زبان عمومی دکتری و ارشد

جهانشاهی - یوسف زاده

پاسخ سوالات متداول دانشجویان در مورد زبان عمومی کنکور کارشناسی ارشد و دکتری

در این مطلب قصد داریم مهمترین سوالات دانشجویان در مورد زبان عمومی کنکور کارشناسی ارشد و کنکور دکتری را پاسخ دهیم. شما می توانید سوالات خود را در مورد نحوه مطالعه زبان عمومی و همچنین در مورد چهار جلدی زبان عمومی زیر ذره بین در انتهای این مطلب بیان نمایید.

به تمامی نظرات رسیده در پایین این صفحه در اسرع وقت پاسخ داده می شود.


جدول مطالب

نحوه مطالعه و تحلیل سوالات زبان عمومی ارشد

سبک و تعداد سوالات زبان عمومی ارشد چگونه است؟

سوالات زبان عمومی کنکور ارشد، مشتمل بر 30 سوال برای هر رشته و گرایش می باشد. این 30 سوال به دو گروه 15 سوالی تقسیم می شود. زبان عمومی و زبان تخصصی.

 • سوال 1 تا 10 سوالات زبان عمومی و مرتبط با مبحث واژگان است.
 • سوال 11 تا 15 سوالات زبان عمومی و از بخش گرامر آن است. این بخش از سوالات در قالب کلوزتست مطرح می شود.
 • سوال 16 تا 30 سوال زبان تخصصی هر رشته است. معمولا در این بخش، داوطلبان با سه متن تخصصی روبرو هستند که از آنها سوالات تخصصی رشته مورد نظر پرسیده می شود. گاها دیده شده که یکی از این متنها حذف شده و به جای آن 5 تک سوال تخصصی پرسیده می شود. (یعنی با دو حالت روبرو هستیم: 3 متن تخصصی و هر متن 5 سوال یا دو متن تخصصی هر متن 5 سوال به همراه 5 سوال جای خالی)

برای پاسخ به سوالات 1 تا 15 خواندن دو جلد زبان عمومی ارشد زیر ذره بین کفایت می کند. (جلد اول برای سوال 1 تا 10 و جلد دوم برای سوال 11 تا 15 طراحی شده است.) همچنین برای پاسخگویی به سوالات تخصصی رشته خود، لازم است علاوه بر دانش مطلوب در زمینه رشته خود، با تکنیکهای پاسخگویی به متن آشنا باشید. در ویرایش جدید جلد اول و مردادماه 93، این تکنیکها به کتاب افزوده خواهد شد. شما با خواندن همان دو جلد و بدون مطالعه زبان تخصصی به طور متوسط می توانید به درصد 60 در زبان عمومی و تخصصی کنکور دست یابید.

کدام منابع بیشتر مورد تاکید طراحان کنکور ارشد است؟

معمولا طراحان زبان عمومی ارشد، بر روی منبع خاصی نظر ندارند. سوالات از طیف گسترده ای از منابع مطرح می شود. به همین جهت اصلا نمی توان منبع خاصی را برای سوالات در نظر گرفت.

برای اولین بار در کتاب جلد اول و دوم زیر ذره بین منبع هر سوال ذکر شده است. سعی شده تا تمامی مثالهای انتهای کتاب و سوالات تالیفی از همان منابع مطرح شوند تا بتوانند راهگشای شما باشند. اما پراکندگی منبع بسیار زیاد است. شما تنها می توانید روند کنکور را از مطالعه این دو کتب درک کنید که خود کمک بزرگی است. منابع متفاوت اند اما روند کاملا یکسان است.

فلذا جهت مشاهده لغات پرتکرار کنکور سالهای اخیر به جلد اول کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین و برای گرامر پرتکرار کنکور 9 سال اخیر به جلد دوم زبان عمومی ارشد زیر ذره بین مراجعه کنید.

آیا مطالعه کتابهای 504 و لغات ضروری تافل برای کنکور ارشد کافی است؟

بر مبنای سوالات سالهای اخیر، می توان گفت که مطالعه کتابهای 504 و تافل تنها به بخش کوچکی از نیاز شما برای کنکور ارشد پاسخ خواهد داد.

هر دوی این کتابها، کتابهای بسیار خوبی هستند و از نظر زبانی سطح بسیار خوبی دارند اما نمی توان آنها را برای کنکور ارشد جامع دانست، بدین معنی که پس از مطالعه هردوی آنها تازه به نیمه راه رسیده اید و هنوز مطالب زیادی هست که می بایست مطالعه نمایید. هر دوی این کتابها در سایت برای دانلود قرار داده شده اند. به زودی تحلیلی از میزان قابلیت شما پس از مطالعه این دو کتاب به سوالات ارشد در سایت قرار داده خواهد شد تا به صحت این صحبت پی ببرید.

تکنیک مطالعه به روش tick eightیا 8 تیک چگونه است؟

هشت تیک یا تیک ایت

تیک ایت گاج

تکنیک تیک ایت، به نقل از سایت انتشارات گاج، تکنیکی است که بر مبنای تکرار لغات در ذهن عمل می کند. این تکنیک یکی از روشهای به خاطر سپردن لغات در ذهن است. شما می توانید پس از تهیه کتاب هشت تیک یا تیک ایت این انتشارات، لغات را بر همان مبنا مطالعه نمایید. طریقه خواندن بدین صورت است:

در هر صفحه ۲۰ واژه وجود دارد و معنی این واژگان در پشت صفحه آورده شده است. در زیر هر واژه نیز هشت خانه مربع شکل وجود دارد که دانش‌آموز برای یادگیری واژگان روز اول به هر واژه نگاه می‌کند و اگر معنی آن را می‌داند، در اولین خانه از سمت چپ، علامت تیک می‌زند و اگر نمی‌داند علامت ضربدر می‌گذارد و سپس به معنی آن واژه در پشت صفحه نگاه می‌کند.

نکته مهم این است که واژه حفظ نمی‌شود و فقط مرور می‌شود. این تکنیک در روز دوم برای صفحه‌های اول و دوم، در روز سوم برای صفحه روز اول، دوم و سوم و…. به همین ترتیب در روز هشتم، برای صفحه‌های اول تا هشتم انجام می‌شود.

در آن روز، خانه‌های واژگان صفحه روز اول همگی علامت خورده‌اند و می‌توانید از خانه‌ها بفهمید که واژه‌ها در کدام روز در حافظه شما جای گرفته است.

 بنابراین این صفحه از روز بعد از دور مطالعات خارج می‌گردد. به همین ترتیب در روز نهم این تکنیک برای صفحه روزهای دوم تا نهم و در روز دهم، برای صفحه روزهای سوم تا دهم انجام می‌گیرد. به بیان دیگر پس از روز هشتم هر روز یک صفحه از صفحه‌های نخست کم و یک صفحه از صفحات بعدی به مرور شما اضافه می‌شود. بنابراین همیشه هشت صفحه برای مرور خواهید داشت. با صرف روزی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه و در مدت ۱۰۰ روز حدود ۲۰۰۰ واژگان به دایره لغات شما افزوده خواهد شد.

همین روش را می‌توانید در مورد یادگیری معنی واژگان از فارسی به انگلیسی نیز به کار ببرید. اما اجرای این کار بعد از مرحله انگلیسی به فارسی مفید است و مطالعه همزمان این دو روش نادرست می‌باشد.

تکنیک مطالعه به روش لایتنر چگونه است؟

جعبه لایتنر

جعبه لایتنر

جعبه لایتنر یک قوطی در باز است که از پنج قسمت تشکیل می شود.

عرض قسمت های مختلف به ترتیب ۱۵,۸,۴,۲,۱ واحد است. این جعبه را می توانید خودتان با مقوا، جعبه یا قوطی های پودر لباسشویی ، کفش و… درست کنید، یا اینکه از بازار تهیه نمائید.

این روش را می توانید برای یادگیری لغات زبان انگلیسی،فارسی و یا هر فرمول یا مطالب درسی فراری که می خواهید به خاطر بسپارید به کار گیرید.

هر موضوع یادگرفتنی را روی یک برگ کاغذ(فیش) بنویسید. دقت کنید که روی هر فیش تنها یک موضوع یادگرفتنی نوشته شود. یعنی لغت را در یک روی کاغذ و جواب آن را در روی دیگر برگه می نویسید.

مراحل کار با لایتنر:

۱. روز اول: تعدادی از برگه ها را تکمیل می کنید و پس از اینکه هر دو روی برگه را یکی دو بار مرور کردید، برگه ها را در خانه اول جعبه قرار دهید. می توانید هر روز، ده پانزده یا تعداد بیشتری برگه آماده نمائید.شاید در بعضی روزها هم برگه ای تهیه نکنید.

۲. روز دوم: ابتدا برگه هایی را که دیروز تهیه کرده بودید از خانه اول بردارید.سؤالات را از روی برگه بخوانید و سعی کنید جواب ها را به خاطر بیاورید. آنهایی را که بلد نبودید، مجدداً در خانه اول قرار دهید و آنهایی را که بلد بودید، به خانه دوم منتقل کنید. پشت این برگه های خانه دوم یک کاغذ رنگی با ارتفاع بیشتر قرار دهید.

در پایان، برگه هایی را که در روز دوم برای اولین بار تهیه کرده اید در خانه اول قرار دهید.

۳. روز سوم: به برگه های خانه دوم دست نمی زنید زیرا خانه دوم هنوز تکمیل نشده است و ظرفیت دو گروه برگه را دارد. پس باز هم از برگه های خانه اول شروع می کنید و برگه هایی را که جواب سؤالاتشان را بلد هستید به خانه دوم منتقل می نمائید و در پشت کاغذ رنگی قرار می دهید تا این برگه ها با برگه های روز گذشته مخلوط نشود. برگه هایی که پاسخشان را بلد نیستید به همراه برگه های جدیدی که امروز تهیه کرده اید در خانه اول قرار دهید.

۴. روز چهارم:

الف) ابتدا از خانه دوم شروع کنید، زیرا خانه دوم ظرفیت دو گروه برگه را دارد و ظرفیت آن روز قبل تکمیل شده است. ولی فقط برگه های ردیف جلوتر را برمی دارید.(یعنی برگه هایی که جلو کاغذ رنگی قرار دارند) سؤالات روی این برگه ها را مطالعه می کنید و اگر جواب درست دادید برگه ها را در داخل خانه سوم و در ابتدای آن قرار می دهید و پشت این برگه ها یک کاغذ رنگی با ارتفاع بیشتر قرار می دهید تا فاصله گذاری مشخص شود. ضمناً برگه های باقی مانده در خانه دوم را جلوتر می برید و کاغذ رنگی را در پشت این برگه ها می گذارید.

ب) سپس به خانه اول برگردید و برگه های آن را بردارید و آنهایی را که بلد هستید در خانه دوم و پشت کاغذ رنگی قرار دهید.

ج) برگه هایی که پاسخ آنها را بلد نیستید و همچنین برگه های جدیدی را که تهیه کرده اید در خانه اول می گذارید.

۵. خانه سوم برای چهار گروه برگه در نظر گرفته شده و باید چهار روز صبر کنید تا این قسمت تکمیل شود.البته هر روز پس از ورود برگه ها از خانه دوم به خانه سوم پشت این برگه ها یک کاغذ رنگی می گذارید تا قسمت سوم هم به تدریج و پس از چهار روز تکمیل شود.

