  سلام وقتتون بخیر

  فایل صوتی طریقه صحیح مطالعه کتاب جلد ۱ در صفحه پشتیبانی جلد ۱ کتاب ایراد داره و هرچی دانلود می کنم اجرا نمیشه. میشه لطف کنید بررسی بفرمایید. ممنونم

  • سلام
   شاید نرم افزار بدی اجرا می کنید.
   فایل سالم هست. حتی می تونید از روی سایت هم play کنید. فقط پسوند فایل ogg هست.
   می تونید فایل رو برای یکی از دوستانتون تلگرام کنید. نرم افزار تلگرام موبایل هم اجرا می کنه. winamp و خیلی دیگه از پلایرهای معروف هم اجرا می کنن.
   موفق باشید.

 7. Vida

  سلام و خسته نباشید.
  من داوطلب ازمون دکترا امسال هستم. نیمی از کتاب لغت مطالعه کردم تا الان. برای ویرایش جدید جلد دوم تا اخر اذر ماه منتظر باشم یا همون ویرایش قبلی تهیه کنم؟ سوال بعدی اینکه برای سوالات درک مطلب کتاب انتشارات کتابخانه فرهنگ کافیست؟

 8. رضا

  سلام

  دایره های لغات رو از کدوم قسمت باید دانلود کنم ؟

  چگونه یک صفحه شخصی بسازم ؟

  • سلام
   دایره لغات توی سایت نیست. توی ویرایش جدید این دایره ها در کتاب آورده شده.
   همچنین صفحه شخصی در این سایت نداریم. منظور این سوال رو متوجه نشدم
   فقط یه کد در مقدمه ویرایش جدید جلد ۵ هست که اگه اون رو با نرم افزار QR CODE SCANNER از روی مبایل اسکن کنید، وارد صفحه ویژه پشتیبانی کتاب خواهید شد.

 9. مهران

  با سلام و خسته نباشید من ویرایش جدید زیر ذره بین رو مطالعه می کنم تا الان ۲۱ درس رو مطالعه کردم آیا باید تمام درس ها مطالعه شود الان تست زنی شروع بشه یا نه ؟ لطف کنید در رابطه با مطالعه واژگان راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   لغات ۲ یا تعداد بیشتری تکراردار رو از درسهای باقیمانده تا آخر کتاب بخونید. بعدش می تونید برید سراغ تست زنی. چیز زیادی نیستن. زود تموم می شه.

 10. سینا

  سلام اقای جهان شاهی ، میخواستم بدونم سوالات زبان عمومی رشته های مختلف برای قبل سال ۸۶ از کجا تهیه کنم؟ شما دارید؟

  • سلام
   ما هم نداریم سوالات رو اما سبک سوالات به گونه ای بود که خیلی هم مفید نیست زدنش. یعنی اولویت خیلی پایین می شه. مخصوصا بخش گرامرشون.
   حتی تو ۱۰ تا سوال اول هم به جای واژگان، بعضا گرامر وجود داشته و سبکشم فرق داره.
   اگه پیدا کردیم توی کانال می ذاریم.

 11. m

  سلام دکتر جهان شاهی ممنون از تمام تلاش و وقتی که برای ما دانشجویان می گذارید، سوالم در رابطه با ۱۲۵ واژه انتهای ۵۰۴ هست، فایل صوتی و معنی آن رو از کجا می تونم پیدا کنم.اصلا وجود داره؟

  ممنون

  • سلام
   نمی دونم فایل صوتی یا چیزی ازش هست و یا خیر.
   اما لغات پیچیده ای نیستن و اگه جلد ۱ رو خونده باشین، اونها رو بلد خواهید بود.
   انتهای کتاب ۵۰۴ هست که نسخه پی دی اف کتاب هم همه جا موجوده.

 12. مهدی

  سلام

  آقای جهان شاهی اگر تمام کتاب را حتی تمام کلمه هایی که برای مترادف و مثالهایی که زدید را مثل لغات اصلی با تلفظ فارسی و معنی فارسی آن روی هر کلمه مینوشتید عالی و خیییییییییییییییییلی خوب میشد و دیگر ما برای تلفظ به مشکل بر نمی خوردیم و این اشتباه را تا آخر عمر با خود یدک نمیکشیدیم. دقیقا مثل کتاب راهنمای زبان عمومی انتشارات راه دانشگاه پیانور که بنده دو بار  این درسو افتاده بودم ولی با خرید همین راهنمای انتشارات راه این درس را ۱۸ و نیم گرفتم و قبول شدم برای همین پیشنهاد من نسبت به این کتاب هم همین است .

