زبان عمومی دکتری و ارشد

جهانشاهی - یوسف زاده

تحلیل و پاسخ زبان کنکور دکتری ۹۶

تحلیل زبان دکتری 96

درسهایی که از زبان کنکور #دکتری 96 باید بگیریم:

1️⃣ سؤالات زبان کنکور دکتری 96 بسیار استاندارد، منطقی و هوشمندانه بود. غیر از یک تست درک مطلب که از درک معنی یک لغت ثقیل می‌پرسید و یک تست گرامر که از اصطلاح کمتر متداول so…as to do سؤال می‌کرد، سایر سؤالات بسیار خوب و تحسین‌برانگیز بودند. البته این موضوع سبب نمی‌شود که کنکور کارشناسی #ارشد 96 هم همین روال را داشته باشد اما می‌تواند جای امیدواری برای افرادی باشد که اندکی ناامید شده بودند. (پاسخ به 15 تست از 20 تست واژگان و #گرامر دکتری 96 برای فردی که در حد معمولی برای کنکور تلاش کرده بود، سهل ممتنع بوده است. گرچه 95 درصد تست‌ها توسط مجموعه کتب زبان عمومی زیر ذره‌بین پوشش داده شده بودند.)


2️⃣ تحلیل زیر ذره‌بینی بر چینش سؤالات گرامر دکتری، تعداد سؤالات هر بخش را بر ما آشکار خواهد نمود:

?ضمیر موصولی و حذف آن + لزوم فعل در جمله: 7 تست

?وارونگی: 3 تست

? قیود ربط دهنده و حروف ربط تبعی: 2 تست

?صفت مقایسه‌ای: یک تست

?ساختار so … that…: یک تست

? اصطلاحات خاص: یک تست

? زمان افعال (زمان کامل): یک تست

بر مبنای پراکندگی تعداد تکرار عنوان شده مباحث در بالا، همچنان توجه زیادی بر مبحث ضمایر موصولی و حذف آن وجود دارد. تمامی این تست‌ها توسط جلد دوم کتاب زبان عمومی زیر ذره بین پوشش داده شده بودند. حتماً مباحث مربوطه را نیم‌نگاهی مجدد از روی کتاب بیندازید. (البته تستی که از اصطلاح so as to do بیان شده بود را باید با رد گزینه پاسخ می‌دادید.)

عدم مطرح‌شدن تست از ساختار موازی در این سال، از نکات جالب سؤالات گرامری بود. همچنین حضور غافلگیرکننده قیود ربط دهنده و حروف ربط تبعی بسیار جذاب بود. @GeneralEnglish


3️⃣ بسیاری از گزینه‌های سؤالات #واژگان عینا در جلد اول کتاب زبان عمومی زیر ذره‌بین انتشارات نگاه دانش، مرجع واژگانی واژگان کنکور ارشد و دکتری، موجود بود؛ به‌گونه‌ای که حضور 89 درصدی لغات کنکور دکتری را در کتاب شاهد بودیم. البته می‌توانستید به 100% تستهای واژگان با خواندن دقیق کتاب و رد گزینه‌ها، پاسخ دهید. #لغات پایین یا جدید هستند، یا دو بار در کنکور دکتری 96 تکرار شدند و یا به‌رغم حضور در دکتری 95، در دکتری 96 نیز آورده شدند. 

لذا توصیه می‌شود محض احتیاط این موارد را به دامنه لغات خود بیفزایید:

 • concoct: داستان الکی ساختن برای توجیه موضوعی
 • consecrate: تقدیس کردن
 • chronological: دارای تسلسل زمانی، سلسله‌وار
 • humiliate: تحقیر کردن، خرد کردن از طریق استهزا
 • exuberant: سرشار از انرژی
 • forbearance: بردباری و شکیبایی
 • testament: شاهد، گواه
 • ostensible: ظاهری، سطحی
 • mimic: تقلید
 • vivacity: سرزندگی و شادابی
 • invincible: شکست‌ناپذیر
 • conducive: تسهیل‌کننده
 • despise: متنفر بودن
 • pseudonym: نام مستعار
 • twaddle: مزخرف

البته برخی از همین لغات بالا نیز در جلد اول یا سوم و یا به‌عنوان مترادف و مثال‌های جلد اول آمده‌اند اما ازآنجایی‌که ممکن است از نظر شما جا افتاده باشند آن‌ها را مجدداً ذکر نمودیم.


4️⃣ ضمن آرزوی موفقیت برای کلیه عزیزان، متذکر می‌شویم که تأکید طراحان بر لغات تکرار شده در کنکورها و قواعد پرتکرار گرامری بر فردی پوشیده نیست و لذا در زمان باقیمانده تمام تمرکز خود را بر پاسخگویی به تست‌های بخش گرامر و واژگان زبان عمومی کنکورهای 10 سال اخیر از جلد دوم و سوم کتاب زبان زیر ذره‌بین معطوف نمایید. در کنکور دکتری نیز بسیاری لغات، با یکبار و یا تعداد بیشتری تکرار در جلد 1 زبان عمومی زیر ذره‌بین آورده شده بودند.


سوال متداول:

داوطلب #دکتری سال 97 هستم. کدام جلد از کتابهای زبان زیر ذره بین را بخوانم؟

?داوطلبین دکتری فعلا صرفا جلد 1 زبان عمومی زیر ذره بین انتشارات نگاه دانش مرجع واژگان رو باید بخونن. 

بعلاوه اینکه کتاب «زبان دکتری زیر ذره بین» یک ماه دیگه توسط انتشارات نگاه دانش منتشر میشه و پوشش کامل گرامر و درک مطلب و تست دکتری و تالیفی خواهد داد. اون کتاب جدید رو، اون بعد از عید یا نمایشگاه کتاب تهیه کنید. جلد 2 و 3 برای داوطلبین دکتری در آن کتاب ویژه دکتری، پوشش کامل داده میشه. البته واژگان جلد 1 هم پوشش داده میشه اما ظرافت و دقت خاص جلد 1 و توضیح مبسوطش در جلد ویژه دکتری نیست، پس بد نیست جلد 1 هم مجزا از الان کم کم شروع کنید.


جهت دانلود پاسخ تشریحی تست‌های زبان دکتری 96 و 95 و ارشد 95 به آدرس زیر مراجعه کنید??

دانلود سوالات زبان عمومی کنکور کارشناسی ارشد و دکتری 95 و 96

پیروز و سربلند باشید.

یوسف زاده – جهانشاهی

منبع: کانال تلگرام زبان عمومی زیر ذره بین


 

facebook-زبان-عمومی
google-plus-زبان-عمومی

Instagram-General-English-زبان-عمومی

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

*

Top