۶. خانه چهارم جای هشت گروه برگه را دارد و هشت روز پس از ورود اولین برگه ها پر خواهد شد. خانه پنجم جای پانزده گروه برگه را دارد و شانزده روز پس از ورود اولین برگه ها، این قسمت تکمیل می شود. یعنی اگر شما در کارتان وقفه ای نیندازید سی روز طول خواهد کشید تا هر پنج قسمت جعبه لایتنر تکمیل شود. توجه دارید که بین هر دو گروه برگه یک کاغذ رنگی با ارتفاع بیشتر قرار می دهید تا برگه های مربوط به روزهای مختلف با یکدیگر مخلوط نشوند.از روز سی و یکم به تدریج برگه ها از داخل جعبه خارج می شوند و شما می توانید این برگه ها را بایگانی نمائید. زیرا پس از پنج بار تکرار موفقیت آمیز هر برگه در زمان های متفاوت، می توانید مطمئن باشید که آن موضوع را برای همیشه فرا گرفته اید و هیچگاه آن را فراموش نخواهید کرد.

به این ترتیب شما با روشی که شبیه بازی انفرادی است، در اوقات فراغت می توانید با کمترین میزان اتلاف وقت آنچه را که یادگیری اش برایتان مشکل تر است بیشتر تکرار کنید و زودتر و برای همیشه به خاطر بسپارید و آنچه را که زودتر یاد می گیرید فقط با پنج بار تکرار برای همیشه فرا بگیرید.

نکته مهم: در هر مرحله که به سؤال یک برگه نتوانستید جواب دهید باید آن را به اولین خانه برگردانید.

کدام نرم افزار را جهت مطالعه زبان به روش لایتنر پیشنهاد می دهید؟

لایتنر پایش

لایتنر پایش

برای استفاده از لایتنر، نرم افزارهای زیادی موجود است. نرم افزار لایتنر پایش، نرم افزار انکی دروید، نرم افزار J Memorize، نرم افزار ماندگار، نرم افزار نارسیس، نرم افزار دلوکس و هزاران نرم افزار دیگر!

در میان این نرم افزارهای متعدد، به دلایلی که در ادامه برشمرده خواهد شد، نرم افزار پایش را مناسب تر می دانیم.

مهمترین دلیل این است که نرم افزار مذکور ورژن ایرانی نرم افزارهای لایتنر است و کمک به تولیدات ملی است. در میان نرم افزارهای متعدد لایتنر نیز، نسخه های اولیه نرم افزار رایگان است و نسخه اصلی آن هزینه بالایی در بر نخواهد داشت. همچنین امکان تلفظ و امکانات متعدد دیگر که همگی در قالب زبان فارسی ارائه شده است، کار با این نرم افزار را راحت می کند.

برای اطلاعات بیشتر به سایت نرم افزار لایتنر پایش مراجعه نمایید.

البته از دانشجویان عزیز خواهشمند است، به جهت زحمت زیادی که برای انتشار کتابهای فارسی کشیده می شود و وسواس بالا در انتخاب لغات، از به اشتراک گذاری پک لغات کتابهای فارسی خودداری نمایند.

آیا خواندن معنی و لغت فارسی به تنهایی کافی است؟

خواندن معنی و لغات فارسی به تنهایی نمی تواند کمک شایانی به شما کند. حتما می بایست کاربرد لغت در جمله را نیز مدنظر قرار دهید. بسیاری از لغات معنی خود را در جمله به شما نشان خواهند داد. باید بیاموزید که معنی لغات را در قالب جمله حدس بزنید.

خواندن متون زبان بهترین راه افزایش دامنه لغات است. اینکه شما یک دیکشنری انگلیسی به فارسی متحرک باشید! نمی تواند به بسیاری از نیازهای زبانی شما پاسخ دهد. باید بتوانید ساختار جمله را درک کنید، معنای لغات را در کاربردهای مختلفشان شناسایی کنید و در نهایت بهترین معنا را برای جمله برگزینید.

پس حتما علاوه بر معنی فارسی، از مثالهایی که لغات مورد نظر را در بر دارند، بهره ببرید. جلد اول زیر ذره بین بر این مبنا، علاوه بر معنای فارسی، مثالهای از هر لغت ذکر نموده است که در این نوع، اولین کتاب کنکور ارشد به شمار می آید. گرچه بعدها کتابهایی مشابه به طبع رسیده است.

روند مطالعه برای زبان عمومی کنکور ارشد چگونه باید باشد؟

برای مطالعه زبان عمومی کنکور کارشناسی ارشد حتما می بایست بر حسب سطح زبانی خود، تصمیم منحصر به فرد اتخاذ نمایید.

بدین منظور می بایست در نظر بگیرید که دامنه لغات شما تا چد حد وسیع است؟ آشنایی شما با ساختار جمله تا چه اندازه است؟ درک شما از معنای جملات و متون به چه میزان است؟

برای افرادی که دامنه لغات پایینی دارند، توصیه می شود در وهله اول به افزایش این دامنه لغات بپردازند. بدین منظور می توانید از جلد اول کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین کمک بگیرید. چنانچه با مثالهای انتهای کتاب و معنای آنها مشکل دارید، یا مدت زیادی است از زبان دور هستید، راه دیگر آن است که ابتدا از کتاب لغات ضروری تافل شروع نمایند. اگر از کتاب لغات ضروری تافل آغاز نموده اید، برای اینکه زمان زیادی برای این کتاب صرف نکنید، بهتر است از تمرینهای دروس این کتاب صرف نظر کنید. (گرچه تاکید می نماییم، کلیه لغات کتاب لغات ضروری تافل، در جلد اول زیر ذره بین پوشش داده شده است.)

چنانچه با معنا نمودن جملات به رغم دانستن معنای تک تک لغات مشکل دارید، حتما از ساختار جمله بی اطلاع هستید. باید به تقویت گرامر زبان بپردازید تا بتوانید به سادگی جملات را ترجمه نمایید. فن جمله سازی از دانش توام معانی و گرامر قابل دستیابی است. پس بدین افراد توصیه می شود، همزمان یا پیش از مطالعه لغات، مباحث گرامری جلد دوم (که 100 صفحه بیشتر نیست) را مطالعه نمایند.

مطالعه زبان تخصصی رشته شما، می تواند پس از پایان یافتن مطالعه زبان عمومی شروع شود. به دو دلیل مهم:

اول آنکه خواندن زبان تخصصی اصلا به اندازه زبان عمومی وقت گیر نیست و در زمانی بسیار کمتر تسلط بر آن قابل دستیابی است.

دوم و مهمتر از نکته اول، دانش زبان عمومی و درک ساختار جمله کمک شایانی به فهم متون تخصصی خواهد نمود. بیش از 90 درصد لغات متون تخصصی، لغات عمومی هستند و بدون افزایش دامنه لغات و درک صحیح گرامر و ساختار جمله، دستیابی به دانش زبان تخصصی غیرممکن خواهد بود.

پس اول زبان عمومی (معمولا شروع با واژگان باشد مگر آنکه در درک ساختار جملات مشکل جدی دارید) و سپس زبان تخصصی.

تست زنی معمولا پس از اتمام یادگیری هر بخش بهتر است. توصیه نمی شود در زمان یادگیری لغات یا گرامر و یا زبان تخصصی، اقدام به تست زنی نمایید و بهتر است پس از تسلط بر مباحث، تست زنی را آغاز نمایید. چراکه تست زنی زودتر از موعد و دانش اندک ممکن است منجر به آن شود که شما برای همیشه قید یادگیری زبان را بزنید!

روزانه یک ساعت برای زبان عمومی کافی است اما این یک ساعت در طول دوران مطالعه چندماهه برای کنکور باید ثابت و مستدام باشد.

آیا رفتن به کلاس کنکور برای زبان می تواند مفید باشد؟

 بدون شک صرف حضور در کلاس نه تنها برای زبان بلکه برای سایر دروس نیز نمی تواند تضمین کننده موفقیت شما در کنکور باشد. اما هرگز از تاثیر شرکت در کلاسها غفلت نکنید.

چنانچه در کلاسی حاضر هستید، حتما و همزمان با کلاس پیش رفته و در روزهای حد فاصل بین جلسات کلاس به خواندن مباحث مطرح شده و افزایش دامنه لغات خود بپردازید. اگر به دلایلی همچون عدم تمکن مالی، عدم دسترسی به کلاسهای اساتید مطرح یا حضور در شهرستانها و عدم امکان رفت و آمد به تهران قادر به شرکت در کلاسها نیستید، می توانید با تکیه بر دانش کتابها به موفقیت کاملی دست پیدا کنید و یا از کلاسهای آنلاین و غیرحضوری کنکور ارشد استفاده نمایید.

در حقیقت کلاسها می توانند همانند کاتالیزور عمل کنند و راه شما را به شرط همراه شدن با کلاسها برای رسیدن به موفقیت کوتاه نمایند اما هرگز اینگونه نیست که بدون شرکت در کلاس نتوان به موفقیتی دست یافت.

در نهایت پاسخ پرسش بالا مثبت است. حتما کلاسها مفید هستند اما باز همه چیز به تلاش شما باز می گردد.

ما برای زبان عمومی؛ کلاس زبان آنلاین زبان عمومی ارشد زیر ذره بین را به جهت تعداد ساعت بالاتر، هزینه مناسب تر، تست زنی مداوم، پشتیبانی تا کنکور گزینه ای مناسب می دانیم.  گرچه همانطور که ذکر شد، در صورت عدم دسترسی یا عدم امکان حضور در کلاسها، نگران چیزی نباشید. موفقیت تنها با تلاش مداوم شما قابل دستیابی است و بسیاری از رتبه های برتر تنها به منابع اصلی و شرکت در آزمونهای آمادگی کنکور برای موفقیت اکتفا نموده اند.

می خواهم تستهای بیشتری علاوه بر کنکورهای سال گذشته بزنم. چه منبعی توصیه می نمایید؟

وبسایت زبان عمومی در نظر دارد تا در زمان نزدیک به کنکور و پاییز و زمستان هر سال، تعدادی آزمون تالیفی برگزار نماید. این آزمونها رایگان بوده و کمک به دانشجویان کنکوری خواهد بود.

همچنین در سایت زبان عمومی ارشد تعداد زیادی از منابع مناسب تست زنی در بخش دانلودها قرار داده شده که مطالعه آنها می تواند منابع جدیدی از تستهای کنکور پیش روی شما قرار دهد.

من زبانم خوب نیست، آیا بهتر نیست قید زبان را بزنم و بر روی سایر دروس تمرکز کنم؟

خیر، شما حتما یک روز در زندگی می بایست برای این مشکل چاره ای بیندیشید. پاسخ به نیاز زبانی شما، چه در مقطع دکتری، چه به منظور ادامه تحصیل در خارج از کشور و چه برای رسیدن به درجات عالی در کار الزامی است. بهتر است از فرصت کنکور بیشترین استفاده را نموده و با یک تیر دو نشان بزنید. زبان راه ارتباطی شما با سایر فرهنگهاست. چنانچه زبان شما تقویت شود، به سادگی قادر به کار با تکنولوژی های روز هستید و می توانید با سایر ملل و تمدن ها ارتباط برقرار کنید. پس یکبار برای همیشه با خود تعارف را کنار گذاشته و بر ترس بی مورد ندانستن زبان فایق آیید.

همچنین تاثیر درصد بالای زبان در کنکور بر کسی پوشیده نیست. طبق آمار دقیق منتشر شده از درصدهای کنکور دو رشته مهندسی صنایع و همچنین سیستمهای اقتصادی و اجتماعی، میانگین درصد رتبه های زیر 20 این دو رشته، در درس زبان، 51 درصد بوده است. طبق سایر اخبار در دسترس، این میانگین بالا به تمامی رشته ها نیز قابل تعمیم است. این موضوع تاثیر بالای درس زبان را نشان می دهد.