  از اینکه وقت گرانبهایتان را در اختیار این حقیر گذاشته اید بی نهایت سپاسگذارم .

  • سلام
   ما واقعا اون سبک از کتابها رو نه تنها دوست نداریم بلکه اشتباه می دونیم.
   نوشتن فارسی
   آی لاو یو
   نه تنها خنده دار هست در بعضی لغات، بلکه سطح دانشجو رو ارتقا نمی ده. کسی که خودش داره زبان رو می خونه، اگه اصولی یاد نگیره، با کلمه بعدی که روبرو می شه، هیچ حدسی ازش نداره. همیشه حاضر و آماده ترین لقمه، بهترین نیست.
   آزمونهای پیام نور هم سراسر از تکرار هست. یعنی سوالات تکراری سالهای قبل و … . در این حد که شاید بشه برای خیلی از درسها گفت که خوندن سوالات ۴ سال اخیرشون، می تونه تضمین قطعی نمره ۱۵ باشه!! چیزی که هیچ جای دنیا نیست.
   حداقل تا ۴ سال قبل که قطعا همین شکل بود.
   پس تمام نسخه ها برای تمام چیزها قابل تعمیم نیست.
   موفق و پیروز باشید همیشه.
   مرسی از اشتراک گذاری نظرات ارزشمندتان

 13. mental

  سلام جناب

  ویرایش ۹۴ دو جلدی شما رو دارم تغییرات  جدید جلد اول رو دانلود کردم می خوام بدونم تغییرات جلد دوم یعنی گرامر کی روی سایت آپلود میشه؟

  • سلام
   بعد از چاپ جدید. تغییراتش عحیب نیست. تست های ۹۵ که الان روی سایت قابل دانلوده و فقط نکات جدید رو می ذاریم که کلا ۴ یا ۵ صفحه بیشتر نمی شه.

 14. سلام خسته نباشید.اقای جهانشاهی اگه بخام تنها به زدن ۵ تست از ۱۰ تست ازمون ارشدبسنده کنم لطفا راهنماییم کنید که چنددرس اول کتاب واژگان(ویرایش جدید۹۵)از ۱۱۰درس رومطالعه کنم کافیه؟حداقل چنددرس

  • سلام
   درسی نرید جلو.
   لغات پر تکرار رو از ۱۱۰ درس بخونید.
   لغاتی که بیش از ۲ بار تو کنکور ارشد یا دکتری اومدن.
   اینها رو بخونین، مفیدترین بخش کتاب رو خوندین. اگه زمانی موند، برگردین از درس ۱ لغات صفر یا یکبار تکرار رو تا جایی که می تونید ببرید جلو.
   فک کنم اون لغات می شه جدود ۷۰۰ تا.

 15. !

  سلام استاد
  داشتم زبان عمومی از کتاب شما برای ارشد برق ۹۶ میخوندم،دفترچه کنکور اومده همه چیز تغییر کرده،به جای دو دفترچه امسال یک دفترچه داریم،تعداد سوالات بعضی درسا هم تغییر کرده!ضرایب هم تغییر کرده(زبان ضریب دو شده).میخواستم بپرسم نظره شما در مورد سوالات زبان چیه؟به نظرتون باز هم ۳۰ سوال میاد یا کمتر میشه؟فکر کنم اصلا عمومی نیاد!لطفا راهنمایی کنید.ممنون…

  • سلام
   چرا عمومی نیاد؟؟؟ ضریب ها سال به سال تغییر می کنه و منحصر به رشته برق نیست. کم و زیاد می شه و این تغییر ربطی به سوال نداره. تعداد سوالات هم تغییری نمی کنه.
   تغییر ضریب ربطی به تغییر سوالات نداره.
   مثلا ضریب درسی بشه ۵، یعنی ۲۰ تا سوالش می شه ۱۰۰ تا! آخه چه استدلالیه این؟
   رشته هایی که تو کنکور زبان عمومی ندارن، دقیق مشخص شدن. مثلا رشته حقوق رو نگاه کنین. نوشته متون تخصصی به زبان انگلیسی (یعنی دیگه زبان عمومی و تخصصی نیست) وقتی نوشته عمومی و تخصصی، یعنی هر دو رو خواهید داشت و همون سبک قدیمه.
   بعدشم برای برق، ضریب بیشتر دروس رو یه دونه کم کردن و این مخصوص یه درس نبوده که پیچیده می کنین موضوع رو.