تکنیکهای پاسخگویی به متون تخصصی و سوالات درک مطلب چیست؟

جهت پاسخگویی به سوالات زبان تخصصی کنکور ارشد رشته خود می بایست با تکنیکها و راهکارهای پاسخگویی به سوالات درک مطلب آشنا باشید. در ویرایش سوم جلد اول زبان عمومی ارشد زیر ذره بین، بر مبنای کنکور ارشد 93 کلیه رشته ها، راهکارهایی بسیار عملی و ساده برای پاسخگویی آموزش داده شده است. گردآوری این تکنیک ها در قالب زبان عمومی ارشد به گونه ای که برای کلیه رشته ها قابل استفاده باشد برای اولین بار صورت پذیرفته است. به امید اینکه برای شما مفید واقع گردد.


نحوه مطالعه جلد اول زبان عمومی ارشد زیر ذره بین

جلد اول زبان عمومی ارشد زیر ذره بین را از کجا شروع کنم؟

دانلود درسنامه زبان عمومی ارشد زیر ذره بین

پاسخ شما به زمان شروع بستگی دارد:

 • برای کسانی که از بهار یا تابستان شروع به خواندن کتاب می کنند، پیشنهاد می کنیم از بخش واژگان با تکنیک “لایتنر” یا “تیک ایت (۸تیک)” لغات را مسلط شوند و برای این موضوع برهم زدن ترتیب الفبایی می تواند کمک بیشتری نماید. ما درسنامه ای برای جلد اول تدوین کرده و در سایت به صورت رایگان قرار داده ایم که در آن لغات کتاب به ترتیب اولویت به 47 درس 45 لغتی تقسیم شده است. شما کافی است با دانلود آن به صورت درس به درس جلو رفته و لغات را حفظ نمایید. (لینک دانلود) در اولویت دوم به سوالات کنکورها از سال 86 به سمت سال های بعدی پاسخ داده و در نهایت برای تثبیت واژگان تست های تألیفی را پاسخ دهند. (دقت داشته باشید که تستهای سال 86 به مراتب ساده تر از 87، و الی آخر هستند…)
 • برای کسانی که دیر (نیمه دوم پاییز به بعد) شروع به خواندن این کتاب می‌کنند، توصیه می‌شود که ابتدا از تست‌های کنکورهای ۹۳ تا ۸۶ به صورت برعکس شروع به تست زنی نمایند و برای کلماتی که مشکل دارند، به بخش واژگان رجوع نموده و با دقت و استفاده از مثال‌ها به مفهوم واژگان پرتکرار مسلط شوند. البته توصیه می شود بر اساس درسنامه کتاب که در سایت قرار دارد، حداقل 15 یا 20 درس اول را نیز مطالعه نمایند که شامل لغات مهم و پرتکرار کنکور است.

توضیح اضافه: منظور از برهم زدن ترتیب الفبایی این است که شما می توانید با برهم زدن ترتیب لغات از گمراه شدن یا خسته کننده شدن مطالعه واژگان دوری نمایید. ما برای ساده شدن کار شما، درسنامه ای با این هدف تنظیم نموده ایم که در آن درسها و لغات به ترتیب اولویت مرتب شده اند. شما کافی است تا تنها بر اساس آن دروس جلو رفته تا به حداکثر موفقیت در یادگیری لغات دست یابید. در این درسنامه، لغات درس 1 از درس 2، درس 2 از درس 3 و …. مهمتر و پرتکرارتر می باشند. (لینک دانلود رایگان درسنامه جلد اول زبان عمومی ارشد زیر ذره بین)

آیا لغاتی که تعداد تکرار پایینی دارند، اولویت پایین تری دارند؟

هرگز بدین صورت نیست. لغات با تکرار پایین تا حدود زیادی هم ارزش با لغات با تکرار بالا هستند. این لغات پیش بینی ما از روند کنکور است و در سالهای گذشته از لغات با تعداد تکرار صفر نیز سوال مطرح شده است.  پس اگر زمان به مقدار کافی دارید از هیچ لغتی به راحتی نگذرید. تنها در صورتی که زمان اندکی دارید می توانید از برخی از این لغات صرف نظر نمایید.

در سال 1393، 17 درصد گزینه های مطرح شده در کنکور (به طور متوسط در شش گروه آزمایشی) از لغات با صفر بار تکرار کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین بوده است. یعنی 40 گزینه از 240 گزینه زبان عمومی شش گروه آزمایشی، از میان لغات پیش بینی کتاب زبان زیر ذره بین بوده است. این موضوع اهمیت این لغات را می رساند.

ساختار جدولی لغات انتهای کتاب گنگ است، معنای این جدول چیست؟

Vocabulary

همانطور که ملاحظه می فرمایید، برای هر لغت 5 باکس اصلی در نظر گرفته ایم:

 • در باکس اول و قرمز رنگ، کلمه اصلی نوشته شده است. این لغات از میان کتابهای معتبر و مهم تر از همه سوالات زبان عمومی کنکور کلیه رشته ها با وسواس خاصی انتخاب شده اند.
 • در بخش آبی رنگ، مترادف لغت به زبان انگلیسی نوشته شده است. گاها این مترادف ها می توانند در سوالات زبان تخصصی رشته شما نیز کاربرد داشته باشند.
 • در بخش زرد رنگ، ترجمه لغت اصلی نوشته شده است. این ترجمه بر مبنای دیکشنری های معتبر دنیا نوشته شده و در هیچ یک از لغات از لغت نامه های فارسی که غالبا دارای ایراد معنایی هستند، کمک گرفته نشده است.
 • در بخش سبز رنگ نیز تعداد تکرار لغت مورد نظر در کنکورها نوشته شده است. مثلا لغت abandon در 3 دوره کنکور تکرار شده است.  لغت هایی در کتاب وجود دارد که تا 16 بار در کنکورهای مختلف تکرار شده اند.
 • در بخش بنفش، مثالهایی برای لغت مورد نظر نوشته است. این مثال ها بر حسب لغت از 1 تا 3 مثال مختلف است که معنای لغت را به طور کامل شفاف خواهد نمود. سعی شده است این مثال ها دارای لغات مشکل نباشند تا تمرکز شما به هنگام خواندن آن، تنها بر یادگیری لغت اصلی باشد.

برای هرکلمه چند معنی ذکر شده است. آیا باید تمامی معانی را حفظ کنم؟

در هر زبانی، کلمات غالبا بیش از یک معنی دارند. (مثلا شیر در زبان فارسی!)

در این میان برخی از معانی پرکاربردتر و برخی دیگر به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند. ما تنها کاربردی ترین معانی هر لغت را ذکر نموده ایم. پس کلیه معانی را حتما به خاطر سپارید.

نکته بسیار بسیار مهم: برخی لغات در ظاهر چند معنی دارند اما کلیه معانی آنها یکسان است. به این مثال دقت کنید:

justice در معانی عدالت، انصاف، صحت و درستی است. آیا عدالت چیزی جز انصاف است و رعایت صحت و درستی در کار به عدالت نمی انجامد؟

پس بدانید که تمامی این معانی یکسان هستند و نیاز نیست در لایتنر کردن، 4 برگ لایتنر درست کرده و کار را سخت نماییم!! در هر جمله ممکن است یکی از کلمات بالا، بتواند به معنی کردن آن کمک کند اما هریک بیانی دیگر از آن لغت هستند و الزاما چیزی متفاوت و عجیب و غریب نیست! پس سخت نگیرید و در ظاهر کلمات قضاوت نکنید و نگویید باید برای هر کلمه 10 تا معنی حفظ کنم!!

به این مثالهای کلمه lend دقت کنید:

کلمه lend در صورت اصلی خود به معنای قرض دادن، وام دادن، اضافه کردن و دادن است. اما اینها در حقیقت یک کلمه هستند و تعابیر مختلفی از کلمه lend:

 The smile lent his face a certain boyish charm.

یعنی لبخند، به صورتش جذابیت پسرانه خاصی بخشید. یا جذابیت داد یا جذابیت اضافه کرد و افزود یا شاید اینجوری هم بشه در تعبیری شاعرانه تر گفت: جذابیت پسرانه خاصش را از لبخندش وام دارد!

پس سخت نگیرید و اکثر کلمات تعداد معانیشان اندک است و معمولا کلماتی که برای معانی ذکر شده در یک دایره اند.

البته در برخی موارد معانی دور هستند. برای settle داریم: حل و فصل کردن / ساکن و مقیم شدن.

مشخصا این دو معنا متفاوت از هم هستند و جمله مشخص خواهد کرد که settle در آنجا به چه معناست.

اندکی دیر برای خواندن زبان عمومی ارشد زیر ذره بین اقدام کرده ام! بهترین راه پیش روی من چیست؟

چناچه دیر با کتاب آشنا شده اید یا دیرتر اقدام به خرید کتاب نموده اید، می توانید به طریقه زیر کتاب را مطالعه نموده تا بازده شما حداکثر گردد:

بهتر است اگر در پاییز شروع به خواندن کتاب می کنید، از تستهای کتاب شروع به خواندن نمایید. تست های کنکور را از سال 93 به سمت سال 86 پاسخ دهید. پس نکته اول اینکه تستهای جدیدتر مهم تر و البته غالبا مشکل ترند.

هر کلمه ای که برای شما غریب است، یادداشت نموده و در دوران باقیمانده مرور کنید. می توانید برای دانستن معنی این لغات و تسلط بیشتر به بخش واژگان کتاب مراجعه کنید.

سپس اقدام به پاسخگویی به تستهای تالیفی نمایید. در نظر داشته باشید کلمات مهم این بخش را نیز لایتنر و مرور نمایید.

حتما نزدیک به زمان کنکور، کلمات با تکرار بالای 2 بار را نیز از بخش واژگان انتهای کتاب مطالعه نمایید تا درصد مطلوبی در انتظار شما باشد. تعداد این لغات حدود 500 می باشد.

آیا مهم است که سوالات رشته های دیگر را نیز پاسخ بدهم؟

بله حتما. شما نباید تنها به سوالات گروه و رشته خود پاسخ دهید. کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین، برای اولین بار سوالات کلیه رشته ها را گردآوری نموده و به آنها پاسخ کاملا تشریحی داده است. بعدها کتابهایی مشابه از این ایده استفاده نموده و چاپ شدند.

اما فلسفه این کار در این است که شما باید در نظر داشته باشید، هر سال 6 نمونه تست زبان عمومی طراحی شده و به صورت تصادفی بین 6 گروه امتحانی صبح و عصر چهارشنبه و پنج شنبه و جمعه تقسیم می شود. پس به طور مثال سوالات زبان عمومی کلیه دانشجویان صبح پنج شنبه از هر رشته ای که باشند یکسان است! همچنین این تقسیم شدن کاملا تصادفی است و سطح سوالات تقریبا برابر است و شانس اینکه سوالات عصر جمعه به دانشجویان صبح چهارشنبه می رسید کاملا وجود داشت.

پس به تمام این 6 گروه سوال (در سالهای 87 به قبل، 7 گروه بوده است) به یک دید نگاه نمایید. این شانس بزرگی برای شماست که این تعداد نمونه سوال و تست را با پاسخ تشریحی یکجا در اختیار داشته باشید.

هر سال کتاب چه تغییری خواهد داشت؟

هر سال، سوالات زبان عمومی کنکور ارشد سالی که گذشت به همراه حدود 100 لغت جدید و مهم به کتاب افزوده خواهد شد.

ما جهت احترام به عزیزانی که چاپ قدیم را تهیه نموده اند، تغییرات در این سایت و در بخش مطالب به محض ویرایش جدید قرار خواهیم داد.

من چاپ قدیم را دارم، آیا لازم است که حتما چاپ جدید را نیز تهیه کنم؟

همانطور که ذکر شد، سوالات زبان عمومی کنکور گذشته به همراه پاسخ گزینه ای و همچنین لغات منتخب جدید افزوده شده را در همین سایت و در بخش مطالب قرار خواهیم داد.

تغییرات ویرایش چهارم نسبت به ویرایش سوم را از این بخش دانلود کنید.

آیا به جز جلد اول زبان عمومی ارشد زیر ذره بین، برای واژگان لازم است کتاب دیگری بخوانم؟

به اعتقاد نویسندگان کتاب، خواندن این کتاب برای زبان عمومی کنکور ارشد کاملا کافی است. در کنکور ارشد بالا بردن درصد زبان به بیش از 80 درصد کاری بسیار دشوار است. بدبن معنی که خواندن کتابی دیگر در این راستا برای افزایش دامنه لغات ریسک بالایی نسبت به زمان صرف شده خواهد داشت و خواندن یک منبع کفایت می کند. ممکن است به مطالعه چندین کتاب دیگر بپردازید اما درصد شما ارتقا نیابد، اما اگر روند کنکور تغییر محسوس یا عجیب و غریبی ننماید شما قادر هستید تا به طور متوسط حداقل 80 درصد تستهای لغت را پاسخ دهید. ممکن است 3000 لغت دیگر از سایر منابع بخوانید و این 80 درصد به 90 درصد برسد اما ریسک این خواندن و صرف زمان، منطقی به نظر نمی رسد.

آیا لازم است تمام مترادفهای موجود در جلد اول را حفظ نمایم؟

تا جایی که توانسته ایم، سعی در آن شده است تا مترادف لغات یا کلماتی ساده باشند یا کلماتی که در کتاب تکرار شده اند؛ گرچه احتمالا برخی از لغات اندکی دشوارتر هستند. توصیه می شود در دور اول مطالعه تنها مترادف های ساده تر را حفظ نمایید و اگر زمان برای مرور بیشتر داشتید؛ به سراغ مترادف های دشوارتر روید.

در کنکور زبان عمومیارشد مستقیما از مترادفها سوال پرسیده نمی شود، اما به جهت آنکه یادگیری انگلیسی به زبان انگلیسی سرعت درک را افزایش می دهد، توصیه می شود از مترادفها به صورت کلی صرف نظر نکنید. در بخش زبان تخصصی تمامی رشته ها همواره سوالات مترداف (2تا3 سوال) وجود دارد که با دانش مترادفهای کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین قابل پاسخگویی است.

برای مثال، مترادفهای کلمه linger شامل wait, stay, remain هستند. هر سه این لغات بسیار ساده اند. نیاز نیست وقتی کسی از شما پرسید مترادف linger چیست، هر سه کلمه را فورا به او بگویید!! دانستن یکی از آنها نیز کافی است. گرچه اگر کسی از شما پرسید آیا stay و remain هم معنی هستند، مطمئنا به سرعت پاسخ می دهید: بلی… حال برای کلمه loom سه مترادف emerge, appear, impend را داریم. شاید شما بگویید دو مترادف اولی ساده تر هستند وسومی دشوارتر. در دور اول مطالعه همان دو مترادف ساده را یاد بگیرید و در زمان مرور سراغ مطالعه سومین مترادف بروید. پیش از این سابقه داشته است که از مترادفهای موجود در کتاب، تست طرح شود اما تعداد این سوالات به نسبت کمتر بوده است.

پس مترادفها را سخت نگیرید تا خواندن زبان برایتان ساده تر شود. هیچ وقت نیز از یادگیری زبان انگلیسی به زبان انگلیسی فرار نکنید و سعی داشته باشید حتما و فقط از دیکشنری های زبان اصلی استفاده کنید تا از لغت نامه های موجود فارسی.

چنانچه هنوز طریقه مطالعه مترادف ها برای شما گنگ است، این پرسش یکی از دانشجویان و پاسخ آن را نیز بخوانید. (کلیک کنید.)


نحوه مطالعه جلد دوم زبان عمومی ارشد زیر ذره بین

جلد دوم زبان عمومی ارشد زیر ذره بین را از کجا شروع کنم؟

پاسخ شما به زمان شروع بستگی دارد:

 • برای کسانی که از بهار یا تابستان شروع به خواندن این کتاب می‌کنند، پیشنهاد می‌کنیم از بخش اول کتاب که با دقت خاصی به ترتیب و اولویت بندی موضوعات چیده شده است، شروع کنند. زیرا در این کتاب سعی شده است تا با ترتیب خاصی از جز به کل حرکت کنیم. از فعل، حرف، اسم، قید و صفت شروع کرده تا در نهایت به عبارت، شبه جمله و ساختار جمله برسیم. به هنگام خواندن درسنامه گرامر نیازی به حفظ جز به جز تک تک مطالب نیست و تنها کافی است ضمن روخوانی کلی، به درک کلی مطلب دست یابیند. بهترین راه برای تثبیت گرامر، تست زنی است. فلذا پس از تسلط بر مباحث، از تست‌های کنکور سال ۸۶ که ساده‌ترند، شروع نمایید تا به کنکور سال گذشته برسید. در نهایت برای تثبیت یادگیری و تسلط بر قواعد، از تست‌های تألیفی و منتخب غافل نشوید.
 • برای کسانی که دیرتر (نیمه دوم پاییز به بعد) شروع به خواندن کتاب می‌کنند، توصیه می‌شود که ابتدا به تست‌های کنکورهای 93 تا ۸۶ به صورت برعکس پاسخ دهند و برای نکات گرامری که مشکل دارند، به بخش دستور زبان رجوع نمایند و با دقت و استفاده از مثال‌ها، به مفهوم و کاربرد آن موضوع خاص مسلط شوند.
 • حجم مباحث پر تکرار بالا نیست. شما می توانید با مراجعه به مقدمه بخش دستور زبان، حتی اگر زمان محدودی در دسترس دارید، تنها مباحث مهم و پر تکرار را مطالعه نمایید. طریقه یافتن این مباحث در دیباچه فصل دوم توضیح داده شده است.
 • مهم‌ترین مطلبی که برای یادگیری دستور زبان باید متذکر شد، این است که خواندن زیاد متون انگلیسی به روند پیشرفت شما کمک شایانی خواهد کرد. گرچه در ابتدا برای افرادی که سطح زبان متوسطی دارند، دشوار است اما به مرور این امر برایتان آسان خواهد شد. مثلا در مورد حروف اضافه افعال که با توجه به دامنه وسیع آن شما به هیچ وجه نمی توانید تمامی حروف را حفظ کنید، تنها راه یادگیری آن، خواندن متون زیاد و به اصطلاح ملکه ذهن شدن اصطلاحات، عبارات و حروف اضافه است.
 • در آخر پیشنهاد می شود چنانچه با ترجمه جملات (که اغلب از کلمات ساده‌ در آن استفاده شده است) مشکل دارید، حتما ابتدا جلد اول را مطالعه نموده و سپس به سراغ این جلد بیایید. البته سعی شده است این کتاب به گونه‌ای ساده و روان بیان شود که نیاز به دامنه بالای لغات، جهت یادگیری و فهم مثال‌ها نباشد.
 • و مهم‌تر از تمام نکات گفته شده، حتما مقدمه هر بخش را به دقت مطالعه نمایید. نکات بسیار مفید و بااهمیت مباحث، در مقدمه بخش‌های مختلف قرار داده شده است.

مفهوم اعدادی که در شروع هر فصل نوشته شده است، چیست؟

در بخش دستور زبان و توضیحات قسمت گرامر، عددی طوسی رنگ نوشته شده است. این عدد بیانگر تعداد دفعات تکرار آن مبحث در کنکور سراسری بوده است. این عدد می تواند اهمیت موضوع و میزان توجه طراحان کنکور به آن موضوع را معین نماید.

jelde2-tekrarبرای مثال از مبحث clause در کنکور کارشناسی ارشد 86 تا 93 کلیه رشته ها، 78 سوال مطرح شده است.

همچنین در شروع پاسخ به سوالات کنکور هر سال، به تفکیک مباحث  کتاب، تعداد سوالات مطرح شده آن بحث نوشته شده است. عدد 0.5 بیانگر آن است که سوالی خاص نیمی نیاز به دانش یک مبحث و نیمی دیگر نیاز به دانش مبحث دیگر دارد. jelde2-tekrar2برای مثال در سال 89 طبق جدول بالا از مبحث فعل و مصدر 11 سوال طرح شده که به تفکیک بیان شده از هر زیر موضوع چند تست آمده است. (در نظر داشته باشید هر سال شامل 6 دوره آزمون زبان عمومی ارشد و هر دوره 5 تست گرامر دارد. یعنی 11 تست از 30 تست سال مذکور از مبحث فعل و مصدر بوده است.)

معنی تمام کلمات را می فهمم، اما نمی توانم جمله را ترجمه کنم! مشکل از کجاست؟

مشکل از عدم تسلط شما به گرامر است. شما قصد ساخت خانه ای دارید، آیا آن خانه بدون داشتن سقف معنا خواهد داشت؟ مثل این است که بگویید من دیوارهای خانه را ساخته ام اما هنوز هم باران به درون خانه می آید! خب مشکل از سقف خانه است.

شناخت ساختار جمله به منزله آن سقف است و در حقیقت شکلی تازه و هویتی نو به خانه خواهد بخشید. پس برای شما توصیه می شود اول گرامر را بخوانید و پس از تسلط به ساختار آن سراغ ترجمه بروید. این بدین دلیل است که شما هنوز صفت را از قید، اسم را از فعل و حروف ربط و اضافه را از هم تشخیص نمی دهید و بدون این درک قادر به ترجمه صحیح نخواهید بود.

در کامنتهای همین صفحه، اگر معنی جمله خاصی را متوجه نشدید، حتما عنوان نموده تا ترجمه اش را برای شما قرار دهیم.

آیا مهم است که سوالات رشته های دیگر را نیز پاسخ بدهم؟

پاسخش مشابه به سوال در مورد جلد اول است. منبع کلوزتست گرامری آنقدر کم است که شما نباید هیچ کلوزتست گرامری را از دست بدهید. سوالات اکثر کلوزتستهای منابع زبان اصلی، متمرکز بر بحث واژگان است و این در حالی است که تمرکز کلوزتستهای کنکور ارشد، بر روی توانایی شما در درک ساختار و روند جمله است. پس فرصت خواندن تستهای گرامر کنکور سایر رشته ها (آن هم با پاسخ کاملا تشریحی به سبک زبان عمومی ارشد زیر ذره بین) را از دست ندهید.

همچنین طبق توضیحی که در بالا داده شد، هر سال 6 نمونه تست زبان عمومی طراحی شده و به صورت تصادفی بین 6 گروه امتحانی صبح و عصر چهارشنبه و پنج شنبه و جمعه تقسیم می شود. پس به طور مثال سوالات زبان عمومی کلیه دانشجویان صبح پنج شنبه از هر رشته ای که باشند یکسان است! همچنین این تقسیم شدن کاملا تصادفی است و سطح سوالات تقریبا برابر است و شانس اینکه سوالات عصر جمعه به دانشجویان صبح چهارشنبه می رسید کاملا وجود داشت.

پس به تمام این 6 گروه سوال (در سالهای 87 به قبل، 7 گروه بوده است) به یک دید نگاه نمایید. این شانس بزرگی برای شماست که این تعداد نمونه سوال و تست را با پاسخ تشریحی یکجا در اختیار داشته باشید.