 16. سینا

  سلام اقای جهانشاهی ، خوندن کتاب Verbal Advantage رو به عنوان مرجع کمکی  پیشنهاد میکنین؟ کلا نظرتون راجب این کتاب چیه؟

 17. amir bani

  سلام
  دو تا سوال داشتم
  اول اینکه  فقط با دانش لغات ‌دبیرستان و پیش دانشگاهی چند درصد میشه زد حدودا؟ ( ضمن اینکه کتاب جلد یک شما هم برخی از لغات مربوط به دبیرستان هست)
  دوم اینکه یبا توجه به وقت کم یادگیری لغات بالای ۳بار کافیه؟ مرسی.

  • سلام
   با دانش زبان دبیرستان، در حالت خوش بینانه می شه ۲ تست زد.
   لغات بالای ۳ بار هم اگه اضافه شه، این عدد در حالت خوش بینانه به ۴ یا ۵ میرسه.
   اینها همه ش خوش بینانه بود.

   • a bani

    ممنون بخاطر پاسخگویی. پس با توجه به اینکه کمتر از ۴ماه دیگر تا کنکور باقی است چطوری برای حداقل ۵۰درصد تست باید لغت های کتاب رو یاد گرفت؟ منظورم اینه لغات بالای چندبار تکرار؟

 18. reza

  سلام استاد

  یکی از دوستام کتاب گرامر شما رو نداره و یجورایی غیر مستقیم ازم خواست کتاب شما رو برای چن وقت بهش بدم.گفتم اول از خودتون بپرسم بدونم آیا راضی هستید این کار رو انجام بدم یا نه که خدایی نکرده بهتون مدیون نشم.با تشکر

  • سلام
   از دید من بهترین کار هدیه کتاب، قرض دادن کتاب و .. هست. حتی خواهش می کنم اگه کسی کتاب رو خونده و دیگه نمی خواد یا ویرایش جدید رو داره، قبلی رو بذاره کتابخونه محل.
   اون چیزی که ما راضی نیستیم، انتشار کتاب در فضای مجازی هست. و شدیدا مخالف نقض قانون کپی رایت و انتشار فایل لایتنر کتاب در سایت هستیم که از دید ما رضایتی پشتش نیست و حرام هست.
   عمل شما، ثواب خالص است. درود بر شما

 19. hossein

  سلام استاد
  برای داشتن  سوالات زبان ارشد گروهای مختلف هر سال چه رشته هایی رو باید دانلود کنم؟ سوالات زبان ۹۰تا ۹۵ رو میخوام قسمت لغاتش رو کار  کنم.
  سپاس

 20. جمال

  با عرض ادب و سلام خدمت آقای جهانشاهی. پیرو سوال قبلی ام مبنی بر اینکه چطور می توانیم در جملات، that ضمیر موصولی را از that  معمولی تشخیص دهیم.شما فرموده بودید” این دو اصلا شباهتی ندارن غیر از اینکه تو ترجمه فرق ضمیر موصولی با حالت دیگر زمین تا آسمونه و معنی رو دچار اشکال می کنه، جایگاه قرارگیری هم مهمه” همچنین فرموده بودید مثال ارایه نمایم تا بررسی نماییم. لطفا مثالهای ذیل را مد نظر قرار دهید و در مواردی که از نوع ضمیر موصولی هستند نوع ضمیر را به همراه دلیل آن بیان بفرمایید. . با تشکر فراوان
  ۱٫     (۱)It is very convenient that you live near the office.
  ۲٫       (۲)All I can say, in defense of my actions, is that I had little choice.
  ۳٫       (۳)The general consensus in the office is that he is useless at his job.
  ۴٫       (۴)The most visible and conspicuous fact is that people now live better than a century ago.
  ۵٫       (۵)Rock bands that best exemplify the spirit of the age.
  ۶٫       (۶)A creature that is hunted and killed for food by another animal.
  ۷٫       (۷)Despite assurances that the product is safe, many people have stopped buying it.
  ۸٫       (۸)Later it emerged that the judge had employed an illegal immigrant.
  ۹٫       (۹)The idea that there is life on the other planets is the central premise of the novel.
  ۱۰٫   (۱۰)Rules that preclude experimentation in teaching methods.
  ۱۱٫   (۱۱)Patterns of behavior that derive from basic beliefs.
  ۱۲٫   (۱۲)Houses that lack basic amenities.
  ۱۳٫   (۱۳)They had started with the premise that all men are created equal.
  ۱۴٫   (۱۴)Efforts to expand the terrorist industry is negated by reports that sea is highly polluted.
  ۱۵٫   (۱۵)Subtle differences that are difficult to apprehend.