هر سال چه تغییری در کتاب مدنظر دارید؟

ما در این کتاب هر ساله به افزودن تست‌های جدید کنکور و به روزرسانی نکات ضروری دستور زبان خواهیم پرداخت.

من چاپ قدیم را دارم، آیا لازم است که حتما چاپ جدید را نیز تهیه کنم؟

خیر- نیازی نیست مگر آنکه کتاب شما مربوط به دو سال قبل تر باشد. در صورت انتشار ویرایشی جدید، ما تستهای هر سال را به همراه پاسخ گزینه ای در سایت جهت دانلود قرار خواهیم داد.

پس توصیه می شود جهت جلوگیری از وصله کردن کپی های متعدد به کتاب، اگر کتاب شما مربوط به چاپ دو سال قبل است، جهت دسترسی به مباحث گرامری جدید و پاسخ تشریحی تستها، ویرایش جدید را تهیه نمایید . در غیر این صورت اقدام به دانلود تغییرات نمایید.

آیا خواندن جلد دوم برای گرامر کافیست؟

صد در صد. کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین، تنها کتاب گرامری است که بر مبنای پاسخگویی به کلوزتستهای کنکور ارشد طراحی شده است. سایر کتب زبان عمومی ارشد مبنای خود را آموزش زبان قرار داده اند یا به ذکر نکات بسنده کرده اند. ما در این کتاب سعی نموده ایم تا شما را با ساختار جمله آشنا کنیم و در روند جمله درگیر نماییم. این برای اولین بار است که ذره بینی بر روی تستهای گرامر قرار داده شده و موشکافانه گزینه های صحیح و غلط کنکور تحلیل شده است.

بدون شک تنها با خواندن این کتاب به سادگی قادر خواهید بود تا به حداقل 4 تست از 5 تست گرامر پاسخ دهید. خود شما با خواندن کتاب بر این موضوع صحه خواهید گذاشت. زمان یکساله صرف شده برای نگارش این جلد، گواهی بر این مدعاست.


پاسخ سوالات متداول جدید

آیا می توان به تلفظ لغات جلد اول کتاب دسترسی داشت؟

پاسخ شما مثبت است. زبان عمومی ارشد زیر ذره بین برای اولین بار در ایران، اقدام به انتشار فایل صوتی کتاب نموده است. ما به ازای تمامی لغات انتهای کتاب، بیش از 2110 فایل صوتی تهیه نموده ایم و آنها را به رایگان در اختیار شما قرار داده ایم. جهت دانلود رایگان فایل صوتی کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین کلیک کنید.

آیا دو جلدی زبان عمومی ارشد زیر ذره بین برای کنکور دکتری مفید است؟

دوجلدی زبان عمومی ارشد زیر ذره بین بر مبنای کنکور کارشناسی ارشد کلیه رشته ها نوشته است، از این رو بسیار جامع و کامل نگاشته شده است. ما با تطبیق سوالات واژگان کنکور دکتری 93 با کتاب زیر ذره بین دریافتیم که در دو گروه اصلی (شامل تمامی رشته ها به جز رشته زبان انگلیسی) از بین 24 سوال مطرح شده لغت، پاسخ 17 سوال عینا در کتاب زیر ذره بین موجود بود. همچنین با تطبیق گرامر کنکور دکتری با کتاب در همان دو گروه اصلی به این نتیجه رسیدیم که از بین 16 تست گرامر کنکور دکتری، 13 تست با جلد دوم کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین قابل پاسخ بود.

مبنای این نتایج کنکور دکتری سال 1393 است که کنکوری است 30 سوالی. جهت دانلود سوالات زبان کنکور دکتری می توانید از لینک زیر اقدام نمایید:

دانلود سوالات زبان کنکور دکتری 93

معنی بعضی از مثالهای جلد اول را متوجه نمی شم، چه کار کنم؟

ما سعی نموده ایم تا اکثر مثالهای دشوار جلد اول دارای معنی کامل باشند و برای کلمات دشوار درون مثالها نیز معنی خاص ارائه نموده ایم. اما چنانچه شما با جمله برخورد کردید که درک معنای آن دشوار بود، به سادگی از طریق لینک زیر مطرح کنید و در کمترین زمان ممکن معنای دقیق آن را دریافت نمایید:

لینک مثالهای دشوار جلد اول زبان عمومی ارشد زیر ذره بین

آیا آمار دقیقی از تعداد تکرارهای کتاب دارید؟ مثلا چند لغت 2 بار در کنکور تکرار شده است؟

بر مبنای جلد اول زبان عمومی ارشد زیر ذره بین که برای اولین بار در ایران، اقدام به انتشار لغات کنکور به همراه تعداد تکرار آن در 8 سال گذشته نموده است، اعداد دقیق زیر از نتایج تحلیل واژگان حاصل می شود:

657 لغت کتاب بدون تکرار هستند و پیش بینی می شود در کنکورهای آتی مطرح شوند. 929 لغت با یک بار تکرار، 287 لغت با دو بار تکرار، 122 لغت با سه بار تکرار، 60 لغت با چهار بار تکرار، 42 لغت با 5 بار تکرار و 56 لغت بیش از 5 بار در ادوار مختلف تکرار شده اند.

خواهشمند است در صورت استفاده از اعداد و ارقام بالا در سایر سایتها، حتما نام کتاب به عنوان مرجع تکرار ذکر گردد.

تعداد کامنتهای این صفحه بیش از 2500 عدد است. برای مشاهده کامنتهای قدیمی تر از دکمه کامنتهای قدیمی تر استفاده نمایید.

facebook-زبان-عمومی
google-plus-زبان-عمومی

Instagram-General-English-زبان-عمومی

2,652 کامنت برای پاسخ سوالات متداول دانشجویان در مورد زبان عمومی کنکور کارشناسی ارشد و دکتری

 1. Ms.Tajik

  با سلام . بنده سال ۹۸ کنکور ارشد اموزش زبان دارم . کتب شما حتی برای زبان عمومی این رشته هم مناسب هستند؟ و اینکه ایا می تونم الان کتب شما رو خریداری کنم یا اینکه تغییراتی ممکنه داشته باشند تا سال ۹۸

  • سلام حضور شما
   می تونید از جلد ۱ کتاب زبان عمومی زیر ذره بین که مرجع اصلی واژگانه، واژگان عمومی خودتون رو تقویت کنین ولی به چیزی بیشتر از زیر ذره بین نیاز دارید و برای همین توصیه میکنم کتابهای رشته منحصرا زبان رو در ادامه ش بخونین.
   موفق باشید.

 2. رضا

  سلام استا عزیز.شادباش بتون میگم.استاد داوطلب ازمون ارشد مهندسی صنایع هستم.کتاب واژگان رو همونطور ک دستور دادید ۷۵۰ واژه پر تکرارشو ب صورت تیک ایتی خوندم و الان کلمات جدید تمام شده و فقط دوره کلمات مونده.ب نظرتون تو این زمان باقیمانده واسه زبان تخصصی و همچنین تثبیت واژه های خونده شده چطوری عمل کنم بهتره.قصدم این بود برای واژگان کتاب زبان عمومی جلد سوم رو مطالعه کنم در مورد نحوه مطالعه اون هم اگه میشه راهنمایی کنید.خیلی ممنون

  • سلام حضور شما
   از جلد ۳ تست بزنین. قبلیا رو مرور کنین که تثبیت شن و لغات جدید گزینه های تست ها رو بهشون اضافه کنین.
   زبان تخصصی رو مطابق فایل تصویری دو ساعته همین سایت بخونین. تو بخش اخبار و اطلاعیه های سایت هست.
   گرامر در حد دبیرستان هم واجبه برای زدن تست واژگان.
   موفق باشید.

 3. رضا

  سلام خدمت شما استاد گرامی،تشکر از کتاب‌های بی‌نظیرتون و زحمت‌های بی‌منتی که می‌کشید
  یه سوال اورژانسی دارم که خواهش می‌کنم هرچه سریعتر جواب بدین
  من داوطلب آزمون ارشد هستم،کتاب دکترای شما رو خریداری کرده و بخش گرامر رو کامل خوندم و چهار دوره تست‌های گروه زبان رو هم زدم.سوالی که دارم اینه:برای تسلط بر گرامر گروه زبان با روش تدریسی شما آیا تست‌های گرامر سایر گروه.ها رو از کتاب شما بزنم کفایت می‌کنه؟؟؟یا منحصراً باید تست‌های گروه زبان رو بزنم؟؟
  با توجه به اینکه تو دوراهی موندم خواهش می‌کنم هرچه سریع جواب بدین،ممنون ا  جنابعالی

  • سلام حضور شما
   حتما سایر رشته ها هم پاسخ بدین و میدونین دکتری تخصصی زبان انگلیسی سخت ترم هست.
   پس بیشتر از سایر رشته ها باید کار کنین مخصوصا فراتر از بخش واژگان موجود در کتاب. اما زدن تستهای سایر رشته ها واجبه و حتما در اون حد رو که باید بلد باشید.
   موفق باشید.

 4. sajjad

  سلام
  شما فرمودید که اول تسلط کامل روی واژگان و گرامر دبیرستان پیدا کنم بعد سراغ کتاب شما بیام
  ممنون می شم اگر برای  واژگان و گرامر دبیرستان کتاب معرفی کنید
  با تشکر

 5. sajjad

  سلام
  ترتیب مطالعه باید به ترتیب جلد ها باشه؟
  مطالعه هر ۳ جلد لازمه؟
  مطالعه هر جلد چقدر طول می کشه؟

 6. sajjad

  سلام
  من به شدت پایه زبان ضعیفی دارم و کلمات و گرامر زبان دبیرستان رو هم بلد نیستم حال با ای شرایط برای شروع مطالعه زبان همین کتاب زیر ذره بین رو پیشنهاد می کنید یا اینکه اول با کتاب دیگه ای شروع کنم ؟

  • سلام حضور شما
   حتما از گرامر و واژگان دبیرستان شروع کنین و بعد از تسلط برید سراغ کتابها.
   کنکور چه سالی هستید؟ اگه کنکور امسال هستید و زمان کم دارید، فایل صوتی توی کانال تلگرام رو گوش بدین حتما.

 7. سلام بخش اول کتاب زبان عمومی جلد ۱ رو چطوری بخونیم؟که مربوط به پسوند و پیشوند و ریشه ها هست

  • سلام حضور شما
   توضیحات طریقه مطالعه رو به صورت صوتی اضافه کردیم به صفحه پشتیبانی.
   صفحه پشتیبانی رو چک کنین. این فایل صوتی توی کانال تلگرام هم هست.
   موفق باشید.

 8. علی

  سلام. خسته نباشید
  من کتاب انگلیسی عمومی زیر ذره بین جلد یک رو تهیه کردم. میخواستم بدونم نسخه اندروید این کتاب رو برای گوشی دارین؟
  متشکرم

  • سلام حضور شما
   جلد ۱ زیر ذره بین به دلیل کامل بودن و پوشش تیک ایت بی نیاز از نرم افزار هست. نرم افزارها غیر از بحثهای امنیتی و درگیری نقض قوانین کپی رایت و ..، امکان پوشش تمام امکانات کتاب اعم از مثال ترحمه شده، تعداد تکرار، معنی، مترادف، تلفظ به دو شکل، collocation، دایره لغات، … رو ندارن به هیج عنوان و هر نرم افزاری که بخوایم ارائه کنیم، ناگزیر هستیم که کیفیت مطالب رو کم کنیم.
   موفق باشید.

 9. milad

  سلام و عرض ادب
  استاد گرامی برای رشته حقوق کدوم یک از کتابهای شما رو تهیه کنم و اینکه اگه مطلب و راهنمایی در مورد اینکه بتونم ردصد خوبی رو در این رشته بزنم ممنون میشم راهنمایی کنید با توجه به اینکه به موسسات زبان هم دسترسی ندارم ممنون از زحمات شما.

  • سلام حضور شما
   برای رشته حقوق تا جایی که من اطلاع دارم، سوالات تخصصی هست و به جای کتاب زبان عمومی زیر ذره بین باید صرفا کتابهای تخصصی جامع رشته خودتون رو تهیه کنین. از اسم کتاب اطلاعی ندارم اما حتما تو میدون انقلاب گزینه های خوبی برای تهیه خواهید داشت.
   موفق باشید.

 10. رویا

  سلام
  من کتاب زبان عمومی دکتری زیر زره بین رو خریدم، می خوام سوالات تکمیلی قسمت گرامر رو دانلود کنم اما صفحه باز نمیشه، فقط بارکد قسمت اول باز میشه که در اونجا سوالات تکمیلی گرامر نیست. لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام حضور شما
   باید بارکد مقدمه رو یا بارکد انتهای بخش گرامر رو اسکن کنید. توی جفتشون هست. اگه ارور ۵۰۰ داد دوباره تلاش کنین و ارور لحظه ای هست. سایت از ابن بابت مشکلی نداره.
   طریقه اسکن QR
   همچنین اگه مشکلتون ادامه پیدا کرد، تصویر ارور رو به اکانت تلگرام ما ارسال کنید.
   موفق باشید.

 11. ali

  سلام

  من جلد۱کتاب خریدم تو مقدمه نوشته جزوه ای برای دوره لغات و گرامر دبیرستان وجود دارد ولی من پیداش نکردم لطفا راهنمایی کنید

 12. a.t

  یا سلام و خسته نباشید
  استاد سوالی داشتم
  من دانشجوی ارشد هستم.سطح زبانم متوسطه.خیلی دنبال اینم که زبانم رو در حد عالی تقویت کنم اما نمیدونم چطور پیش برم.لغات میخونم اما باز فراموش میکنم.
  اگر نرم افزار، کتاب یا روش خاصی مد نظرتون هست لطف میکنید منو راهنمایی کنید..
  ممنون

 13. مانی محمدی

  باعرض سلام و خسته نباشید
  سوالی داشتم درباره جلد یک که نوشته شده نیمه اول کتاب برای ارشد هست. منظور از نیمه اول کتاب چیست. یعنی از ۴۱۶ صفحه چند صفحه نیمه اول و مربوط به کارشناسی ارشد میباشد؟و اینکه من وقتم خیلی کمه. فقط جلد یک رو برای لغات بخونم کافیه؟

  • سلام حضور شما
   احتمالا ویرایش۵ کتاب رو دارید.
   توی مقدمه ما صفحه پشتیبان رو معرفی کردیم. برید اونجا دقیقا فایل صوتی گذاشتیم که چطور بخونین اگه بخواید سریع بخونین. راه درستش نیمه اول نیست. خوندن واژه های با تکرار ۲ و بیشتره. جلوی هر واژه یه عدد نوشته و ممکنه ستاره هم زده باشه. ستاره یعنی تعداد تکرار دکتری. عدد یعنی تکرار کنکور ارشد. اگه جلوی یکی نوشته ۲*** یعنی ۲ بار ارشد اومده و ۳ بار دکتری، جمعا ۵ تکرار.
   اونایی که جمعشون ۲ و بیشتر هست رو بخونین. حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ واژه هستن که مهمتر از بقیه هستن.
   کانال تلگرام هم عضو شید چون توضیحات خیلی خوبی داره: @GeneralEnglish
   موفق باشید.

   • سحر

    با سلام خدمت شما
    جناب جهانشاهی بنده مثال ها و توضیحات گرامر را یاد میگیرم اما نمیتونم در ازمون به سوالات کلوز تست پاسخ بدم.مشکل از چیه؟در تک جمله میتونم جواب بدم امادر متن نه.

    • سلام حضور شما
     متن اساسا هیچ تفاوتی با جمله نداره به جز اینکه ساده تر هست و کمک بیشتری میکنه! اگه توی جمله راحتید، می تویند فقط همون جمله رو نگاه کنین و پاسخ بدین انگار بقیه متن نیست. توی کنکور ارشد حدود ۴ تست از ۵ تست هیچ نیازی به دیدن جمله قبل یا بعد ندارن.
     موفق باشید.

 14. mohsen

  با سلام و احترام
  * در کتاب دکتری
   لغات بر چه اساس مرتب شده اند ؟
  صفحه پشتیبانی کتاب چگونه از روی  سایت کامپیوتری  قابل دستیابی است ؟
  با تشکر

  • سلام حضور شما
   ۱٫ لغات بر اساس کتاب به کتاب مرتب شده اند (مثلا کتاب ۵۰۴، تافل، ۱۱۰۰ …) همچنین فرق مهمی که داره اینه که لغات با علامت ستاره و ضربدر مشخص شده اند که چقدر اهمیت برای کنکور دارن.
   ۲٫ صفحه پشتیبانی از طریق اسکن QR CODE قابل دسترسی است. طبیعتا آدرس رو کپی کنید و نگه دارید و از هر وسیله ای قابل دسترسی میشه.
   طریقه استفاده از QR CODE
   موفق باشید.

 15. رضا

  سلام حدمت استاد عزیز.رشتم صنایع است.۱۱۰۰ واژه خوندم تا الان.حالا هم جلد اول زبان عمومی رو گرفتم و میخوام بخونمش.ولی نمیدونم چجوری باید بخونمش.با توجه ب زمان باقی مانده تا کنکور و اینکه میخوام زبان تخصصی هم بخونم شما چ روشی و مطالعه چ قسمتهایی رو از جلد یک پیشنهاد میکنید؟

  • سلام حضور شما
   توی مقدمه صفحه ای به اسم صفحه پشتیبان معرفی شده. اونجا تشریف ببرید. یه فایل صوتی دقیق هست که کتاب رو چطور مطالعه کنین.
   همچنین توی کانال تلگرام هم فایلی تحت عنوان مطالعه فشرده هست.
   خیلی خلاصه بخوام بگم باید لغات با تکرار ۲ یا بیشتر رو بخونین. توی مقدمه ویرایش ۶ هم بصورت متنی این موضوع توضیح داده شده
   موفق باشید.

 16. مسعود

  سلام خدمت استاد
  من کتاب جلد یک رو تموم کردم تمام واژگان رو. با توجه به زمانی که باقی مونده چه منابعی برای تکمیل واژگان پیشنهاد میکنید؟ طبق تجربه بچه های Mba خوندن GRE و ۱۱۰۰ علاوه بر منابع عادی نیاز هست. چند درصد کلمات GRE در جلد یک اورده شده؟؟؟ البته شنیدم یه ۳۳۰ واژه پرتکرار GRE هم هست. اطلاعات دقیقی ندارم..
  در کل پیشهادتون بمن چیه استاد؟ بعد از کتاب جلد۱ چکار کنم؟

  • سلام حضور شما
   اگه MBA هستید، بعد از تسلط به کتاب می تونید ۱۱۰۰ بخونین. بخشهای مهم این کتاب توی کتاب هست اما لغات زائد و کم تکرار زیادی داره که ما پوشش ندادیم.
   موفق باشید

 17. محمد

  سلام

  ۱-توی مبحث ریشه شناسی لغات ایا برای همه لغات میشه یک ریشه حداقل سه حرفی یا بیشتر پیدا کرد؟ ببینید مثلا ریشه lap یعنی افتادن که در واژه collapse بکار رفته حالا مثلا ریشه شناسی در مورد لغت plummet چی میگه؟ من خیلی توی کتاب ریشه شناسی انگلیسی گشتم  نتونستم ریشه ای برای plummet پیدا کنم ؟ می تونیم بگیم این بتدریج کامل شده و تبدیل به plummet  شده؟
  ۲- بهترین کتاب برای ریشه سناسی چیه؟ یه کتاب دیدم ترجمه حمید کاشانیان نمی تونم بدردم می خوره یا نه؟

  • سلام حضور شما
   ۱٫ در ابتدای کتاب نوشتیم که «هرگردی گردو نیست.» بدیهی هست که نباید برای همه لغات دنبال ریشه بود! توی فارسی مثلا ریشه آب چیه؟ ریشه درخت چطور؟ کلمات بیشماری در هر زبان هستند که اصلا ریشه ای ندارن و یک باره ابداع شدن. مثلا پاچه‌خاری چیزی هست که یکهو ابداع میشه و به دایره لغت اضافه میشه و خیلی نمیشه با خاراندن پاچه به تعبیر صحیحی ازش رسید.
   ۲٫ کتاب فارسی حقیقتا در این زمینه هیچ چیزی نخوندم که بخوام معرفی کنم. جلد ۱ برای کنکور ارشد و دکتری کامله بدون شک و بهش اکتفا کنین.

 18. سید مرتضی موسوی

  با سلام و احترام
  اینجانب دو سه سال پیش جلد ۱ و ۲ کتاب زبان عمومی زیر ذره بین را خریده بودم و هفته قبل زبان عمومی زیر ذره بین دکتری و ویرایش شده جلد یک را هم دوباره خریداری کردم.
  سبک نوشتاری جلد اول ویرایش شده بسیار عالی است بخصوص اینکه شیوه هم آوایی لغات بسیار عالی است و همچنین ترجمه مثال های کتاب هم همینطور و بخاطر تألیف این کتاب بسیار ارزشمند نهایت تشکر و قدردانی را از شما داریم.
  یک پیشنهاد داشتیم
  با توجه به اینکه برای آزمون دکتری آماده می شویم اگر برایتان مقدور است با فیدیبو که کتاب را می شود به صورت الکترونیکی مطالعه کرد قرارداد امضا کنید
  خوبی مطالعه الکترونیکی این است که با استفاده از یک گوشی و یا تبلت می توانیم همه جا به این کتابها دسترسی داشته باشیم و بخصوص از زمان «پِرت» برای تقویت زبان نهایت استفاده را بکنیم.
  چون حمل کتاب و به همراه داشتن آن بخصوص کتاب زبان عمومی دکتری بخاطر حجم زیاد آن تقریباً مشکل است و اگر این اتفاق بیفتد کتاب های زیرذره بین همیشه و در همه جا همراه ما خواهد بود و به راحتی می توانیم از این منبع ارزشمند نهایت استفاده را ببریم.
  http://fidibo.com/

  با سپاس فراوان
  موسوی

  • سلام و درود بر شما
   من خودم مشتری فیدیبو هستم و ازش مدتهاست استفاده می کنم.
   یه اشکال مهیمی که داره اینه که با جدول و عکس اصلا خوب نیست این نرم افزار! یعنی فقط متن رو پشت سر هم میذاره مگه اینکه کل کتاب عکس بشه و اونجا قرار بدیم که باز هم کار منطقی ای نیست و زوم کردن و ….
   متاسفانه هنوز سیستمشون برای کتابهای رمان و … بهینه است اما برای کتابهای علمی راه درازی داره.
   سپاس از پیشنهاد شما دوست عزیز

 19. parviz

  با سلام و عرض ادب
  استاد با کتاب زیر ذره بین جلد ۴ (کنکور دکتری) میشه در آزمون MSRT نتیجه گرفت؟

 20. sajjad

  سلام
  من زبانم از پایه ضعیفه و ۵ ماه دیگه کنکور ارشده
  به نظر شما چیکار کنم که زبانم رو به سطح قابل قبولی برسونم؟
   

 21. erfan

  با عرض سلام خدمت حضرت عالی که برای تهیه این چهار جلد کتاب وقت زیادی گذاشته اید. من بزودی جلد اول کتاب زبان شما را که مربوط به لغات هست تهیه می کنم. کتابهای ۵۰۴ و واژگان ضروری تاقل هم در دست مظالعه دارم به جز کتاب ۱۱۰۰ واژه که دربازار هست من صرفا برای گسترش دایره لغات خود چه کتابهای دیگری بخوانم. با تشکر

  • سلام حضور شما
   جلد ۱ خیلی اولویت بالاتری نسبت به این ۳ منبع داره چون ۳۵ منبع رو شامل میشه که ۳ تا از اون ۳۵ تا همینهایی هستند که شما ذکر کردین.
   برای همین خوندنش یه گام بزرگ هست. بعد از اون می تونین ۱۱۰۰ هم بخونین برای لغات کم تکرار و کم استفاده ای که اون کتاب داره.
   موفق باشید.