  • سلام
   یخرده تعداد مثالهاتون زیاد نیست؟
   تو جلد ۲ ویرایش جدید زبان زیر ذره بین، دقیقا that-clause توضیح داده شده.
   این that میتونه جانشین لغتی بشه و ضمیر موصولی باشه و یا می تونه موصول باشه و نقشی جز ربط دهندگی در جمله نداشته باشه.
   توی جمله اول صرفا موصوله و این موضوع بعد از برخی لغات رخ می ده. تو جلد ۱ ویرایش جدید و جلد ۲ ویرایش جدید زبان زیر ذره بین اینها رو مشخص کردیم و تنها کتابی هست که این موارد رو داره.
   مثال دیگه ش، مثال ۱۲ هست که اینجا ضمیر موصولی هست و نقش داره و در واقع that جایگزین house شده. تو مثال ۱ ولی that جایگزین convenient نشده و نقشی نداره…
   چندین صفحه توضیح داره اگه بیشتر نیاز داشته باشید و می تونید به کتب مذکور مراجعه کنید.

 21. محمد

  سلام.وقت بخیر

  اینکه گفتین تو زمان باقیمانده لغات با ۲ تکرار و بیشتر رو تا آخر بخونیم و بعد لغات صفر و یکبار تکرار رو،،روش خوندنشون چطوری باشه؟؟ روش تیک ایت وقت گیر هست در این زمان یک ماه…

  • سلام
   روش خوندن تیک ایت، کمترین زمان رو می گیره. از لایتنر سریع تره. باز هم اگه روش دیگه ای دارید از اون بخونید اما مرور باید داشته باشه و فقط روخونی نباشه.

 22. عباس

  سلام.قیمت کتاب جلد۳ یعنی تستهای واژگان چقدره؟

 23. امیر

  سلام

  من تو آزمون ها زبان رو بین ۶۰ الی ۷۰ میزنم تا ۱۰۰۰ واژه رو هم مطالعه کردم. برای افزایش نمره چه راهکاری وجود دارد.

  با تشکر

  • سلام
   درصد شما که خیلی خوبه.
   لغات رو تموم کنید و تخصصی و گرامر رو تقویت کنید. توصیه خیلی عجیب غریبی نمی شه داشت و بالا بردن درصد از یه عددی، نیاز به زمان بیشتری داره.

 24. امیر

  ضمنا مدت زمان پاسخگویی به ۳۰ سوال زبان چند دقیقه است؟ رشته صنایع سیستم

 25. هادی

  سلام من دانشجوی مترجمی ترم اخر هستم، ارشد زبان شرکت کردم.
  با توجه به محدودیت وقت علاوه بر کتب شما، نیاز هست کتب in use مثل grammar , collocation , idiom , phrasal verb مطالعه شود یا در کتب شما پوشش داده شده است؟

  • سلام
   کتاب ما واژگان اصلی و پرتکرار زبان انگلیسی رو پوشش می ده و برای هر کارکردی مناسبه اما از روی کنکور زبان نوشته نشده و شما حتما باید کتاب های جانبی هم بخونید.
   یعنی این دو جلدی برای کلیه رشته ها به جز منحصرا زبان هست و برای رشته شما فقط می تونه در حد سوالات ساده و متوسط رو پاسخگو باشه.

 26. k

  سلام خسته نباشین ببخشید من امسال کنکور ارشد حسابداری میخوام شرکت کنم و تا الان هیچی زبان نخوندم تا سوم بهمن درگیر امتحانات پایان ترم هستم.اگه از سوم بهمن تا روز کنکور دو جلد کتابتون رو بخونم، میرسم؟و امکان پاسخگویی به تمام ۱۵ سوال هست؟زبانم خوبه دوست دارم درصد خوبی کسب کنم.میتونم؟

  • سلام
   واقعا امکان پاسخ به ۱۰۰ درصد سوالات شاید برای ۰٫۵ درصد افراد ممکن باشه. (البته کاری نداریم که بعضیا که زبان رو ۸۰ میزنن تو رزومه شون می زن پاسخ به ۱۰۰ درصد زبان عمومی!)
   ولی حقیقت امر اینه که کارتون سخته. شما تلاش رو کنید و درگیر نتیجه نباشید. انشاا… که به بهترین نتیجه بر حسب تلاش و دانشتون برسید.

 27. میلاد

  سلام استاد گرامی من کتاب جلد یکم برای سال ۹۳ هست و تغییرات ۹۳ به ۹۴ و ۹۴ به ۹۵ رو هم دانلود کردم و تمامی لغات کتاب رو مسلطم. الان شروع کردم به تست زدن. در تغییرات ۹۴ به ۹۵ به همه سوالات پاسخ تشریحی داده شده ولی برای ۹۳ به ۹۴ فقط کلید جواب ها وجود داره و پاسخ تشریحی نداره و الان که سوالات ۹۴ رو کار می کنم تو بعضی تستا به مشکل برخوردم و احتیاج به پاسخ تشریحی دارم و برام مقرون به صرفه هم نیست که کتاب چاپ جدید رو بخرم چون تمام کتابارو خوندم چه لغت چه گرامر.الان برای حل مشکلم در تستای ۹۴ باید چه کار کنم؟

  • سلام حضور شما
   توی ۹۵ هم به گرامر کامل پاسخ دادیم اما پاسخ تست های واژگان فک کنم در هر دو سال یکی هست.
   سوالی داشتید بپرسید و یا چون کتاب قبلی رو دارید، می تونید از کتاب دوستانتون این بخش رو کپی کنین.

 28. مهسا

  با سلام خدمت استاد جهانشاهی
  من داوطلب کنکور ارشد هستم و متاسفانه خیلی دیر و به تازگی با کانال شما آشنا شدم و از کلاس سه روزه شما در این ماه با خبر شدم و به شدت به حضور در این کلاس نیاز دارم اما گویا ظرفیت کلاس تکمیل شده است . از شما بزرگوار خواهشمندم مرا یاری کنید تا بتوانم در کلاس شما شرکت کنم.
  با سپاس

  • سلام
   با موسسه پژوهش مکاتبه کنید. انشاا… که کمکتون کنن.
   کلاس خیلی وقت هست ظرفیتش تکمیل شده ولی باز هم اگه بتونن کمک می کنن.
   ۰۲۱۸۶۷۴۱ داخلی ۱۰۴ یا ۱۰۷

 29. مصطفی

  سلام خیلی اوقات تمام معناهای لغات vocabulary را میدونیم ولی ترجمه صحیح انجام نمیشه. میخواستم بدونم کتابی برای تقویت و تمرین vocabulary داریم؟

  • سلام
   اگه تمام لغات رو می دونید اما نمی تونید ترجمه کنین، مشکل از گرامر شماست.
   بهترین راهکار تقویت گرامر هست.
   برای تقویت وازگان، از جلد ۱ زبان عمومی زیر ذره بین استفاده کنین.

 30. صحت

  با سلام،می خواستم بدونم این کتابا و آماری که تو سایت راجع بهش هست شامله زبان عمومی مجموعه زبان هم میشه؟ مقطع ارشد مد نظرمه ,ممنون

  • سلام
   این کتاب برای تمام رشته های سازمان سنجش نوشته شده جز منحصرا زبان و ام بی ای.
   برای این دو رشته، می تونه پایه خوبی باشه اما باز باید بعدش منابع دیگه ای رو بخونین.

 31. farzane

  سلام وقتتون بخیر..ممنون از زحمات فراوان شما من از کتاب ها و سایت شما بهترین نتیجه رو گرفتم و دارم به همه توصیه میکنم..خدا قوت

  امسال مثل پارسال آزمون های دو هفته یک بار برگزار نمی کنید تو سایتتون؟

 32. mohammad

  سلام و خسته نباشید

  پاسخ تشریحی درس زبان عمومی و تخصصی کنکور سال ۹۵ رشته مهندسی مکانیک رو میخواستم…ممنون میشم اگر کمک کنید

 33. علی

  سلام استاد من قبلا از روی منبع دیگه ای خوندم که مخصوص کنکور ارشده تقریبا به لغاتش تسلط دارم.
  الان کتاب شما روز دهم هستم حساب کردم اگه هرروز بخونم درسای پایانی نمیرسم واسه دوره.پیشنهادتون چیه؟؟
  (اگه بخوام دوروز و تو یه روز بخونم تیک ایت بهم میخوره.)