 22. ahad

  سلام خدمت استاد جهانشاهی
  من یه سوالی داشتم از خدمتتون
  تو کتاب جنرال انگلیش صفحه ی ۲۶
  ۶ تا فصل اسم،صفت،فعل،قید،ضمایر و حروف،فصل عبارت،شبه جمله و جمله
  من الان میخوام تست های اینارو دان کنم اما فقط قسمت (فصل اسم و فصل فعل )قرار دادین اون یکی فصل هل رو هم میخوام اما نمیتونم دسترسی پیدا کنم راهنمایی کنید ممنون میشم
  با تشکر

  • سلام حضور شما
   شما باید برید صفحه پشتیبانی سایت و نه صفحات داخلی سایت. بله. توی سایت فقط این بخشها هست اما صفحه پشتیبانی که مقدمه کتاب معرفی کردیم، تستهای تمام فصول رو داره.
   وقتی با گوشی وارد اون صفحه شدید، جایی کلیک نکنین و وارد منو نشید و صرفا برید پایین و کل اون صفحه رو بخونین.
   پیدا حواهید کرد حتما. گرچه توصیه ما نزدن اون تست هاست…
   موفق باشید.

 23. مهدی

  سلام جناب استاد جهانشاهی
  من دانشجوی ارشد هستم و سطح زبان متوسط روبه پایینه.
  چکار باید بکنم که بتونم مقالات تخصصی رشته رو کامل بفهمم؟؟؟؟
  با سپاس از راهنمایی شما استاد گرامی

 24. حاجیلو

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  میخوام تیک ایت رو دانلود کنم یه سوال از زبان جلد یک داده جواب رو درست مینویسم اررور جواب درست نیست میده.ضمنا صفحه کتاب رو هم نگفتین پیدا کردن جواب نیز خیلی سخته
  با تشکر جهت حل این مشکل

  • سلام حضور شما
   اون تیک ایت قدیمی هست و برای شما نیست.
   کتاب شما جدید هست و خودش تیک ایت داره. اون برای ویرایش ۴ به قبل هست.
   شما صرفا باید به صفحه پشتیبانی که تو مقدمه کتاب اشاره شده مراجعه کنین.
   موفق باشید.

 25. بهروز

  سلام. دوتا سوال دارم. من ۱۰۰۰ لغت رو خوندم. تا درس ۲۸ کامل و تا درس هفتاد لغت های با تکرار بیشتر از دوبار. ( روزی دوازده لغت) سوال اولم اینه که الان منطقی هست که برگردم قسمت ریشه و پسوند ابتدای کتاب رو بخونم؟ یا دیگه نیازی نیست و با همین فرمون برم جلو. و سوال دوم که چقدر خوبه یه سری تکست و کتاب مرتبط معرفی کنید واسه تثبیت این لغات و همینطور گرامر. واقعا نمیدونم چی بخونم که بیشترین کاربرد رو واسه نتیجه گیری کنکور داشته باشه. خوندن متن های تخصصی مکانیک کفایت میکنه؟

  • سلام حضور شما
   ریشه پیشوند و پسوند همیشه ارزش خوندن داره. دید می ده بهتون.
   برای لغات و گرامر تست زنی بهترین کاره. تست های کنکور و سالهای قبل هم بهترین گزینه هست.
   برای بخش تخصصی، باید تستهای تخصصی سالهای قبل رشته تون رو بخونین اما برای عمومی باید تست های عمومی سالهای قبل رو بزنین. این سایت ها هم مطالب خوبی دارن:
   sciencenews.org
   sciencedaily.com
   sciencenewsforstudents.org

 26. faranak

  سلام
  استاد در این وقت کم باقیمانده تا کنکور ارشد(حدودا ۵ ماه) و من با توجه به سنگین بودن رشته ام بهتره با جلد ۱ شروع کنم یا با جلد ۳؟
  چون فکر میکنم با زدن تست های کنکور های سال پیش میتونم یه درصد خوب حدودا ۴۰ بیارم

  • سلام حضور شما
   برای درصد ۴۰ فقط واژگان کافی نیست و باید تخصصی و گرامر هم سرمایه گذاری کنین. در این صورت می تونین حتما نتیجه بگیرید. اگه یه پایه اولیه دارید مستقیم با جلد ۳ هم میشه شروع کرد.

   • صادقی

    سلام استاد،من پایه ضعیفی دارم،با توجه به زمان حاضر(۱۸ آبان) من چند درس لغت رو از جلد ۱ زیر ذره بین میتونم بخونم؟

    • سلام حضور شما
     شما باید بخشهای مهم و پرتکرار رو در اولیت اول بخونین. یه فایل صوتی تحت عنوان مرور فشرده جلد ۱ توی کانال تلگرام گذاشتیم.
     اون رو گوش بدین.
     عنوان فایل:
     طریقه مطالعه جلد ۱ واژگان بصورت فشرده یا ناقص
     اگه نخوام کل کتاب رو بخونم، یا بخوام بخشهای مهم کتاب رو بخونم، چیا رو بخونم؟

 27. پريسا

  سلام من میخام برای یادگیری لغات از جهبه لایتنر استفاده کنم تمام لغات را باید روی برگه های کوچک بنویسم ؟یا اینکه از راه دیگر استفاده کنم چون من سر کار هستم نمیتوانم با خودم کتاب حمل کنم.

  • سلام حضور شما
   اگه نمی تونید کتاب حمل کنین که راه دیگه ای ندارید. اما می تونین کتاب رو در اندازه کوچک به سه قسمت تقسیم کنین و سیمی کنین و راحت حمل کنین.

 28. پريسا

  سلام من چطوری باید از اسکن تصویر برای ورود به صفحه شخصی استفاده کنم؟

 29. مسعود

  خیلی ممنون از پاسخگویی سریعتون.
  جلد یک که واژگان هست بسیار هوشمندانه و حرفه ای طراحی شده ازتون ممنونم. اما یک سوال دارم! در بین واژگان مترادفی که در کتاب آمده، آیا منبع یا جزوه یا کتابی هست که توضیح داده باشه مثلا کی از construct استفاده میشه، کی از establish ؟؟ منظورم همون حیطه ی کاربردشون هست؟

  البته در بعضی کادرهای آبی رنگ بعضی موارد مثل فرق  migrate , emigrate v رو توضیح دادین.. اما یه منبع کلی میخواستم.. خیلی خوبه که مترادف ها کنار هم هستن ولی در ادبیات انگلیسی مطمینا ما از یک واژه همه جا استفاده نمی کنیم. بعضیا رسمی فقط استفاده میشه بعضیا عامینانه بعضیا موقع شوخی و خیلی موارد دیگر الی اخر…

  • سلام حضور شما
   خیلی ممنون از نظر لطف شما
   توی کنکور نیازی به دونستن ظرافت های معنایی نیست. حتی اون باکسهای آبی رنگ هم برای کسانی هست که آزمونهای تافل یا آیلتس دارند و از سطح کنکور ارشد و دکتری بالاتره
   در حد کنکور، دونستن حدود معنایی کفایت هست و همچنین توجه به کاربرد اون واژه در جمله و مثالهای گلچین شده.

 30. مسعود

  سلام خدمت جناب جهانشاهی
  کنکور ام بی ای دارم.کتاب دکتری جلد چهارم رو تهیه کردم. میخواستم بدونم با خوندن گرامر زیر ذره بین مباحث گرامر زبان ام بی ای که (زبان تخصصی هست نه عمومی! ) رو پوشش میده یا نیاز به منابع دیگه ای مثل گرامر دایجست ، گرامر لانگمن و گرامر بارونز هم هست؟ تا چه حدی هم پوشانی وجود داره؟
  واقعا نگرانم . ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام
   زبان تخضضی نیست که! زبان عمومی هست.
   نیاز به کتاب دیگه ای نیست از دید من مگر اینکه تست زدین و دیدین نمی تونین پاسخ بدین. جلد ۴ خیلی خیلی گرامر جامعی داره و برای هر آزمونی کفایت هست.
   شما بخونین و تست های ۹۶ رو بزنین. اگه مشکل داشتید سراغ چیز دیگه ای برید. می دونم از پسش برمیاید اگه دامنه منطقی واژگان رو البته داشته باشید.

 31. A

  سلام

  جایزه‌های برندگان مسابقه اخیر رو کی اهدا میکنین؟

 32. Elham

  سلام وقتتون بخیر. من فایل صوتی کتاب رو دانلود کردم ولی لغات به ترتیب حروف انگلیسی بصورت هر لغت مجزا ذخیره شده. چطور باید از این فایل ها استفاده کنیم.؟ فایل صوتی نداره که به ترتیب درسهای کتاب باشه؟

 33. hassan

  با عرض سلام و احترام خدمت شما استاد گرامی:
  در جلد اول در بحث مترادف های انگلیسی مثلا برای کلمه refute از refuse استفاده نکردین در حالی که معنی فارسیشون یکی هستش.آیا منظورتون این بوده که با کلمه مترادف جدید آشنا بشیم ؟

  • سلام حضور شما
   هر دو میشن رد کردن اما یه فرق اساسی دارن
   refuse : رد کردن، مثلا پیشنهادی رو نپذیرفتن
   refute: رد کردن، یعنی منکر شدن و مثلا اثبات کنی چیزی نادرسته و ردش کنی.
   اساس مترادف نویسی آکسفورد هست که دقت کار حفظ شه.

 34. فاطمه

  سلام استاد بزرگوار. من ترم ۳حسابداری ام. زبانم افتضاحه وهیچ ازش نمیدونم دریغ از یک کلام. میخوام از ترم ۴ شروع کنم خوندن زبان روبرای کنکورارشد. بنظرتون میتونم به درصد قابل قبولی برسم؟ واینکه چطور باید با این وضعیت اسف باری که دارم به درصدخو بی برسم؟
  تو رو خدا کمکم کنید.

  • سلام حضر شما
   حتما از مرور زبان دبیرستان شروع کنین. یه کتاب خوب جامع مقطع دبیرستان مثل کتاب دکتر اناری بخرید و دبیرستان رو تموم کنین. بعدش با هم میریم سراغ منابع سطح بالاتر.