  • سلام
   الان فقط لغات با ۲ بار تکرار یا تعداد بیشتر رو بخونید. کنار هر لغت تعداد تکرارش نوشته شده.
   یعنی ترتیب درسنامه ای رو بذارید کنار و روزانه ۲۰ لغت با تعداد تکرار ۲ یا بیشتر رو بخونین.
   حدود ۶۲۰ لغت کتاب واجد این شرایط هستن. تا آخر کتاب که خوندین، برگردید و از درس ۱۱ لغات صفر یا یکبار تکرار رو ادامه بدین.

 34. مجتبی از اصفهان

  سلام

  بی مقدمه ضمن تشکر از راهنمایی های گذشته .

  ۱- من ۴۳ درس از جلد قدیم ( ۴۵ * ۴۳ ) لغت را داخل جعبه لایتنر بردم. و مابقی تا درس ۵۵ هم میخام فوق العاده آروم (روزی ۹ لغت) تا پایان اسفند بخونم و هر روز همون ۴۳ درس رو با جعبه مرور کنم.
  ۲- تست را از الان (هفته اول بهمن) میخام شروع کنم. و هفته ای یک جلسه با دوستم ک رشته زبانه گرامر و متن کار می کنیم. –
  ۳- از هفته اول بهمن هم میخام هفته ای سه متن تحصصی رشته مدیریت را بخونم و با تکنک های متن کنکور اشنا بشم.

  سوال :
  با توجه به ضریب ۳ زبان تو رشته مدیریت ۳ مورد بالا می تونه به من کمک کنه ؟
  یا پیشنهاد های دیگری دارید.
  ممنون میشم دقیق بهم بگید چیکار کنم. ( درصد مورد هدف ۷۰ است)

  • سلام
   سپاس از شما
   فک کنم پاسخ شما رو تلگرام یا ایمیل زده بودیم.
   برنامه تون عالیه و همینطور برید جلو. فقط تستهای ۹۵ و لغاتی که جدید به کتاب اضافه شده هم به برنامه تون اضافه کنید.

 35. زهرا

  زهرا
  باسلام و احترام
  ببخشید من یک ماه تا کنکور دکتری فاصله دارم چیکارکنم که بتونم ۵تا سوال روجواب بدم.
  توروخدا کمک کنید من شهرستان هستم. کتاب های شمارو هردو جلد تهیه کردم.
  از نکاتی که برای سال ۸۶کتاب لغت هست که نکات کلیدی و صریحی داره مشابه اون نکات که بتونمحداقل ۵ تا سوال روجواب بدم چه جوری پید ا کنم.
  توروخدا کمکم کنید
  مرسی مممنون از لطف تون

  • سلام
   دقیق متوجه نکات سال ۸۶ نشدم. سال ۸۶ یه سری تست گرامر داره و توضیحاتش اونجا اومده.
   شما همون دو جلد رو بخونین، می تونید ۵ تا تست بزنید! ۵ تا تست اصلا عدد بزرگی نیست و تلاش کنید راحت می تونید دست پیدا کنید.
   باز هم اگه سطح تون مشخص می شد، بهتر می شد مشاوره داد.
   این مطلب رو هم بخونین:
   چگونه برای زبان ارشد و دکتری بخوانم؟

 36. حسینی

  با سلام
  آقای مهندس من توی دوره گرامر شرکت کردم و روز آخر اواسط کلاس به دلیل مسئله ای مجبور به ترک کلاس شدم و به یکی از همکارانتون سفارش کردم که فایل صوتی کلاس رو برام بفرستند که نفرستادن!!!!!!
  در هر صورت اگه امکان داره یا فایل صوتی روز دوم و یا فایل pdf  کلاس رو برام بفرستید.
  با تشکر فراوان

  • سلام
   من خودم فایل صوتی کلاس خودم رو ضبط نمی کنم و ندارمش! کلاس هم جزوه داشت که در اختیار دانشجویان گذاشتن و پی دی اف دیگه ای جز اون ندارم متاسفانه.

 37. علی وفوری

  با سلام و خسته نباشید
  استاد سوالات کنکور ارشد سال ۹۵ رو از کجا میتونیم دانلود کنیم؟
  قسمت تغیرات فقط درسنامه بود…

 38. محمد

  سلام جناب

  ۱- در مباحث انگلیسی در مورد “لغات مشابه” چه اصطلاحی بکار میبرن؟ مثلا  confuse words میگن یا  similar words  یا …..؟
  ۲- آیا کتاب ۴۰۰۰ واژه ضروری پروفسور پال نیشن که در ۶ جلد چاپ شده رو می تونیم به عنوان رفرنس معرفی کنیم ؟ مثل کتاب های ۳ گانه ۱۱۰۰ و ۵۰۴ و واژگان ضروری تافل که معمولا رفرنس معرفی میشن ! یعنی می تونیم بگیم فلان لغت در جلد ۵ کتاب ۴۰۰۰ وازه ضروری اومده؟
  ۳- تفاوت کتاب واژگان ضروری تافل در ویرایش جدید و قدیمش چیه؟ خیلی فرق کرده؟
  ۴- ایا کتاب فارسی در مورد ریشه شناسی لغات انگلیسی سراغ دارید به من معرفی کنید؟

 39. سینا

  اقای جهان شاهی سلام.
  سوال اول اینکه به نظرتون با کتاب شما وربال جی ار ای رو میشه حدودا چند اورد؟
  دوم اینکه ایا در اینده برنامه ای برای گرداوری کتابی در زمینه لغات ازمون های بین المللی دارید؟!

  • سلام
   وربال جی آر ای، آنالیز منطقی متن هم داره و الراما فقط واژگان نیست. جلد ۱ می تونه ۴۰ درصد بخش واژگانش که می شه حدود ۱۰ نمره کل رو پوشش بده.
   جلد ۱ برای آزمون های تافل و آیلتس کفایت هست. برای آزمون جی آر ای انقدر دامنه لغات زیاد هست و انقدر منابع متنوع هست که به نظرم خیلی ورود بهش منطقی نیست. دسترسی به تست های سالهای قبل جی آر ای هم بسیار دشوارتر از تافل هست و این هم موضوع رو سخت می کنه و نمی شه منبع خیلی دقیقی براش نوشت.

 40. f.p

  سلام

  یه فایلی بود لغات جدید رو که اضافه شده بود نسبت به جلد قبل داشت، قبلا دیده بودمش ولی الان پیداش نمیکنم از کجا دانلود کنم؟

 41. محمد

  سلام جناب
  ببخشید عبارت (۸۸ لغت مشابه در انگلیسی) در زبان انگلیسی چطوری نوشته میشه؟
  و اینکه دو سوال در موردش دارم:
  ۱-ایا قبل از عدد ۸۸ باید حرف the  بکاربرده بشه؟
  ۲- confuse یا confusing یا confused کدومش به جمله بالا می خوره؟ چرا؟

  • سلام جناب
   متاسفانه این ترجمه شبیه ترحمه روی جلد آموزش زبان هست که مولف باید خودش بتونه این کار رو انجام بده.
   ما نمی تونیم کتابی که شما دارید بعنوان مولف می نویسید رو براتون ترجمه کنیم.
   مثل خیلی از کتب دیگه، روی جلد رو فارسی بزنید. ولی بدونید برای نوشتن کتاب، باید به زبان مسلط باشید و صرفا به جهت کسب درآمد کتاب ننویسید که سرشار از ایراد می شه.
   در مورد لغات مشابه هم این رو بگم که تو تست های کنکور از بین ۴۰ تست ۹۵ فقط ۱ تست اینجوری اومد و از بین ۶۰ تست ۹۴ هم ۲ تست این شکلی بوده و یکی از دوستان کپی کننده معروف از کتاب ما که بعدا نام خودش رو استاد گذاشت و الان کلاس تشکیل میده، این زحمت شما رو کشیده قبلا و کتابی این شکلی درآورده که از نظر ماهیتی و از نظر زبان شناختی سرشار از ایراد هست. به نظرم این موضوع رو انجام ندید منطقی تر هست. من رو یاد اون فرد میندازید.
   شرمنده جناب

   • محمد

    سلام

    من اون فرد نیستم ولی خواستم به شما بگم اینقدر زود در مورد ادم ها و اهدافشون قضاوت نکنید! بازار کنکور خیلی بازار بدیه!!! طرف اومده کتاب مزخرف کدینگ لغات ۱۱۰۰ و ۵۰۴ و تافل رو چاپ کرده و با کمال تعجب به چاپ دوم رسیده! یا کتاب  ۶۲۰ جمله پایه در مکالمه رو برید ببنید خندتون میگیره! ولی این کتاب هم رفته چاپ دوم!