 35. رضا فره نیا

  با سلام
  می خواستم بدونم هنگام مرور کردن لغات بهتر اینه که لغت رو بخونیم و معنی فارسیش رو بیان کنیم یا برعکس به معانی فارسی نگاه کنیم و سعی کنیم انگلیسیش رو به یاد بیاریم.
  با تشکر

  • سلام
   حتما حتما لغت رو ببینید و معنی فارسی رو بیان کنین. برای حالت برعکسش شاید ۱۰ تا واژه مختلف بشه پیشنهاد داد ضمن اینکه کنکور هم متن انگلیسی میدن و شما باید بتونین ترجمه کنین و برعکسش وجود نداره.
   شاید اون حالت برای اسپیکینگ و رایتیتنگ مفید باشه اما برای کنکور نه

 36. مسعود

  سلام
  سه سوال داشتم
  ۱٫ اینکه کلاس گرامر ۱و۲ مهر رو من دیر متوجه شدم. در آینده حدودا چه ماهی کلاس گرامر کاربردی دارید البته بصورت آنلاین ؟
  ۲٫ اینکه گرامر کتاب دکتری با گرامر جلد۲ که مختص گرامر هست فرق داره ایا؟؟ من تاجایی که فهرست رو دیدم ۲۰ صفحه جلد دکتری کمتره . برای رشته Mba کدوم رو پیشنهاد میدین؟
  ۳٫ ایا خواندن این کتاب ها برای زبان کنکور mba  که سطح بالاتری داره کفایت میکنه ؟
  ممنوونم

  • سلام حضور شما
   ۱٫ کلاس بعدی حدودا دو ماه آینده خواهد بود
   ۲٫ برای ام بی ای بدون شک جلد دکتری رو پیشنهاد میدم. محتواش بیشتره دلیل کمتر بودن تعداد صفحه اینه که سایز کتاب دکتری بزرگتر هست.
   ۳٫ خوندن کتاب دکتری برای کنکور ام بی ای بسیار مفید خواهد بود. گرچه بعد از اتمام اون کتاب، حتما توصیه میکنم تست های ۱۰ سال اخیر ام بی ای هم بخونین و لغات جدید موجود در اون هم حفظ کنین. جلد ۱ هم لغات پایه ای زبان انگلیسی که هر دانشجویی باید بلد باشه رو گردآوری کرده.
   موفق باشید

 37. محمد

  سلام

  جلد اول کتاب شما چند درصد از لغات آزمون تافل رو پوشش میده؟

  • سلام حضور شما
   جلد ۱ زبان عمومی زیر ذره بین به طور کامل واژگان عمومی آزمون تافل رو پوشش میده و مطابقت بالای ۹۰ درصد با خود سوالات مستقیم از واژگان داره. البته برای تافل نیاز به دونستن واژه های تخصصی رشته های مختلف هست که اونها اصلا توی جلد ۱ نیستند چون خیلی جزئی نگر میشه کتاب.
   سوالات تافل رو مشاهده کنید، متوجه منظورم خواهید شد.

 38. صالح

  با سلام.
  برای داوطلبان رشته حقوق که قصد شرکت در آزمون کارشناسی ارشد را دارند کدام یک از کتابهای شما را باید تهیه کنیم؟(البته تمامی سوالات زبان رشته حقوق درک مطلب بوده و تخصصی میباشد و سوالات عمومی را ندارد.)
  کتابهای شما سوالات آزمون ارشد رشته حقوق را نیز در بر میگیرد؟
  با تشکر

  • سلام حضور شما
   ارشد حقوق رو قبلا پوشش می دادیم اما رشته شما تغییر کرد و تست های زبان عمومی ازش حذف شد و صرفا تخصصی دارید.
   برای همین کتاب زبان تخصصی بخونید، مفیدتر خواهد بود.
   موفق باشید

 39. Samane

  مجدد سلام و خسته نباشید ?
  یه سوال داشتم برای بخش زبان تخصصی ارشد هنر گرایش ارتباط تصویری چه منابعی مناسب هستش ؟ در دانشگاه هم زبان تخصصی نداشتیم . اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید ، ممنون .

  • سلام حضور شما
   دقیق منبع تخصصی رشته شما رو نمی دونم اما کتابی رو تهیه کنید که تست های ۱۰ سال اخیر رشته تون رو با ترجمه و پاسخ جامع داشته باشه. بهترین منبع برای شما، تست های کنکور اخیر رشته خودتون و رشته های نزدیک هست.

 40. Samane

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  شما این جمله رو چی معنی میکنید یکی از کلمات ۵۰۴ هستش من معنی های مختلفی ازش پیدا کردم !! با توجه به اینکه هم خوانواده maintain در این جملهdeclare to be true هستش چه معنی ای میده اگر ممکنه توضیح بدید….
  The judge maintain his opinion that  the verdict was fair

 41. بهروز

  و اینکه چقدر خوب میشد مثل جلد دو تمام تستهای حذف شده جلد یک رو هم تو یه فایل قرار میدادین. از طریق بارکد اسکنر وارد شدم و ثبت نام کدم اما فقط آزمون شماره دو لغت واسه م ارسال شد…

 42. بهروز

  درود بر شما… واسه کنکور ارشد تو مقدمه جلد یک نوشتین نصف مطالب رو بخونین که میشه حدود ۱۳۰۰ لغت. از اونجایی که شما لغات مترادف رو با هم آوردین و معمولا تو هر درس دو یا سه گروه لغت داریم با کنار گذاشتن نیمه دوم دچار مشکل نمیشیم؟ ( من الان درس بیست و یک هستم و فکر نکنم وقت کنم بیشتر از ۱۵۰۰ لغت بخونم ) به نظر شما با خوندن ۱۵۰۰ لغت و زدن تستها میتونم از پس سوالهای کنکور بر بیام؟ با سپاس از زحمات و محبت های شما…

  • سلام حضور شما
   الان که خیلی زمان دارید برای تمام کردن کتاب.
   حتما برنامه رو بذارید روی اتمامش
   مترادف اختیاری هست. اگه خواستید کمتر بخونین، حتما مطمئن شوید که تمام واژگان ۲ یا تعداد بیشتری تکرار رو در هر جایی از کتاب خونده باشید. چه درس ۱۱۰ و چه درس ۱!
   منظور از دو تکرار یعنی جمع تکرار ارشد و دکتری. اگه لغتی یک بار در ارشد اومده و یکبار در دکتری، ما این رو دو با تعداد بیشتری تکرار حساب می کنیم.
   موفق باشید.

 43. احسان

  با سلام و احترام
  در خصوص آزمون های کتاب واژگان سوال داشتم
  آزمون های ۱ الی ۳ از طریق بارکد خوان دریافت کردم ولی آزمون های بعدی رو نتوانستم از طریق بار کد خوان دریافت کنم. فقط آزمون های رایگان که بر روی کانال تلگرام گذاشتید دریافت کردم. لطفا” راهنمایی نمایید.
  چه زمانی آزمون  درس های ۲۲  به بعد بر روی سایت بارگذاری می گردد؟
  باتشکر و خسته نباشید

  • سلام حضور شما
   می تونید از همون صفحه دانلود کنید. یه فرم هست که پر می کنین و براتون آزمونها ایمیل می شه.
   انشاا… طبق برنامه آزمونها رو قرار میدیم.

 44. محمد

  سلام. ویرایش جدید جلد ۱ و ۳ چه زمانی قابل تهیه می باشد؟

  • سلام حضور شما
   جلد ۱ تغییراتش خیلی کمه. می صرفه که ویرایش فعلی رو بخونین. حدودا اواخر مهر میاد که حیف هست زمان رو از دست بدین
   جلد ۳ هم ویرایش شده و توی چاپ خونه هست و خیلی زود توزیع می شه. فرقش فقط تست های ۹۶ هست.

 45. طیبه

  سلام من کلاس آنلاین زبان عمومی ارشد رو ثبت نام کردم، من زبان بلد نیسم، زبان رو از چی شروع کنم الان ؟ میتونم مستقیم برم جلد یک شما رو بخونم، یا برم سر لغات دبیرستان، خیلی وقته از درس فاصله داشتم هیچی یادم نیست.

  • سلام حضور شما
   اگه اینطور که میگید باشه، حتما قبلش دبیرستان رو بخونین که خوندن جلد ۱ یا گرامر، براتون ساده شه. وگرنه خوندنش خیلی سخت می شه. پس با دبیرستان شروع کنین و سعی کنید یک ماهه تمومش کنید.

 46. Shiva

  با عرض سلام و ادب
  من تمام چهار کتاب رو تهیه کردم,و بابت چهار مجموعه عالیتان سپاسگزارم,فقط دو سوال داشتم من جلد چهار رو خوندم ولی همچنان دو سوال داشتم اگر در تستی هم which و هم that رو داشتیم از کدام استفاده میکنیم؟دومین سوال,ایا اگر هر قیدی اول جمله بیاید حتما باید کاما گذاشته شود؟اگر پاسخ بدهید بسیار ممنون میشم.
  با سپاس

  • سلام حضور شما،
   ما توضیح دقیق دادیم تو کتاب که that یا which موصولی، کاملا قابل جایگزینی هستند، مگر آنکه کاما بیاید که دیگر استفاده از that ممکن نیست. در غیر اینصورت هر دو گزینه صحیح هستند و تست مد نظر شما نادرست است.
   در مورد کاما هم اصلا لزومی نداره که punctuation رو برای کنکور دکتری بدونین. در حالت کلی اگر قیدی اول جمله بیاد، می تونه کاما بگیره اما موارد زیادی می شه مثال زد که بدون کاما، قیدی رو در ابتدای جمله بشه آورد.

 47. Marzieh

  با سلام و  احترام
  استاد فرمودید که روز ۱۵ برگردیم از اول مرور کنیم و تیک ۹ رو بزنیم.ولی من به روز ۱۵ رسیدم اما بیشتر لغات ۸ تا تیکشون کامل نشده.الان چه کار کنم؟تمام تیک ها کامل بشه بعد برم تیک ۹؟
  از طرفی هم بخوام همه ی تیک ها کامل بشه برم سراغ تیک ۹ باید خوندن درس جدیدرو متوقف کنم تا ۸ تا تیک کامل بشه

  • سلام حضور شما
   یه فایل توضیح تیک ایت هست که هم توی کانال گذاشتیم و هم صفحه پشتیبانی. حتما گوش بدین
   خیلی خلاصه. روز ۱۵ یعنی ۱۵ روز بعد از شروع واژه.
   طبیعتا بعضی واژه ها زمان زیادی می بره که تیک هاشون بخوره و روز ۱۵ شاید هنوز ۵ تیک خورده باشن. برای اونا باید هر روز بخونین تا به تیک ۸ برسید. بعدش مثلا تیک ۱۵ رو حواله کنید به روز ۳۰ ام و تیک ده رو به روز ۶۰ و مثلا روز ۸۰ هم (تقریبی و نه دقیق) تیک یازدهم رو بزنین. بخرده flexible نگاه کنید به قضیه نه rigid

 48. Hessam

  سلام استاد
  وقتی میرم درس سوم و میخام برای بار سوم درس اول را بخونم ایا باید دوباره مثال هاشو بخونم؟(ویرایش پنجم مطالعه میکنم)مرسی با تشکر

  • سلام حضور شما
   مقدمه رو حتما بخونین. پاسخ این سوال تو مقدمه هست و البته خیلی سوالهای دیگه که شاید نپرسید اما راه رو اشتباه برید.
   برای همین پاسخ این رو موکول می کنیم به مقدمه و خواندن توضیح تیک ایت در کتاب.
   مطمئن هستیم اینجوری به پاسخ بهتری میرسید و راه کلی رو هم صحیح می رید.
   موفق باشید دوست عزیز

 49. Alireza

  ممنونم استاد لطف کردین واقعا ….
  سلامت و پایدارباشین

 50. Alireza

  سلام استاد خسته نباشین
  من جلد اول ویرایش چهارم سال ۹۴ رادارم و حدود ۲۰۰۰فلش کارت را نوشتم تا لایتنری بخونم ایا میشود همین را پیش بگیرم و جلو برم البته با اضافه کردن لغاتی که شما در سایت میگذارین
  یا نه باید حتما کتاب جدید را بخرم
  با تشکر از شما استاد بزرگوار

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

*

Top