    • سلام
     البته شما قبلا هم پیام داده بودید که می خواید کتاب چاپ کنید با این شرایط. برای همین بحث قضاوت نیست و بحث کامنتهای قبلی شما هست.
     همونجا هم توضیح دادم که فقط نباید مثل قارچ در جامعه کتاب منتشر بشه و باید پشتش ایده و خلاقیت در کنار دانش باشه.
     موفق باشید.

 42. farzane

  سلام وقتتون بخیر
  سپاس از راهنماییهای بسیار مفید شما
  میخواستم ببینم آیا به نظر شما کتاب های زیر ذره بین و آزمون هایی که برگزار میشد و قرار شد امسال هم برگزار بشه برای افرادی که زبانشون ضعیفه هم کاربرد داره و هر فرد با هر سطح زبان میتونه استفاده کنه ازشون؟
  با تشکر از زحمات فراوان شما

  • سلام
   هر فرد با حداقل دانش دبیرستان؛ براش مفید خواهد بود. فردی که زبانش صفر مطلق هست، طبیعتا باید با کتابهای سطح پایین تر شروع کنید. پیش نیاز در حد دبیرستان کفایت است.
   موفق باشید.

 43. S.m

  سلام.وقت بخیر

  استاد من سال گذشته در کنکور ارشد درصدی حدود ۷۸ بدست آوردم.دو غلط مربوط به لغات و دو غلط در تستهای مربوط به متنها داشتم و یک اشتباه سهوی در گرامر(به علت بی دقتی در خوندن جمله).سوال من اینه که با توجه به زمان باقیمونده خصوصا در قسمت متنها چه کاری میتونم انجام بدم که درصد بهتری بگیرم؟اینم ذکر کنم که جلد یک کتابتون رو دارم مطالعه میکنم

  • سلام
   این طور که شما نوشتید، این اشکالات هم سهوی بوده! به نظرم همین مسیر رو ادامه بدید. درصد خوبی حتما خواهید گرفت.
   نمی دونم برای تخصصی چی زدین اما حتما تست های تخصصی ۱۰ سال اخیر رشته تون رو بزنین.

 44. امیر

  با عرض سلام و خسته نباشید.

  رشته من ام بی هست و لغات ۴۰۵ و واژگان ضروری رو خوندم و در حال تموم کردن لغات ۱۱۰۰ واژه هستم. ولی در گرامر مشکل زیادی دارم و نمیدونم دقیقا از کجا شروع کنم. زبان ام بی ای تخصصی هست همونجوری که میدونید و از امسال با رشته اجرایی یکسان سوال داده میشه. سوالم اینه ایا واسه واژگان منبع دیگه ای لازمه تو مدت باقی مونده شروع کنم یا نه و اینکه گرامر تخصصی رو از کتابای رفرنس بخونم یا زبان زیر ذره بین عمومی کفایت میکنه؟

  ممنونم.

  • سلام
   اگه زیر ذره بین جلد دو رو دارید از اون بخونید و اگرنه از منابع در دسترس تون بخونید.
   برای واژگان، و البته برای گرامر، تست های ۱۰ سال اخیر رشته تون رو بلد باشید تا حد بسیار زیادی کفایت هست.

 45. naghmeh

  سلام وقتتون بخیر..من جلد یک و دو زبان عمومی رو تا پایان اسفند تموم میکنم… و جلد ۳ رو از فروردین شروع میکنم..میخواستم بدونم پیشنهادی برای نحوه ی مرور جلد یک و دو دارید ؟  و اینکه جلد ۲ , کلوزتست سال ۹۵ رو نداره,ایا جایی در سایت سوالات این سال رو گذاشتید ؟

 46. محمد

  سلام جناب
  زیاد مزاحم میشم ببخشید
  یه سوال دارم فایل pdf سه کتاب high school , college bound و essential words for the GRE رو چطوری پیدا کنم ؟ خیلی توی اینترنت گشتم ولی پیدا نکردم اونایی هم که گذاشتن اومدن کتاب رو اسکن کردن و بعد فایل اسکن رو pdf کردن، که اینجوری نمیشه سرچ کرد!!
  شما لینکی یا سایتی سراغ ندارید که فایل پی دی اف این سه کتاب رو داشته باشه که بشه توشون سرچ کرد؟ البته کتاب ها رو دارم تازه خریدم ولی پی دی افش هم بدرد می خوره
  ممنونم میشم اگه مک کنید

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

*

Top